Panadol Extra, 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane, 24 szt.

PODOBNE PRODUKTY

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Opis

Panadol Extra to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym do stosowania w bólach różnego pochodzenia jak ból głowy, migrena, ból zęba, bóle menstruacyjne.

Skład

Substancjami czynnymi są: paracetamol (Paracetamolum) i kofeina (Coffeinum).

Jedna tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu (Paracetamolum) i 65 mg kofeiny (Coffeinum).

Substancje pomocnicze: skrobia żelowana, skrobia kukurydziana, powidon (K 25), potasu sorbinian, talk, kwas stearynowy, kroskarmeloza sodowa; otoczka: hydroksypropylometyloceluloza, triacetyna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Lek do stosowania doustnego.

Leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Dorośli i osoby powyżej 12 lat: 1-2 tabletki, do 4 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę, poszczególne dawki nie częściej niż co 4 godziny.

Działanie

Panadol Extra zawiera paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jego działanie opiera się na hamowaniu syntezy prostaglandyn w OUN (ośrodkowym układzie nerwowym). Dodatkowo kofeina zawarta w leku nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.

Wskazania

Wskazania do stosowania: ból różnego pochodzenia: ból głowy, migrena, ból gardła, ból zębów, bóle kostne, stawowe i mięśniowe, bóle menstruacyjne, leczenie objawowe w przeziębieniu i stanach grypopodobnych (ze względu na działanie przeciwgorączkowe).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Panadol Extra:

  • w przypadku uczulenia na substancje czynne - paracetamol i kofeiną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • w przypadku choroby alkoholowej, ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, zaburzeń rytmu serca, bezsenności,
  • u osób poniżej 12 lat.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia: reakcji alergicznej (uczulenia) takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy, wysypki skórnej lub ciężkiej reakcji skórnej objawiającej się ostrą uogólnioną wysypką krostkową lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórka oraz gorączką, problemów z oddychaniem, w przypadku, gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie, - zaburzeń czynności wątroby.
Powyższe reakcje występują bardzo rzadko tj. u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów.

Pozostałe działania niepożądane: zawroty głowy, ból głowy, kołatanie serca, bezsenność, niepokój ruchowy, lęk, rozdrażnienie, nerwowość, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Powyższe reakcje występują z częstością nieznaną (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 

Panadol Extra zawiera paracetamol i nie powinien być łączony z innymi lekami zawierającymi tę samą substancję czynną.

Stosowanie leku omówić z lekarzem jeśli: występuje niewydolność nerek i wątroby; pacjent ma niedowagę lub jest niedożywiony; pacjent regularnie spożywa alkohol; występuje ciężka infekcja.

Lek nie jest zalecany dla osób, które przyjmują sole lity lub inhibitory MAO.

Podczas stosowania leku nie należy spożywać paracetamolu - istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Lek zawiera kofeinę, w związku z tym należy unikać nadmiernego jej spożycia. Kofeina obecna jest m.in. w kawie, herbacie, niektórych napojach. Jej nadmiar może prowadzić do trudności w zasypianiu, drżeniu, kołataniu serca.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Panadol Extra może wchodzić w interakcje z:innymi lekami zawierającymi paracetamol, metoklopramidem, lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryna), lekami nasennymi, przeciwpadaczkowymi, inhibitorami MAO, estrogenami i progesteronem, innymi NLPZ, solami litu.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Leku nie należy łączyć z alkoholem ze względu na obecność paracetamolu.

Lek zawiera kofeinę, które obecna jest w wielu popularnych napojach jak kawa, herbata etc.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią i ciąży.

Wpływ na badania laboratoryjne

Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań jak oznaczanie glukozy we krwi.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u osób poniżej 12 lat.

Podmiot odpowiedzialny

GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE
W. Rzymowskiego 53
Warszawa