Niemowlę przeciągające się w białym body oraz szarych spodenkach w łóżeczku
Mama i dziecko Jolanta Rusin
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 13268 razy

Wzdęcia u niemowlaka – objawy, leczenie

Wzdęcia u niemowląt to częsta przypadłość, najczęściej towarzysząca kolce niemowlęcej lub zaparciom. Powoduje duży dyskomfort u dziecka i jest przyczyną płaczu malucha. Czym jest wzdęcie? Jakie są przyczyny wzdęć u niemowląt? Jak sobie radzić ze wzdęciami u dzieci? 

Spis treści:

  1. Wzdęcie, czym jest? Wzdęcia u dzieci
  2. Przyczyny wzdęć u dzieci
  3. Bolesne wzdęcia u niemowląt
  4. Co na wzdęcia u niemowląt?
  5. Jak zapobiegać wzdęciom u niemowląt?

Wzdęcie, czym jest? Wzdęcia u dzieci 

Wzdęcie to uczucie pełności w brzuchu spowodowane nagromadzeniem gazów w jelitach. Osoba cierpiąca z powodu wzdęć czuje ucisk w jamie brzusznej i napięcie powłok brzucha. Wzdęcia u niemowlaka mogą być objawem izolowanym, czyli występującym bez innych symptomów chorobowych, ale częściej współtowarzyszą objawom dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Wzdęciom u niemowlaka zwykle towarzyszy zwiększenie obwodu brzucha.  

Przyczyny wzdęć u dzieci 

Główną przyczyną występowania wzdęć u niemowlaka jest aerofagia, czyli połykanie powietrza w trakcie jedzenia. Dziecko pijące mleko, z piersi czy butelki, często połyka duże ilości powietrza z powodu nieprawidłowej techniki karmienia, dlatego tak ważne jest odbijanie dziecka w trakcie pojedynczego aktu karmienia. To pozwala na pozbycie się gazów z żołądka. 

Kolejną przyczyną wzdętego brzucha u niemowląt są nietolerancje i alergie pokarmowe. Szczególnie nietolerancja laktozy powoduje powstawanie gwałtownych wzdęć u niemowląt, dziecko oddaje bardzo duże ilości gazów, cierpi z powodu bólu brzucha i ma biegunkę. Organizm niemowlęcia, u którego stwierdzono nietolerancję laktozy, produkuje zbyt mało enzymu laktazy, trawiącego laktozę z mleka, w stosunku do jej ilości dostarczanej w pożywieniu.

Sprawdź ofertę: Sprawdzone preparaty na ból brzucha u dzieci

Zespół przerostu bakteryjnego to kolejna przyczyna wzdęć u niemowlaków. Zbyt dużo bakterii w układzie pokarmowym prowadzi do nieprawidłowego wchłaniania i trawienia przyjmowanych pokarmów. 

Trudności z trawieniem węglowodanów i nadmierna fermentacja treści jelitowych sprawia, że brzuch niemowlaka jest wzdęty i napięty. Wzdęcia towarzyszą bardzo często zaparciom, biegunce bakteryjnej, są jednym z objawów niedoborów pokarmowych. 

Mogą towarzyszyć kolce niemowlęcej oraz wprowadzaniu nowych pokarmów do diety malucha. 

Przeczytaj również: Co na kolki u niemowlaka?

Powiązane produkty

Bolesne wzdęcia u niemowląt 

Wzdęcia u niemowląt powodują duży dyskomfort w obrębie jamy brzusznej. Dziecko staje się marudne i płaczliwe. Brzuszek jest wzdęty, napięty, maluch oddaje dużą ilość gazów.  

Zamiast podawać małym dzieciom leki na wzdęcia, można najpierw spróbować niefarmakologicznych sposobów na ich łagodzenia.  

Układanie niemowlęcia na brzuszku z podkurczonymi nóżkami może sprawić, że nagromadzone w jelitach gazy będą łatwiej usuwane. Pupa umieszczona wyżej niż brzuch powoduje, że gazy naturalnie będą się przemieszczać w jelitach. 

Masaż brzuszka pozwala na aktywizację jelit i przesuwanie się mas kałowych w układzie pokarmowym. Wystarczy rozebrać dziecko, na rozgrzane dłonie wylać odrobinę olejku i rozpocząć delikatny masaż zgodny z ruchem wskazówek zegara. Nacisk powinien być minimalny, gdyż mamy do czynienia z niemowlęciem. Po pewnym czasie, gdy jelita zaczną pracować szybciej, masaż powinien być dla malca przyjemnością. 

Warto wykorzystać ciepłą wodę, która w trakcie kąpieli malucha rozluźni mięśnie i pozwoli na swobodną ewakuację gazów.  

Warto wiedzieć: Skaza białkowa u niemowlaka - objawy i sposoby leczenia

Co na wzdęcia u niemowląt? 

Oprócz niefarmakologicznych sposobów na zmniejszenie wzdęć u niemowląt można zastosować preparaty z substancjami ułatwiającymi wydalanie gazów. Część z nich można kupić bez recepty, jednak w przypadku uporczywych i częstych wzdęć, warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz zbada malucha i wykluczy poważne dolegliwości lub zdiagnozuje przyczyny wzdętego brzucha u niemowlaka. 

Na wzdęcia u niemowlaka można zastosować preparaty z symetykonem, część z nich można kupić bez recepty. To substancja, która hamuje wchłanianie gazów, jednak należy ściśle przestrzegać dawki, jaką zaleca producent. Stosowanie leków i preparatów na wzdęcia bez recepty może być jedynie działaniem doraźnym. Jeśli problem ze wzdęciami u niemowlaka wciąż się powtarza – należy odwiedzić pediatrę. 

Jeśli dziecko cierpi na wzdęcia z powodu połykania powietrza, należy skorygować technikę karmienia, często odbijać malucha w trakcie jedzenia oraz układać na brzuchu. To pozwoli na zminimalizowanie ilości powietrza w żołądku i jelitach, a w rezultacie – zmniejszy problem wzdęć. 

Wzdęcia u niemowląt spowodowane nietolerancją laktozy można leczyć poprzez podawanie enzymu laktazy w czasie posiłków, jeśli posiłek składa się z mleka i jego przetworów.  

Pomocne w leczeniu wzdęć mogą okazać się probiotyki, które wzbogacą florę bakteryjną przewodu pokarmowego i wspomogą układ trawienny w zwalczaniu wzdęć u niemowlaków.

Sprawdź ofertę: Gryzaki dla niemowląt

Jak zapobiegać wzdęciom u niemowląt? 

Wzdęcia u niemowląt to częsty problem, jednak jak im skutecznie zapobiegać? U dzieci do 6. miesiąca życia, których głównym pożywieniem jest mleko matki lub mieszanka mlekozastępcza, należy pilnować, aby w czasie jedzenia maluch nie połykał zbyt dużo powietrza. Po posiłku trzeba ułożyć dziecko do odbicia. 

Maluchy powinny mieć zapewniony ruch i możliwość leżenia na brzuszku; to powoduje, że układ trawienny szybciej pracuje, treść w jelitach lepiej się przemieszcza i nie zalega. 

Jeśli dziecko ma rozszerzoną dietę, należy pokarmy gazotwórcze wprowadzać powoli i w małych ilościach (m.in. ciemne pieczywo, rośliny strączkowe, warzywa kapustne), dzięki temu organizm małego człowieka będzie miał możliwość powolnego radzenia sobie ze zwiększoną ilością gazów, spowodowaną różnorodnym jedzeniem. 

Dowiedz się także: Częste ulewanie u noworodka

Bibliografia

Gulbicka P., Grzymisławski M.: „Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie”, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 2016, 6(1), 69-76. 

Ryżko J.: „III klasyfikacja rzymska zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego okresu dziecięcego i młodzieńczego”, Przegląd Gastroenterologiczny, 2008, 3(2), 79-86. 

Gordon M., Biagioli E. i in.: „Dietary modifications for infantile colic”, The Cochrane database of systematic reviews, 2018, 10(10) 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6394439/ dostęp z dnia 19.09.2022. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij