Ostatnio dodany
-
Czym jest bliznowiec i jak się go pozbyć?
Proces gojenia nie zawsze przebiega prawidłowo. Jest to zjawisko złożone, które dzieli się na pewne fazy. Na każdym z tych etapów mogą pojawić się pewne nieprawidłowości, które sprawiają, że zamiast typowej blizny powstanie blizna przerosła lub keloid. Czym różni się blizna od keloidu? Jak pozbyć się bliznowca?
-
Czym są kłykciny kończyste – gdzie występują, jak je rozpoznać i leczyć?
Kłykciny kończyste to łagodne zmiany, które lokalizują się najczęściej w okolicach płciowych. Jaka jest przyczyna wystąpienia kłykcin kończystych? Jak można leczyć to schorzenie i jakie są drogi zakażenia? Dowiedzmy się więcej na ten ważny temat.
-
Jak rozpoznać grzybicę stóp? Objawy, leczenie, profilaktyka
Infekcje grzybicze to bardzo częsta dolegliwość, z jaką spotykają się lekarze pierwszego kontaktu, jak i lekarze dermatolodzy. Jakie sytuacje zwiększają ryzyko pojawienia się infekcji grzybiczej w obrębie stóp? Jak objawia się ta jednostka chorobowa?
-
Wirus HPV – objawy, sposoby zakażenia, leczenie i profilaktyka
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) może prowadzić do pojawienia się łagodnych schorzeń, takich jak brodawki wirusowe, ale co należy wiedzieć – może predysponować także do rozwoju nowotworów złośliwych, jak np. rak szyjki macicy. Niemal każda osoba aktywna seksualnie będzie w którymś momencie życia zakażona wirusem HPV. Które typy wirusa HPV są groźne? Jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego?
-
Onycholiza – co to za choroba i jak ją leczyć?
Można śmiało powiedzieć, że każdy z nas zwraca uwagę na wygląd swoich płytek paznokciowych. Jeżeli pojawiają się na nich plamy czy przebarwienia, często wzbudza to nasz niepokój. Czym jest onycholiza paznokci i jakie mogą być jej przyczyny? Jak sobie radzić z tą przypadłością?
-
Pieprzyki i znamiona – na co uważać, jak badać, kiedy usunąć?
Potocznie zwane pieprzyki to nic innego, niż skupiska komórek zdolnych do wytwarzania melaniny, a więc barwnika odpowiedzialnego za karnację naszej skóry, czy kolor włosów. Dlaczego warto badać swoje pieprzyki? Kto zajmuje się badaniem znamion barwnikowych?
-
Jak rozpoznać grzybicę paznokci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Grzybica paznokci to jedno z najczęstszych schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza dermatologa. Jakie są objawy grzybicy paznokci i jakie mamy aktualnie metody leczenia tej infekcji? Dowiedzmy się więcej na ten ważny, dermatologiczny temat.
-
Czerniak – objawy, leczenie i profilaktyka
Czerniak jest niestety coraz częściej występującym nowotworem złośliwym skóry, o którym – na szczęście – mówi się w przestrzeni publicznej coraz więcej. Czym charakteryzuje się czerniak i jakie mogą być jego objawy? Czy możemy zrobić coś, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka?
-
Łojotokowe zapalenie skóry – jak się objawia i jak można je skutecznie leczyć?
Łojotokowe zapalenie skóry to bardzo powszechny problem, z jakim pacjenci zjawiają się w gabinetach dermatologicznych, ale i pediatrycznych – jest to bowiem częsta dolegliwość również wśród niemowląt. Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry i jakie mogą być jego przyczyny? W jaki sposób możemy leczyć ŁZS i jakie kosmetyki warto wybierać mając ten problem?
-
Zapalenie okołoustne – objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie okołoustne (dermatoza okołoustna, perioral dermatitis) to stosunkowo częsta choroba dermatologiczna, o dość typowych objawach klinicznych. Jakie są przyczyny okołoustnego zapalenia i czym możemy leczyć to schorzenie skóry? Dowiedzmy się więcej na ten temat.
-
Czym jest zapalenie mieszków włosowych? Objawy, przyczyny, leczenie
Mieszki włosowe to struktury, znajdujące się w obrębie naszej skóry, które można liczyć w milionach. Zapalenie mieszków włosowych to jedna z często występujących chorób, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego lub dermatologa. Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych? Jakie są sposoby leczenia tego schorzenia dermatologicznego?
-
Sucha i pękająca skóra na dłoniach – jak ją zregenerować?
Sucha i pękająca skóra na dłoniach to częsta przypadłość, z jaką pacjenci zgłaszają się do gabinetu dermatologa. Suche dłonie to dla pacjentów nie tylko defekt natury dermatologicznej, ale i estetycznej, gdyż nasze dłonie są obszarem szczególnie widocznym dla innych osób. Co zrobić, gdy pęka skóra na dłoniach? Czym nawilżyć bardzo suche dłonie? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym artykule.