Ostatnio dodany
-
Hibiskus – właściwości, sposoby stosowania, przeciwwskazania
Hibiskus jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym. Stanowi popularny składnik herbat owocowych. Nie każdy jednak wie, że niektóre gatunki hibiskusa posiadają właściwości lecznicze, które wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie ludowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj poniższy tekst. Zachęcamy do lektury.
-
Mniszek lekarski – właściwości, działanie, przeciwwskazania
Choć mniszek lekarski uznawany jest przede wszystkim za dziko rosnący chwast, to także cenna roślina lecznicza, tradycyjnie wykorzystywana w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Z poniższego artykułu dowiesz się przy jakich schorzeniach stosowanie popularnego „mlecza” może okazać się pomocne. Czy każdy może korzystać z jego prozdrowotnych właściwości?
-
Olej z czarnuszki – właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie
Olej z czarnuszki siewnej (łac. Nigella sativa) znany był już w starożytnym Egipcie, dlatego do dziś określa się go niekiedy „złotem faraonów”. Wykazuje silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne. Niekiedy jest wykorzystywany jako powszechnie dostępny element terapii antynowotworowej. Jak wykorzystywać olej z czarnuszki i czy będzie on odpowiedni dla każdego?
-
Ostropest plamisty – właściwości, działanie, przeciwwskazania
Ostropest plamisty (łac. Sylibum marianum L. Gaertner) to popularny surowiec zielarski, który od dawna wykorzystywany jest powszechnie w lecznictwie. Na rynku aptecznym dostępnych jest wiele środków zawierających w składzie ekstrakty z jego owoców. Niektóre z nich posiadają status leku. Sprawdź, kiedy warto zażywać ostropest i jakie jest jego działanie.
-
Jak powstrzymać wymioty – leki przeciwwymiotne i domowe sposoby
Wymioty mogą być wynikiem rozmaitych dolegliwości. Zdecydowana większość pacjentów poszukujących w aptekach środków o działaniu przeciwwymiotnym, to osoby cierpiące z powodu popularnej „jelitówki”, zatruć pokarmowych, a także choroby lokomocyjnej i innych schorzeń układu pokarmowego.
-
Elektrolity przy biegunce i wymiotach – czy i jak stosować?
Elektrolity to niezbędne minerały, takie jak np. sód, wapń czy potas, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Zaburzenia elektrolitowe grożą poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla życia.
-
Leki na grypę – bez recepty i na receptę, leki na grypę w ciąży. Co stosować?
Grypa jest schorzeniem wirusowym, na które każdego roku choruje wiele milionów ludzi na świecie. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia, w skali globalnej, atakuje ona ok. 5–10% dorosłych oraz 20–30% dzieci, z czego umiera ok. 250000–500000 osób. Dlatego też nieustannie podkreśla się rolę szczepień profilaktycznych ograniczających ryzyko zachorowania na grypę. Gdy jednak dojdzie do zakażenia i rozwoju choroby, konieczne jest wdrożenie właściwego leczenia.
-
Jodek potasu – czym jest i jak działa?
Jodek potasu to substancja, która od dłuższego czasu zyskuje na popularności wśród pacjentów. Ma to oczywiście związek z jej ochronnym działaniem na tarczycę w przypadku skażenia radioaktywnego. Od dawna jednak jodek potasu wykorzystywany jest także w innych celach medycznych. W poniższym artykule zawarto najważniejsze informacje na temat jego właściwości oraz zastosowania.
-
Co na pierwsze objawy przeziębienia?
W okresie jesienno-zimowym przeziębienie jest jednym z najczęstszych powodów wizyt pacjentów u lekarza pierwszego kontaktu. Choć nie jest to schorzenie poważne, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Jak sobie z nim radzić? Które leki i domowe sposoby będą skuteczne na pierwsze objawy przeziębienia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
-
Co na hemoroidy? Czym leczyć żylaki odbytu?
Choroba hemoroidalna, określana potocznie jako hemoroidy, to dolegliwość, z którą boryka się bardzo wiele osób. Niestety dokuczliwość tego schorzenia potrafi być na tyle duża, że komfort życia pacjenta ulega znacznemu obniżeniu. Na szczęście rynek farmaceutyczny oferuje wiele skutecznych preparatów niwelujących objawy towarzyszące chorobie hemoroidalnej. Do najpopularniejszych środków należą maści na hemoroidy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat.
-
Maść z antybiotykiem – kiedy stosować, jak wybrać?
Maść z antybiotykiem przeznaczona jest do stosowania miejscowego, głównie w leczeniu niewielkich zranień i w celu zapobiegania ich zakażeniom. Choć od dłuższego czasu podkreśla się, że leczenie skaleczeń powinno obejmować w pierwszej kolejności aplikację antyseptyków, to jednak możliwość zakupu maści z antybiotykiem bez recepty, sprawiła, że znacząco zyskały one na popularności. Przyjrzyjmy się zatem, co warto wiedzieć na ich temat.
-
Laktaza – co to za enzym? Laktaza na kolkę
Laktaza należy do enzymów trawiennych zaangażowanych w rozkład laktozy – cukru znajdującego się w mleku i produktach pochodzenia mlecznego. Niedobór laktazy może prowadzić do nietolerancji laktozy, co manifestuje się przykrymi objawami gastrycznymi. Łagodzenie dolegliwości polega na unikaniu laktozy w diecie. Możliwe jest także stosowanie preparatów dostarczających organizmowi laktazy. Wykorzystuje się je zarówno u dorosłych jak i dzieci, m.in. w łagodzeniu kolek u niemowląt.