Czynniki sprzyjające powstawaniu odleżyn

Odleżyny to owrzodzenia powstałe wskutek przewlekłego ucisku na tkanki, podczas którego dochodzi do niedotlenienia komórek. Sprzyja temu długotrwałe pozostawanie w tej samej pozycji. Okolice ciała szczególnie narażone na powstawanie odleżyn to m.in.: kolana, łokcie, kostki, guzy kulszowe, okolica lędźwiowa. Odleżyny rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Najbardziej narażone na ich powstanie są osoby otyłe i z nadwagą. Pojawieniu się owrzodzeń dodatkowo sprzyjają: niedożywienie, podeszły wiek, choroby przewlekłe. Odleżyny w zależności od stanu zdrowia pacjenta mogą pojawić się nawet po 3 dniach stałego leżenia.

Materac antyodleżynowy – rodzaje i charakterystyka

Producenci oferują kilka rodzajów materacy przeciwodleżynowych.

  • Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy zmiennociśnieniowy – stosowany jest w profilaktyce i leczeniu odleżyn, szczególnie u pacjentów, którzy nie wymagają stałego leżenia. Nazwa materaca pochodzi od jego charakterystycznej budowy, w której napełnione powietrzem komory przypominają bąbelki. Tego typu modele wykonane są z PCV, są zatem łatwe w utrzymaniu czystości. Możliwość napełniania poszczególnych komór zapewnia indywidualne dopasowanie materaca do wagi i potrzeb pacjenta.
  • Materac przeciwodleżynowy piankowy – ma strukturę gofra, która pokryta jest zmywalną i oddychającą powłoką. Wypustki materaca dostosowują się do kształtu ciała – dają średnie wsparcie i równomiernie rozkładają nacisk. Materac piankowy może być stosowany jedynie do doraźnej profilaktyki odleżynowej. Producenci oferują materac wykonany z pianki sprężystej, wysokoelastycznej i termoelastycznej.
  • Materac przeciwodleżynowy rurowy zmiennociśnieniowy – jego mechanizm opiera się na konstrukcji poprzecznie ułożonych rur, które wypełniane są sprężonym powietrzem. Takie ułożenie rur i komór powietrznych daje stabilne wsparcie dla ciała chorego, które zawsze utrzymywane jest na jednakowej wysokości. Ten model materaca przeznaczony jest dla osób stale leżących lub posiadających odleżyny IV stopnia. Materac zapewnia wsparcie osobom o dużej wadze. Zaletą jest możliwość wyjęcia poszczególnych żeber, szczególnie jeśli znajdują się one bezpośrednio pod raną.

Materac przeciwodleżynowy jest podstawową częścią profilaktyki osób unieruchomionych lub spędzających większość czasu w pozycji leżącej. Dzięki specjalnej konstrukcji redukuje ucisk na tkanki, zapobiegając ich niedotlenieniu i w konsekwencji tworzeniu się odleżyn. Materac przeciwodleżynowy poprawia komfort leżącego, niweluje ból i zapobiega drętwieniu.

Jak wybrać materac przeciwodleżynowy?

Przy wyborze materaca przeciwodleżynowego należy uwzględnić stan zdrowia chorego i jego możliwości samodzielnego poruszania się. Osoby, które nie wymagają wielogodzinnego leżenia, z powodzeniem mogą stosować materac piankowy. Materace zmiennociśnieniowe (rurowe i bąbelkowe) powstały natomiast z myślą o pacjentach niepełnosprawnych i wymagających stałego leżenia. Są szczególnie zalecane osobom o większej masie. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę na system pompowania powietrza. Niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie ciśnienia w komorach materaca. Ilość wtłaczanego powietrza powinna być indywidualnie dopasowana do wagi chorego. Kolejną istotną kwestią przy wyborze materaca antyodleżynowego jest rodzaj materiału, którym jest on pokryty. Powinien być łatwy w utrzymaniu czystości, hipoalergiczny i przyjemny w dotyku.

Komentarz: brak dostępności większej ilości produktów

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij