Ostatnio dodany

Mężczyzna trzymający się za klatkę piersiową z powodu bólu płuc. Obszar płuc zaznaczono na czerwono.

Co wywołuje ból płuc? Objawy, przyczyny, diagnostyka

Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 25.01.2023
  • Lekarz dotyka szyi dojrzałej kobiety w celu diagnostyki chorób tarczycy i niedoczynności tarczycy.

    Niedoczynność tarczycy ‒ objawy, diagnostyka, sposoby leczenia i dieta

    Tarczyca to narząd niewielki, lecz niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niestety, dostępne dane wskazują na to, że nawet co piąty Polak może zmagać się z zaburzeniem pracy tego gruczołu. Jednym z najczęściej występujących zaburzeń jest niedoczynność tarczycy. Czym jest ten stan i co go powoduje? Co warto wiedzieć o charakterystycznych objawach niedoczynności tarczycy? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego zaburzenia! 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 20.01.2023
  • Chłopiec chodzący z wadą stopy końsko-szpotawej.

    Jak rozpoznać stopy końsko-szpotawe? Objawy, typy i sposoby leczenia

    Wrodzona stopa końsko-szpotawa jest jedną z najczęściej występujących wad rozwojowych w społeczeństwie. Szacuje się, że dotyczy ona 1-2 dzieci na 1000 urodzeń. Schorzenie to charakteryzuje się złożoną deformacją stopy, która uniemożliwia prawidłowy chód i utrzymanie stabilnej postawy ciała. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami leczenia stopy końsko-szpotawej u dzieci. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o tym schorzeniu. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 19.01.2023
  • Zdjęcie oka z astygmatyzmem.

    Czym jest astygmatyzm? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia astygmatyzmu

    Astygmatyzm, czyli niezborność oka to jedna z najczęściej występujących wad wzroku w społeczeństwie. Badania wskazują, że na astygmatyzm cierpi nawet 14% Polaków. Wada ta dotyczy osób w każdym wieku, znacznie zaburzając zdolność prawidłowego widzenia. Czym jest astygmatyzm? Czy astygmatyzm można wyleczyć? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w poniższym artykule! 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 18.01.2023
  • Ilustracja 3D płuc.

    Wszystko o płucach ‒ budowa, funkcje, możliwe choroby i sposoby dbania o płuca

    Oddychanie zalicza się do podstawowych czynności życiowych organizmu. Proces ten pozwala na dostarczenie życiodajnego tlenu do wszystkich komórek, przy jednoczesnym odprowadzeniu z ustroju dwutlenku węgla. Narządami najbardziej zaangażowanymi w proces oddychania są płuca. Gdzie są płuca i jak są zbudowane? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule, w którym omawiamy także najczęstsze choroby płuc oraz możliwości ich diagnostyki. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 16.01.2023
  • Helicobacter pylori.

    Czym jest Helicobacter pylori ‒ objawy, drogi zakażenia i leczenie

    Zakażenie Helicobacter pylori stanowi jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny. Dlaczego? Szacuje się, że infekcja tą bakterią dotyczy co najmniej 50% światowej populacji. Co więcej, długofalowe konsekwencje zakażenia Helicobacter pylori bywają katastrofalne, nierzadko prowadząc do rozwoju poważnych chorób. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat objawów, diagnostyki oraz sposobów eradykacji H.pylori

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 16.01.2023
  • Młoda kobieta siedząca na łóżku i trzymająca się za brzuch z powodu zatrucia pokarmowego.

    Czym jest salmonella? Objawy zakażenia, przyczyny i leczenie

    Pałeczki z rodzaju Salmonella są jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych. Dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazują, że w samym tylko 2020 roku zatrucie salmonellą zdiagnozowano u niespełna 8 tysięcy Polaków, z czego aż 61,1% chorych wymagało hospitalizacji. Choroba ta nie zawsze jest więc tak łagodna, jak mogłoby się wydawać. Jak można się zarazić salmonellą? Jakie objawy ma to zatrucie pokarmowe? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty na temat objawów, diagnostyki oraz profilaktyki zakażenia salmonellą. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 22.12.2022
  • Pani doktor robiąca zastrzyk chłopcowi wraz ze szczepionką na choroby zakaźne.

    Szczepionka na ospę wietrzną i półpaśca ‒ kto może się zaszczepić, jaka jest cena i skuteczność?

    W 2021 roku zanotowano w Polsce ponad 57 tysięcy przypadków zachorowania na ospę wietrzną. Dostępne od wielu lat szczepienie przeciwko ospie nie cieszy się dużą popularnością, a w społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że ospa jest łagodną chorobą wieku dziecięcego, której przebieg nie jest obarczony ryzykiem powikłań. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat szczepionki na ospę ‒ jej skuteczność, bezpieczeństwo, cenę, a także schemat podania. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 19.12.2022
  • Schemat przedstawiający miażdżycę tętnic.

    Miażdżyca ‒ czym jest i jak ją leczyć?

    Szacuje się, że miażdżyca stanowi pierwotną przyczynę 50% wszystkich zgonów w społeczeństwach zachodnich. Nie powinno zatem dziwić, że miażdżyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Rozwój miażdżycy jest bezpośrednio związany ze współczesnym stylem życia, a samo schorzenie prowadzi do wielu poważnych powikłań. Najważniejsze informacje o przyczynach, profilaktyce i leczeniu miażdżycy przedstawiamy w poniższym artykule. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 19.12.2022
  • Uśmiechnięty młody mężczyzna na fotelu podczas oddawania krwi w centrum dawców.

    Oddawanie krwi ‒ przeciwwskazania, zasady i przygotowanie

    W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 5 litrów krwi. Jest to płynna tkanka, która spełnia liczne, niezwykle ważne funkcje w utrzymaniu homeostazy ustroju. Utrata nieco ponad 1 litra stanowi już poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Niestety, współczesna medycyna nie dysponuje jeszcze możliwością stworzenia syntetycznego odpowiednika tego płynu. Oddanie swojej krwi jest zatem jednym z najcenniejszych darów, który umożliwia uratowanie życia drugiej osoby. W dzisiejszym artykule przybliżamy tematykę krwiodawstwa ‒ tłumaczymy jak wygląda proces oddawania krwi, jak się do niego przygotować oraz kto nie może oddać krwi. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 26.11.2022
  • Kobieta trzyma w dłoniach pigułki antykoncepcyjne.

    Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

    Istnieje duża luka między spodziewaną a rzeczywistą skutecznością tabletek antykoncepcyjnych. Choć antykoncepcja hormonalna uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, indeks Pearla dla tabletki dwuskładnikowej wynosi zaledwie 8. Wynika to przede wszystkim z błędów w stosowaniu tej formy antykoncepcji. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane błędy, których skutkiem jest osłabienie działania antykoncepcji. Tłumaczymy, jak dokładnie stosować tabletki antykoncepcyjne oraz jakie czynniki mogą wpływać na ich działanie. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 24.11.2022
  • Kobieta zastanawiająca się nad wyborem odpowiedniej metody antykoncepcji. Z prawej i lewej stronie dłonie z poszczególnymi środkami antykoncepcji.

    Wszystko o antykoncepcji ‒ metody, skuteczność, cena

    Antykoncepcja jest jednym z najważniejszych elementów świadomego planowania rodziny. Choć jej głównym zastosowaniem jest kontrola urodzeń, antykoncepcja nierzadko stosowana jest również ze względów zdrowotnych. Mnogość metod antykoncepcji sprawia, że temat może wydawać się nieco skomplikowany. W poniższym artykule tłumaczymy, na czym dokładnie polega każda z metod antykoncepcji i jak wygląda ich skuteczność. Przyglądamy się także cenom antykoncepcji oraz podpowiadamy, jak dokonać wyboru odpowiedniej metody. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 23.11.2022
  • Diagnosta wypełniający formularz na podstawie danych na próbówce.

    RDW w morfologii ‒ co oznacza ten parametr?

    Morfologia krwi to bez wątpienia jedno z najbardziej uniwersalnych i wartościowych badań współczesnej medycyny. Doświadczony specjalista potrafi na jej podstawie ocenić nie tylko stan ogólny pacjenta, ale także wykluczyć bądź potwierdzić obecność wielu jednostek chorobowych. Każdy parametr morfologii krwi odgrywa rolę w całościowej interpretacji tego badania. W poniższym artykule omawiamy wskaźnik anizocytozy erytrocytów, czyli RDW. Tłumaczymy czym jest ten parametr, jakie są jego normy, a także o czym świadczą odchylenia od prawidłowego wyniku. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 20.11.2022
z 3

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij