Inhalatory i akcesoria - rodzaje
Inhalatory i akcesoria do nich to przede wszystkim produktu takich marek jak: PiC Solution, Omron czy TM-NEB PRO.
Dostępne inhalatory dla dorosłych różnią się, jeśli chodzi o rodzaj.
-
Inhalatory pneumatyczne zwany też tłokowymi lub kompresorowymi – bardzo popularne i wszechstronne. Można nim podać wszelkie leki do nebulizacji. Są proste w obsłudze, wytrzymały, mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i przez osoby dorosłe. Inhalator kompresorowy może być używany również do usuwania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny w czasie przeziębień i infekcji. Przykładowe modele to m.in.: inhalator tłokowy PiC Solution Air Cube czy nebulizator kompresorowy Omron C101 Essential.
-
Inhalatory ultradźwiękowe – przeznaczone do określonych rodzajów leków, gdyż towarzysząca inhalacji wyższa temperatura mogłaby zmienić ich strukturę. Inhalator ultradźwiękowy najczęściej używany jest do: rehabilitacji oddechowej, nawilżania dróg oddechowych, podawania mukolityków, leczenia mukowiscydozy. Przykładowy model to Omron Nebulizator U100 MicroAir.
-
Inhalatory siateczkowe, zwany też membranowym – urządzenia kompaktowe nowej generacji. Ich działanie opiera się na pracy wibrującej, perforowanej membrany, która wytwarza aerozol. Inhalatory MESH charakteryzują się dużą wydajnością i cichą pracą. Przykładowe modele: Inhalator membranowy TM-NEB MICRO MESH, inhalator Sanity, siateczkowy Silent Mesh czy nebulizator siateczkowy iXellence Neb Mesh.
Inhalatory dla dzieci
W ofercie producentów osobną kategorię produktów stanowią dedykowane inhalatory dla dzieci. Mimo iż ich konstrukcja jest taka, jak w przypadku urządzeń dla dorosłych, to wyróżniają się bardziej przyjaznym dla najmłodszych wyglądem. Z uwagi na indywidualne upodobania i preferencje dostępne są inhalatory przypominające kształtem różne zwierzęta, m.in.: inhalator Microlife NEB 400 w formie białego niedźwiadka, PiC Mr Carrot – inhalator tłokowy z maską w postaci królika czy PiC Solution Mister 8 – inhalator mikrotłokowy w kształcie ośmiornicy.
Taki sprzęt znacznie usprawni przeprowadzenie inhalacji u dziecka, co z reguły nie jest rzeczą prostą.
Komora inhalacyjna – co to takiego?
Przy stosowaniu leków wziewnych powszechnie wykorzystuje się inhalatory ciśnieniowe. Najprościej można je opisać jako pojemniki ze skompresowanym lekiem, uwalnianym w postaci gazu po naciśnięciu dozownika. Przy stosowaniu tych inhalatorów konieczne jest skoordynowanie wdechu z czasem uwalniania leku, co znacznie uprości komora inhalacyjna, która pozwala na spokojne przyjęcie leku. Komory mają, w zależności od potrzeb, różne wielkości dołączonych do nich masek.