Ostatnio dodany
-
Botoks – czym jest i jak działa toksyna botulinowa?
Właściwości botoksu wykorzystywane są w medycynie estetycznej, ale również do leczenia nadmiernej potliwości i migren. Choć jest stosowany w medycynie od lat, to nadal wzbudza wątpliwości i rodzi wiele pytań. Na czym polega i czy jest bezpieczny? Czy każdy może skorzystać z zabiegu i ile to kosztuje?
-
Toksyna botulinowa (botoks) w medycynie. Migreny, bruksizm i inne choroby
Toksyna botulinowa, powszechnie znana jako botoks, zdobyła ogromną popularność w medycynie estetycznej i terapeutycznej. Choć wiele osób kojarzy ją głównie z wygładzaniem zmarszczek, jej zastosowanie jest znacznie szersze. Jest wykorzystywany m.in. w leczeniu chorób neurologicznych oraz stomatologii, okulistyce i urologii.
-
Aspiryna – jak ją zażywać, z czym nie łączyć? Co warto wiedzieć?
Kwas acetylosalicylowy został wprowadzony na rynek farmaceutyczny ponad 100 lat temu i wciąż jest z powiedzeniem stosowany w lecznictwie. Odkrywane są również nowe potencjalne zastosowania w leczeniu choroby Alzheimera i nowotworów.
-
Co stosować na katar i zatkany nos u dzieci?
Katar, czyli nieżyt nosa, pojawia się gdy zawiodą mechanizmy obronne organizmu. Mówi się, że leczony trwa siedem dni, a nieleczony cały tydzień. Czy trzeba go leczyć, ile faktycznie trwa i jakie są jego przyczyny? Jak walczyć z katarem u dziecka?
-
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jak może pomóc przy menopauzie?
Menopauza to ważny okres w życiu dojrzałych, dorosłych kobiet. Jednocześnie zakończenie pewnego etapu i rozpoczęcie nowego. To jak będzie wyglądało zdrowie i samopoczucie kobiety po menopauzie jest zależne od wielu czynników. Jednym z nich może być HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza. Jednak wiele kobiet zadaje sobie pytanie – Czy jest bezpieczna, a może powoduje raka piersi, tycie i zakrzepicę? Jakie zalety ma HTZ?
-
Zioła na ból żołądka – naturalne napary na ból brzucha
Ból brzucha to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, nieprzyjemna i wpływająca niekorzystnie na codzienną aktywność. Preparaty ziołowe mogą być skutecznym i naturalnym rozwiązaniem. Jaką herbatę na żołądek zastosować?
-
Zioła na cukrzycę. Które z nich pomogą w terapii tej dolegliwości?
Cukrzyca typu II to przewlekła choroba metaboliczna, którą możemy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Jej występowanie w dużej mierze jest związane ze stylem życia – niezdrową, przetworzoną dietą i brakiem ruchu. To choroba siejąca spustoszenie w całym organizmie i niosąca za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego stale poszukuje się nowych rozwiązań wspierających leczenie. Czy naturalne leki na cukrzycę są jednym z nich?
-
Zioła na trądzik – jakie stosować?
Fitoterapia, czyli leczenie roślinami, to jedna z metod łagodzenia problemów skórnych, do których zaliczamy również trądzik. Rośliny są źródłem wielu cennych składników o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, gojących, kojących, wzmacniających naczynia, a także ochronnych dla kolagenu i elastyny – wygładzają skórę i zapobiegają powstawaniu blizn i przebarwień potrądzikowych.
-
Co stosować na ból stawów? Apteczne i domowe sposoby na ból stawów
Ból to nieprzyjemne doznanie dla zmysłów i emocji. Jest spowodowany urazem lub chorobą i stanowi sygnał ostrzegawczy dla organizmu. Może mieć różne nasilenie i czas trwania. Wpływa na codzienne, prawidłowe i komfortowe funkcjonowanie, a źle leczony może nieść wiele przykrych konsekwencji. Co robić w sytuacji, kiedy bolą stawy i potrzebujemy leku bez recepty w oczekiwaniu na wizytę u reumatologa?
-
Hydroksyzyna na sen – co to jest, dawkowanie, skutki uboczne
Bezsenność wynikająca ze zbyt szybkiego tempa życia oraz przewlekłego stresu, a także towarzysząca licznym chorobom i zaburzeniom oraz uzależnieniom, znacznie obniża jakość życia. W wyszukiwarkach internetowych coraz częściej pojawiają się frazy – „co na sen”, „co na uspokojenie”, czy „co na spanie bez recepty”.
-
Zioła na ból gardła – po które sięgnąć?
Ból gardła to jeden z najczęściej występujących objawów infekcji górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Przybiera różny stopień nasilenia i bywa opisywany jako drapanie, kłucie, pieczenie czy problemy z przełykaniem. Często towarzyszący bólowi obrzęk i stan zapalny utrudnia przełykanie (dysfagia), a niekiedy nawet je uniemożliwia (odynofagia). Ze względu na silne unerwienie gardła, ból może również promieniować do uszu. Z tego samego powodu może pojawiać się kaszel, pochrząkiwanie i chrypa. Jak sobie radzić z bólem gardła? Czy zioła mogą pomóc?
-
Co to jest koenzym Q10? Kiedy stosować?
Koenzym Q10 to związek, który śmiało możemy nazwać super bohaterem. Od niego bowiem zależy nienaganne funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ uczestniczy w wytwarzaniu energii niezbędnej wszystkim komórkom.