Na apetyt dla dzieci: preparaty dla niejadka

(15) info
Pokaż filtry Filtruj

Preparaty na apetyt dla dzieci – wsparcie niejadków

Trudności z jedzeniem pojawiają się w życiu wielu dzieci. Zdarzają się momenty, że maluch chce jeść tylko kilka wybranych produktów, nie ma ochoty na próbowanie nowości czy po prostu towarzyszy mu brak apetytu. Zwłaszcza ten ostatni przypadek budzi w rodzicach i opiekunach wiele obaw. Często bowiem łączymy dobry apetyt z ogólnym zdrowiem – nie zawsze słusznie, choć niewątpliwie należy dokładnie przyglądać się tego typu objawom. Początkowo wskazane jest wykluczenie wszelkich możliwych somatycznych źródeł braku apetytu i sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, tzn. czy osiąga odpowiednią wagę oraz wzrost dla swojej normy wiekowej. Jeśli wszystkie tego typu parametry okażą się być optymalne, na pewno złagodzi to lęk rodziców. W rozwiązaniu problemu potrzebne mogą być jednak dodatkowe działania – jednym z nich może być zaopatrzenie się w specjalne preparaty na apetyt dla dzieci.

Czy brak apetytu to zawsze sygnał alarmowy? Niekoniecznie!

Jak to zostało wspomniane, początkowo trzeba wykluczyć wszelkie możliwe przyczyny somatyczne, które mogą ewentualnie stać za osłabieniem apetytu u dziecka. Jeśli nic takiego się nie pojawia, a wyniki badań oraz rozwój organizmu malucha nie pokazują nic niepokojącego, można spokojnie odetchnąć. Być może po prostu ciało pociechy nie potrzebuje w tym momencie więcej, a zmuszanie do nadmiernego jedzenia absolutnie nie zadziała na korzyść.

Dzieci nie należy do jedzenia przekonywać na siłę. Warto zaufać naturalnym instynktom swojej pociechy – zdrowy organizm wie, kiedy jest głodny, a kiedy nie potrzebuje kolejnej porcji. Jeśli jednak będzie zmuszany do ignorowania własnych sygnałów, w konsekwencji może przestać je odczuwać, oddalając się od swojego ciała, co tylko zwiększa ryzyko zaburzonej relacji z jedzeniem w przyszłości.

Spadek łaknienia – kiedy jest problemem?

Jeśli jednak dziecko dotąd miało spory apetyt, a nagle przestało wykazywać zainteresowanie posiłkami, na pewno warto przyjrzeć się sytuacji bliżej. Po pierwsze, czy nie towarzyszą maluchowi także zaparcia, biegunka, wzdęcia, wysypki czy inne dodatkowe symptomy – mogą wskazywać np. na alergię pokarmową. Jeśli zaś akurat niemowlę jest w okresie ząbkowania, brak apetytu można powiązać właśnie z nim.

Kolejną kwestią są czynniki psychologiczne – osłabienie apetytu może być jednym z tzw. objawów psychosomatycznych, kiedy na poziomie ciała odreagowywane zostają różne emocje. Co więcej, u nieco starszych dzieci, warto bacznie przyglądać się także generalnej relacji z jedzeniem – jak do niego podchodzą, jak widzą swoje ciało, czy przypadkiem nie stosują diety odchudzającej etc. W końcu zmiany w sposobie żywienia są jednym z objawów zaburzeń odżywiania, które – niestety – dotykają coraz młodsze dzieci (zarówno dziewczynki, jak i chłopców).

Środki na apetyt dla dzieci – co może pomóc?

Preparaty na apetyt dla dzieci często stanowią kompozycję różnego rodzaju wyciągów ziołowych oraz witamin. Są to składniki dobrane tak, by wspomagać trawienie i wspierać prawidłową pracę układu pokarmowego. Przykładowo warto wiedzieć, że:

  • ekstrakt z korzenia cykorii – wspiera zdrowie jelit oraz ich perystaltykę. Pomaga też w wydzielaniu soków trawiennych;
  • ekstrakt z owocu kopru – zwiększa apetyt, wspomaga procesy trawienne oraz usuwanie z organizmu nadmiaru gazów;
  • inne ekstrakty roślinne – np. z ziela krwawnika, szanty, liścia melisy. Wymienione tu składniki wpływaj m.in. na zwiększone wydzielanie soku żołądkowego, co w efekcie wzmaga apetyt.

Co istotne, warto pamiętać także o środkach, które mogą pomóc uzupełnić różnego rodzaju niedobory. Zdarza się, że są one konsekwencją właśnie braku apetytu, a wtedy konieczne jest o wiele szersze działanie – środki dostarczające m.in. licznych witamin, składników mineralnych czy NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) dostępne są w różnych formach. Warto, aby dziecko wybrało tę, którą najłatwiej będzie mu przyjąć – by wesprzeć nie tylko sam apetyt, lecz także cały dziecięcy organizm!

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij