Leki na ból głowy u dziecka

(16) info
Pokaż filtry Filtruj

Środki na ból głowy u dziecka – przywrócą komfort

Ból głowy jest wyjątkowo nieprzyjemnym objawem, a dotyczy bardzo dużej grupy społeczeństwa, w tym także najmłodszych. Znaczną część tego typu bólów określa się u dzieci pierwotnymi bólami głowy (inaczej nazywane samoistnymi lub idiopatycznymi) – w takich przypadkach nie da się do końca rozpoznać przyczyny pojawienia się opisywanego tu symptomu. Część badań wskazuje, że dotyczą ponad 50 proc. przypadków, a do grupy tego typu bólów należą m.in. migreny oraz napięciowe bóle głowy. Pozostałe stanowią tzw. bóle objawowe i mogą towarzyszyć różnym problemom, np. zatruciom, infekcjom górnych dróg oddechowych, grypie czy zakażeniom przewodu pokarmowego. Jak sobie z tym radzić i co może pomóc na gól głowy u dzieci?

Bóle głowy u dzieci – co warto o nich wiedzieć?

Bóle głowy często są bardzo niespecyficzne i nawet dorośli miewają problemy z ich opisaniem. Trudno zatem dziwić się temu, że dzieciom nieraz nie udaje się w pełni wyrazić stanów, które odczuwają. Stąd też niektóre wskazówki mówią o tym, by oceniając siłę bólu u malucha, najlepiej kierować się po prostu obserwacją zachowania dziecka – jak doświadczana bolesność wpływa na jego aktywność, czy dziecko ma siłę i energię do zabawy, czy pojawiają się także inne symptomy etc.

Jak to zostało wspomniane, bóle głowy można podzielić na pierwotne oraz objawowe. Do tych pierwszych zalicza się m.in. migrenę (z aurą lub bez) oraz bóle głowy o charakterze napięciowym. Owszem, te ostatnie w dużej mierze wiążą się z nieprawidłowym napięciem mięśni, lecz pod uwagę należy wziąć także wyzwania psychiczne, jak np. podwyższony poziom stresu, lęku, obniżony nastrój. Wśród bólów objawowych wymienia się zaś m.in. te powstałe w wyniku urazów głowy, problemów neurologicznych, zatruć, zakażeń czy zaburzeń metabolicznych. Nieraz wśród wspomnianych zakażeń pojawiają się także infekcje górnych dróg oddechowych – zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Ból głowy potrafi wtedy silnie wpływać na ogóle samopoczucie dziecka.

Sprawdź ofertę: Preparaty na wyciszenie i uspokojenie dla dzieci

Sposoby na ból głowy u dziecka

W przypadku wystąpienia bólu głowy u dziecka, warto zachować spokój. Być może są to po prostu przeciążenie nadmiarem bodźców czy zmęczenie, które wymagają zaopiekowania. Wskazany jest wtedy odpoczynek w zaciemnionym, cichym miejscu, bez telewizora, telefonu czy komputera. Dodatkowo niezwykle istotne jest też odpowiednie nawodnienie – zbyt słabe, samo w sobie, może stanowić przyczynę bólów głowy.

Jeśli tego typu wsparcie nie przynosi wystarczającej ulgi, dostępne są specjalne środki na ból głowy u dziecka. Bazują one przede wszystkim na dwóch składnikach:

  • paracetamolu,
  • ibuprofenie.

Oba uznawane są za bezpieczne. Mają działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, a ibuprofen dodatkowo cechuje się także właściwościami przeciwzapalnymi. Należy jednak pamiętać, że ich podawanie musi być dostosowane do wieku oraz masy ciała dziecka. Co więcej, jeśli cokolwiek w tym zakresie budzi wątpliwości, ból głowy nie ustępuje, często nawraca lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy (jak np. wymioty, apatia, wybudzanie ze snu, kłopoty z widzeniem), konieczna jest pilna konsultacja lekarska – by wszystko było pod kontrolą.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij