Spis treści:
- Przyczyny powstawania wzdęć
- Domowe sposoby na wzdęcia
- Co zrobić, gdy domowe sposoby na wzdęcia zawodzą?
Przyczyny powstawania wzdęć
Główną przyczyną powstawania wzdęć jest gromadzenie się gazów w jelitach, szczególnie na odcinku jelita grubego, na skutek nadmiernej fermentacji bakteryjnej składników odżywczych i połykania powietrza. Do gazów tych zaliczają się głównie dwutlenek węgla, siarkowodór, azot, wodór czy metan. A dlaczego gazy te gromadzą się w jelitach?
Dzieje się tak, gdy jemy za szybko, połykając wraz z pokarmem duże ilości powietrza. Wzdęcia powstają także, gdy jemy zbyt duże porcje i układ trawienny nie nadąża z trawieniem, pozostawiając w jelitach dużo resztek pokarmowych. Również siedzący tryb życia może być przyczyną powstawania wzdęć i zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego.
|
|
Domowe sposoby na wzdęcia
Lekkostrawna dieta
Na wzdęcia brzucha często uskarżają się osoby, które lubią jeść tłuste potrawy, w szczególności tłuste mięsa. Ciężkostrawne posiłki są przez nasz organizm dłużej trawione, często też niedokładnie. Zalegające resztki pokarmowe poddawane są procesom fermentacyjnym, podczas których wytwarzają się dodatkowe ilości gazów.
Lekkostrawna dieta pomoże więc pozbyć się wzdęć. Warto też unikać takich gazotwórczych produktów, jak m.in. rośliny strączkowe czy duże ilości ciemnego pieczywa lub napojów gazowanych. Do diety włączmy natomiast źródła probiotyków – produkty mleczne, takie jak jogurty lub kefiry ze szczepami bakterii, ogórki lub kapustę kiszoną i produkty bogate w błonnik.
Nie bez znaczenia jest także to, jak jemy. Wszyscy, ale szczególnie osoby uskarżające się na wzdęcia i nadmierne oddawanie gazów, powinny jeść częściej, ale mniejsze porcje. Dzięki temu organizm strawi posiłek, w naszych jelitach będzie zalegać znacznie mniej resztek pokarmowych, a nasz metabolizm przyśpieszy. Zwróćmy także uwagę, by każdy posiłek spożywać powoli – w ten sposób unikniemy połykania dużych ilości powietrza.

Ziołolecznictwo
Zioła są niezastąpione w walce ze wzdęciami. Pamiętajmy, że każdy z nas powinien przyjmować średnio od 2 do 2,5 litra płynów dziennie. Szukając sposobów na to, jak wypuścić gazy z jelit, warto wdrożyć do swojej diety wodę, ale także ziołowe herbaty. Jeśli miewamy wzdęcia, powinniśmy pić napary z kopru włoskiego (również na wzdęcia w ciąży), rumianku, melisy, imbiru, korzenia arcydzięgla i mięty. Dobrze działają także napary z bazylii.
Zioła na wzdęcia warto włączyć do codziennej diety – szczególnie, jeśli gotujemy coś, co może je wywołać. Zaprzyjaźnijmy się z kminkiem, koprem, pietruszką, kardamonem, imbirem, a także z bazylią, majerankiem i nieco niedocenianym pieprzem tureckim.
Aktywność fizyczna
Co na wzdęty brzuch i gazy w jelitach poza dietą? Osoby uprawiające sport zdecydowanie rzadziej mają wzdęcia. Jeśli jednak z różnych powodów nie możemy pozwolić sobie na regularne treningi, znajdźmy czas na codzienne, choćby krótkie spacery. Aktywnością, która także doskonale wpływa na pracę jelit, jest pływanie.
Osoby pracujące w pozycji siedzącej, powinny przynajmniej raz na godzinę wstać, przespacerować się do kuchni, a nawet zrobić kilka prostych ćwiczeń, najlepiej rozciągających.