Dziewczyna bierze kąpiel leczniczą w ziołach.
Zdrowie i uroda Katarzyna Wieczorek-Szukała
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 53598 razy

Nasiadówka – jak przygotować? Z czego zrobić nasiadówkę?

Kąpiel nasiadowa, określana inaczej jako „nasiadówka”, to jeden z najstarszych sposobów radzenia sobie z problemami występującymi w obrębie miednicy mniejszej. Jej przygotowanie jest proste, do wykonania nasiadówki wystarczy wanna z ciepłą wodą oraz zioła. Jak stosować nasiadówkę i o czym należy pamiętać? 

Spis treści:


  1. Czym jest nasiadówka i kiedy się ją stosuje?
  2. Jak zrobić nasiadówkę?
  3. Nasiadówki na zapalenie pęcherza
  4. Nasiadówki na hemoroidy
  5. Nasiadówka na infekcje intymną
  6. Nasiadówka w połogu
  7. Z czego zrobić nasiadówkę?

Czym jest nasiadówka i kiedy się ją stosuje? 

Kąpiele nasiadowe polegają na zanurzeniu partii ciała, obejmującego obszar od górnej części ud do pępka, w specjalnym brodziku, zapewniającym oparcie dla pleców (w ostateczności można skorzystać również ze zwykłej wanny). Nasiadówki wykluczają moczenie całego ciała w wodzie. Tego rodzaju zabiegi stosuje się przede wszystkim w przypadku dolegliwości odczuwanych w obszarze miednicy mniejszej, jak np.: 

W zależności od wskazań wyróżnia się kilka rodzajów kąpieli nasiadowych, różniących się przede wszystkim temperaturą wody – nasiadówki mogą być zimne, obojętne, gorące, a także o zmiennej lub narastającej temperaturze. Część źródeł rozróżnia też nasiadówki klasyczne (wodne) oraz parowe. We wszystkich rodzajach kąpieli wykorzystuje się wodę i zioła

Jak zrobić nasiadówkę? 

Aby przeprowadzić nasiadówkę, należy z wyprzedzeniem przygotować odwar z ziół (około 1 litra). Następnie do wanny lub miski trzeba nalać wodę o temperaturze determinowanej rodzajem kąpieli: 

  • 15-20 ⁰C przy nasiadówkach zimnych, 

  • 34-35 ⁰C przy nasiadówkach obojętnych, 

  • 36-37 ⁰C przy nasiadówkach ciepłych (gorących), 

  • 36 ⁰C przy wzrastającej temperaturze, przy czym temperaturę wody należy podnosić o 1⁰C co minutę; górny próg jest wyznaczony przez indywidualną tolerancję pacjenta, 

  • 15-20 ⁰C oraz 40-42 ⁰C przy kąpielach zmiennocieplnych; należy przygotować dwie miski i zmieniać je co kilkadziesiąt sekund. 

Wody w wannie lub misce powinno być na tyle dużo, aby dało się zamoczyć biodra i pośladki. Czas trwania nasiadówki – w zależności od rodzaju kąpieli – waha się od kilkudziesięciu sekund (przy kąpielach zimnych) do nawet pół godziny (przy kąpielach obojętnych). Przed zabiegiem należy zadbać o wypróżnienie pęcherza. Niezwłocznie po zakończeniu nasiadówki powinno się osuszyć ciało, a najlepiej położyć do łóżka. W przypadku kąpieli zimnych, przed zanurzeniem ciała, pacjent powinien zadbać o podniesienie temperatury dłoni i stóp, ponieważ ciało najszybciej się wychładza przez dystalne części kończyn. 

Powiązane produkty

Nasiadówki na zapalenie pęcherza 

W przypadku nawracających stanów zapalnych pęcherza moczowego zaleca się kąpiele nasiadowe ciepłe lub gorące albo nasiadówki o zmiennej temperaturze. Rozgrzewanie okolic miednicy mniejszej pomaga wówczas radzić sobie z przykrymi dolegliwościami. Do wody można dodać wywar ze słomy owsianej, dziurawca, krwawnika lub rumianku. 

Nasiadówki na hemoroidy 

W przypadku hemoroidów pacjentom zaleca się nasiadówki zimne, które przyspieszają krążenie krwi. Zaleca się dodanie do wody wywaru z rumianku, kory dębu lub nadmanganianu potasu. Przeciwwskazaniem do zimnych kąpieli są jednak stany zapalne układu moczowego lub pokarmowego. 

Nasiadówka na infekcje intymną 

Kąpiele nasiadowe to jeden z najprostszych sposobów radzenia sobie z infekcjami w okolicach intymnych oraz z bólem owulacyjnym. Ciepłą wodę można uzupełnić o wywar z rumianku. Wykazuje on silne działanie antyseptyczne i rozkurczające, przyspieszając gojenie się stanów zapalnych. 

Nasiadówka w połogu 

Przez okres kilku tygodni po porodzie, kobieta powinna szczególnie dbać o higienę w miejscach intymnych. Odpowiednia pielęgnacja krocza przyspiesza gojenie się ewentualnych ran, łagodzi stan zapalny i obrzęk. W takich przypadkach ciepła kąpiel nasiadowa powinna trwać około 10-15 minut. Zbyt długi kontakt z wodą zwiększa ryzyko rozmięknięcia szwów i rozejścia się brzegów rany. 

Przeczytaj więcej: Wszystko o połogu

Z czego zrobić nasiadówkę? 

Podstawowym założeniem kąpieli nasiadowych nie jest wyłącznie wykorzystanie czystej wody, ale też dodanie do niej wywarów lub maceratów z ziół, które skutecznie złagodzą dyskomfort. Jakie składniki najczęściej dodaje się do nasiadówek? 

  • Nasiadówka z kory dębu 

Kora dębu to środek leczniczy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, a dzięki wysokiej zawartości garbników również ściągającym. Łagodzi swędzenie skóry i objawy hemoroidów. 

  • Nasiadówka z szałwii 

Szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne i tonizujące, łagodząc problemy skórne. Wspomaga zwalczanie stanów zapalnych i działa rewitalizująco na skórę, dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych, soli mineralnych oraz witamin A, B oraz C. 

  • Nasiadówka z rumianku 

Rumianek wykazuje szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Przyspiesza gojenie ran i pobudza przemianę materii. Efektywnie rozkurcza mięśnie gładkie. 

Nasiadówki uważa się za bezpieczne dla zdrowia, choć trzeba wiedzieć, że nie powinny być stosowane przez osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krążenia. Nie zaleca się ich też kobietom w ciąży. Kąpiele nasiadowe powinno się stosować przez ok. 5-7 dni. Jeżeli po tym czasie problem nie ustępuje, warto rozważyć konsultację lekarską. 

Bibliografia

Alnasser A.R., Akram A., Kar S. i in. (2022), The Efficacy of Sitz Baths as Compared to Lateral Internal Sphincterotomy in Patients with Anal Fissures: A Systematic Review. Cureus, nr 14(10), s. e308-347. 

Kim J.H., Kim D.H., Baik S.Y., Lee Y.P. (2020), Pain control and early wound healing effect using sitz bath with ozonised water after haemorrhoidectomy, J Wound Care, nr 29(5), s. 289-294. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij