Spis treści:
- Wymioty – przyczyny
- Jak zatrzymać wymioty?
- Co na wymioty u dziecka
- Co na nudności i wymioty w ciąży
- Co jeść przy wymiotach – żywienie łagodzące torsje
Wymioty – przyczyny
Wymioty charakteryzowane są jako gwałtowne zwracanie treści żołądkowej na skutek intensywnych skurczów mięśni brzucha oraz klatki piersiowej. Zazwyczaj poprzedzają je nudności, które są objawem zwiastującym. Wymiotowanie nie jest chorobą samą w sobie. Jego występowanie może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą:
-
zatrucia pokarmowe;
-
zatrucia alkoholem;
-
choroby przewodu pokarmowego, np. zespół jelita drażliwego (IBS) czy zapalenie wyrostka robaczkowego;
-
zakażenia bakteryjne i wirusowe w obrębie przewodu pokarmowego, m.in. grypa żołądkowa, popularnie określana mianem „jelitówka", której towarzyszą też biegunka i gorączka;
-
ciąża;
-
stosowanie niektórych leków;
-
leczenie chemioterapeutyczne;
-
schorzenia neurologiczne i zaburzenia układu nerwowego;
-
schorzenia kardiologiczne (np. zawał).
Jak zatrzymać wymioty?
Istnieją różne sposoby na wymioty. Niektóre z nich mają charakter tradycyjny. Poza tym w aptekach dostępne są preparaty, które mogą złagodzić ich przebieg. Dzieli się je na te dostępne bez recepty oraz leki przeciwwymiotne na receptę.
Podstawą jednak jest odpowiednie nawadnianie, aby uniknąć odwodnienia organizmu, w czym pomóc mogą elektrolity i glukoza. Warto także stosować probiotyk. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej, a dostępne środki nie przynoszą efektów, należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi pełny wywiad lekarski i dopasuje leczenie.
ZADBAJ O NAWODNIENIE I WZMOCNIJ ORGANIZM
|
|
Jakie Leki przeciwwymiotne (bez recepty i na receptę)?
Leki przeciwwymiotne bez recepty to głównie środki rekomendowane w leczeniu choroby lokomocyjnej, które w swoim składzie zawierają środek o działaniu przeciwhistaminowym – dimenhydrynat (np. Aviomarin) lub wyciągi na bazie kłącza imbiru (np. Lokomotiv). Wielu pacjentów korzysta z nich jednak także poza wskazaniami, gdy wymioty mają inną przyczynę. Pomocniczo można sięgać również po krople żołądkowe. Przy wymiotach sprawdzą się w szczególności, jeśli są one wynikiem niestrawności.
Poza tym w aptekach dostępne są opaski na wymioty, których działanie opiera się o akrupresurę (ucisk określonych miejsc w okolicach nadgarstka ma hamować odruch wymiotny).
Jeśli zaś chodzi o leki przeciwwymiotne na receptę, to naturalnie mogą być one wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Należą do nich m.in. lewopromozyna czy metoklopramid, niekiedy także hydrokzysyna. Jako leki przeciwwymiotne w chorobie nowotworowej, zwłaszcza jeśli chodzi o pacjentów objętych opieką paliatywną, stosuje się także haloperidol.
Sprawdź ofertę: Leki na ból brzucha
Domowe sposoby na wymioty
Najpopularniejszym domowym sposobem na wymioty jest popijanie naparu imbirowego. Pomocne mogą okazać się także inne zioła, jak np. mięta, melisa lub rumianek.
Ukojenie wielu pacjentom przynosi także picie coli pozbawionej gazu. Wprawdzie metoda ta może budzić wątpliwości, jednak dość powszechnie stosowana jest m.in. w przebiegu grypy żołądkowej.