Ostatnio dodany
-
Co to jest Chlamydia pneumoniae i jak uchronić się przed zakażeniem?
Chlamydia pneumoniae jest bakterią odpowiedzialną za infekcję dróg oddechowych. Brak leczenia lub nieodpowiednia terapia skutkuje pojawieniem się poważnych powikłań. Są one związane z uszkodzeniem nabłonka rzęskowego. Patogen przenosi się drogą kropelkową. Zobacz, jakie są objawy zakażenia bakterią Chlamydia pneumoniae.
-
Śpiączka – rodzaje, przyczyny, postępowanie
Śpiączka jest poważnym zaburzeniem o wielu przyczynach. Może pojawić się u osób w każdym wieku. Wymaga pilnej pomocy medycznej. Chory musi natychmiast znaleźć się pod opieką specjalistów, jednak leczenie nie zawsze przynosi oczekiwany efekt. Zobacz, czym charakteryzuje się śpiączka i jakie są jej rodzaje.
-
Na czym polega opalanie natryskowe? Zalety i wady zabiegu
Opalanie natryskowe to jedna z coraz chętniej wybieranych metod na uzyskanie nieco ciemniejszego odcienia skóry. W przeciwieństwie do solarium nie zachodzi konieczność poddawania się działaniu promieniowania ultrafioletowego. Na ciało aplikowany jest specjalny preparat koloryzujący, który ma formę sprayu. Zobacz, jakie są zalety i wady opalania natryskowego.
-
Liszaj na twarzy u dziecka i dorosłego – jak wygląda?
Liszaj na twarzy jest schorzeniem dermatologicznym. Obserwuje się go rzadko. Jego pojawienie się wymaga konsultacji lekarskiej. Im wcześniej zostanie postawiona odpowiednia diagnoza i wdrożone leczenie, tym mniejsze ryzyko powikłań. Zobacz, jak wygląda liszaj na twarzy i jak sobie z nim poradzić.
-
Zapalenie opon mózgowych – objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie opon mózgowych objawia się dolegliwościami ze strony układu nerwowego. Obecne są także symptomy dodatkowe, takie jak wybroczyny skórne i gorączka. Choroba może mieć ciężki przebieg – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wymaga ona leczenia, ponieważ czasem ma poważne skutki zdrowotne. Zobacz, skąd bierze się choroba i jak wygląda jej leczenie.
-
Przepuklina rozworu przełykowego – co to za schorzenie?
Przepuklina rozworu przełykowego to sytuacja, w której narządy obecne w brzuchu ulegają przesunięciu do klatki piersiowej. Objawy zależą od tego stopnia nasilenia schorzenia. Niewielkie dolegliwości można leczyć lekami i dietą. Bardziej zaawansowana choroba wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Zobacz, jak sobie radzić z przepukliną rozworu przełykowego.
-
Czym jest ropień i jakie są jego objawy?
Ropień może być zlokalizowany zarówno w tkankach miękkich, jak i w kościach. Głównym objawem, jaki powoduje, jest ból. Mogą jednak pojawić się też inne dolegliwości – wszystko zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest ropień. Leczenie opiera się przede wszystkim na usunięciu ropy z jego wnętrza. Niekiedy stosuje się też antybiotykoterapię.
-
Czym charakteryzują się polipy jelita grubego? Jak je leczyć?
Polipy jelita grubego pojawiają się zazwyczaj u osób dorosłych. Przyczyna ich powstawania nie została do końca poznana. Są one trudne do wykrycia, ponieważ przez bardzo długi czas nie dają żadnych objawów. Dlatego pacjenci nie zgłaszają się do lekarza. Zdarza się, że polipy przekształcają się w zmiany nowotworowe. Zobacz, czy można temu zapobiec.
-
Jakie skutki dla zdrowia ma palenia papierosów?
O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe, słyszał niemal każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że zagrożenie jest naprawdę poważne. Dym tytoniowy zawiera nawet 8 tysięcy substancji chemicznych, w tym przynajmniej 100 niebezpiecznych dla organizmu człowieka. Zobacz, jakie są zdrowotne skutki palenia papierosów.
-
Wścieklizna u ludzi – objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka
Wścieklizna jest chorobą, która rozwija się w wyniku infekcji wirusowej. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z nosicielem. W jej przebiegu zostaje zajęty układ nerwowy. Śmierć następuje w ciągu kilku dni od pojawienia się objawów. Zobacz, jak można zarazić się wścieklizną.
-
Badania hormonalne – kiedy należy je wykonać?
Badania hormonalne są cennym narzędziem diagnostycznym. Przy ich pomocy można określić poziom każdego hormonu w ciele człowieka, a tym samym wykryć ewentualne nieprawidłowości. Testy laboratoryjne powinny wykonać osoby, które obserwują u siebie niepokojące objawy. Wskazane są także regularne badania profilaktyczne. Zobacz, jak zbadać poziom hormonów.
-
Odwodnienie organizmu u dzieci i dorosłych – jakie są objawy tej przypadłości?
Odwodnienie organizmu to stan zagrażający życiu, niebezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Pojawienie się objawów tej przypadłości jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem i podjęcia odpowiednich działań. Zobacz, jak rozpoznać odwodnienie.