Ostatnio dodany

Uśmiechnięty chłopiec o blond włosach siedzi na fotelu u stomatologa.

Czym jest lakowanie zębów – wskazania, przebieg, zalecenia

Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 21.02.2023
  • Na niebieskim tle narysowane dwa białe zęby oraz tabletki.

    Antybiotyk na zęby – kiedy jest konieczny i jaki zastosować?

    Antybiotyki odmieniły losy współczesnej medycyny. Pomagają leczyć różne schorzenia: zarówno tak podstawowe jak angina, ale i tak poważne jak sepsa. Od lat stosuje się je także w stomatologii. Warto jednak wiedzieć, że antybiotyki nie są lekami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi. Stosuje się je w walce z infekcjami bakteryjnymi, z którymi możemy mieć do czynienia także w jamie ustnej! 

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 21.02.2023
  • Młoda uśmiechnięta kobieta podczas nitkowania zębów. Kobieta ma zawinięty ręcznik na głowie.

    Czym i jak nitkować zęby?

    Każdy z nas co najmniej dwa razy dziennie szczotkuje swoje zęby, a przynajmniej powinien. Samo mycie zębów nie zapewnia optymalnej ochrony przed próchnicą, żeby uchronić się przed jej rozwojem, niezbędne jest dodanie do codziennej higieny jamy ustnej dodatkowych zabiegów, z których najważniejszym jest nitkowanie zębów.  

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 27.11.2022
  • Lekarz wykonuje ultradźwiękowe czyszczenie kamienia w nowoczesnym gabinecie dentystycznym.

    Kamień nazębny – przyczyny i sposoby usuwania

    Większość z nas przynajmniej raz w życiu miała wykonywany zabieg skalingu. Polega on na usunięciu złogów kamienia nazębnego, które pokrywają powierzchnię naszych zębów. Kamień ten pojawia się zarówno u młodych, jak i starszych pacjentów. Skąd bierze się kamień nazębny? Czym jest i czy można zapobiec jego powstawaniu? 

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 29.11.2022
  • Mężczyzna czyści swój język.

    Czym i jak czyścić język?

    Codzienna higiena jamy ustnej kojarzy nam się głównie ze szczotkowaniem i nitkowaniem zębów. Mało kto wie, że swoją uwagę warto także skoncentrować na języku! Często to właśnie on jest powodem problemów, takich jak na przykład przykry zapach z ust.  

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 26.11.2022
  • Kobieta zakrywające swoje usta z powodu brzydkiego zapachu.

    Brzydki zapach z ust – halitoza – przyczyny i metody zwalczania

    Przykry zapach ust, profesjonalnie nazywany halitozą, jest problemem, z którym zmaga się blisko 25% populacji. Ten szczególnie wstydliwy problem prowadzi często do izolacji społecznej – chorzy obawiają się rozmów lub bliskich kontaktów z innymi osobami, ze względu na nieprzyjemny oddech. Jak radzić sobie z halitozą i do jakiego specjalisty należy się udać w celu diagnostyki? 

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 20.11.2022
  • Mężczyzna trzymająca się za twarz po umyciu zębów

    Paradontoza – przyczyny, objawy I leczenie

    Paradontoza jest schorzeniem, które dotyka blisko 70% społeczeństwa. Nawracające stany zapalne dziąseł, uporczywe krwawienie podczas szczotkowania, nieprzyjemny zapach z ust – to tylko kilka z szeregu objawów, mogących wskazywać na obecność paradontozy. Tak jak w przypadku większości chorób, odpowiednio szybka diagnostyka pozwoli nam uchronić się przed przykrymi konsekwencjami choroby, które w najgorszym przypadku mogą prowadzić nawet do utraty zębów. Jak więc uchronić się przed paradontozą? 

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 15.11.2022
  • Kobieta przykładająca zimny okład z powodu bólu zęba

    Co na ból zęba? Jaki środek przeciwbólowy wybrać?

    Każdy z nas chociaż raz doświadczył uporczywego bólu zęba. Brak możliwości swobodnego przyjmowania pokarmów, wzmożona wrażliwość na ciepłe, zimne i słodkie bodźce, osłabienie, apatia, a przede wszystkim przeszywające dolegliwości bólowe, skłaniają nas do zasięgnięcia porady w gabinecie stomatologicznym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wizyta może odbyć się dopiero za kilku dni. Większość z nas wówczas sięga po środki przeciwbólowe. Które z nich są najbardziej efektywne przy bólu zęba? Sprawdźmy. 

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 07.11.2022
  • Mężczyzna trzymający się za twarz oraz trzymający zęba w palcach

    Skrzep po wyrwaniu zęba – czym jest?

    Każdy z nas chociaż raz miał styczność z zabiegiem ekstrakcji zęba. Mógł on dotyczyć nas samych, członków rodziny czy znajomego.  Zazwyczaj gojenie się rany poekstrakcyjnej trwa 5-7 dni. Aby przebiegało ono w prawidłowy sposób, niezbędne jest spełnienie kilku czynników. Jednym z nich jest konieczność pojawienia się w obrębie pustego zębodołu specjalnego skrzepu. Ten niewielki element jest kluczowy w prawidłowym przebiegu procesu gojenia.  

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 05.11.2022
  • Kobieta trzymająca się za twarz z powodu bólu zęba

    Czego nie wolno robić po wyrwaniu zęba? Pielęgnacja jamy ustnej po ekstrakcji

    Ekstrakcja zębów może wydawać się bolesnym i długim zabiegiem. Zwykle kojarzy się też z długotrwałym gojeniem. Nic bardziej mylnego. Nowoczesna stomatologia dysponuje szeregiem narzędzi, dzięki którym zabieg usunięcia zęba może przebiegać bez większych problemów. Warto jednak wiedzieć, że przeprowadzony poprawnie zabieg stanowi jedynie połowę sukcesu. Druga połowa leży już w samym procesie gojenia, którego powodzenie zależy nie tylko od lekarza, ale przede wszystkim od nas samych.   

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 01.11.2022
  • Szczęśliwa kobieta z zębem w dłoni na szarym tle

    Usuwanie zębów mądrości – jak przebiega ekstrakcja ósemek?

    Zęby mądrości sprawiają kłopot dużej części społeczeństwa. Wbrew swojej wdzięcznej nazwie, mało komu kojarzą się one z intelektem, większość łączy je raczej z dolegliwościami bólowymi. Aby oszczędzić sobie takich wspomnień, warto w odpowiednim momencie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego w celu dokonania odpowiedniej diagnostyki i zaplanowania leczenia. 

    Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk, 27.10.2022
  • Chłopiec z otwartą buzią i widocznymi zębami mlecznymi

    Zęby mleczne – jak o nie dbać?

    Około 6. miesiąca życia w jamie ustnej naszych pociech zaczynają pojawiać się pierwsze zęby. Czas ten dla wielu rodzin jest stresujący. Spadek samopoczucia dzieci, nadmierna płaczliwość, dolegliwości bólowe, które towarzyszą maluchowi podczas wyrzynania się zębów – niejeden rodzic chciałby wymazać ten okres z pamięci.  Warto jednak wiedzieć, że czas ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zadbania o zdrowie jamy ustnej. To początek nowego wyzwania, czyli optymalnego zadbania o zdrowie zębów naszych dzieci. Zęby mleczne wymagają tego, aby dbać o nie od samego początku. Ich zdrowa, silna kondycja stanowi swojego rodzaju fundament, dla późniejszego, optymalnego rozwoju stałych odpowiedników. 

    Mama i dziecko Dominika Adamczyk, 17.10.2022
  • dziecko myje zęby

    Jak myć zęby niemowlaka, jaka pasta do zębów dla niemowląt?

    Czas, kiedy w domu pojawia się niemowlę, jest wyjątkowym okresem dla całej rodziny. Mały człowiek wymaga cierpliwego podejścia, a także szczególnego zadbania o jego zdrowie. Szczególnej dbałości wymaga także jama ustna pociechy. Na stan uzębienia dziecka wpływa nie tylko szczotkowanie zębów (w momencie, gdy zaczną się one pojawiać w jamie ustnej), ale też zachowanie odpowiedniej higieny od pierwszych dni życia! Jak więc zadbać o higienę jamy ustnej naszego malucha ? 

    Mama i dziecko Dominika Adamczyk, 14.10.2022
z 2

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij