Octenisept, roztwór na skórę, 250 ml (bez pompki) (import równoległy, LGO)
PODOBNE PRODUKTY
INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ
Opis
Octenisept to lek w postaci roztworu, który można stosować na rany, błonę śluzową i skórę. Octenisept zawiera 2 substancje czynne i wykazuje szerokie działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze. Lek wykazuje swoje właściwości dezynfekujące już po 1 minucie od zaaplikowania i utrzymuje je przez 1godzinę. Octenisept stosuje się jako środek odkażający skórę (w tym po zabiegach), błony śluzowe i jamę ustną, a także w leczeniu wspomagającym stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych. Produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.
Skład
Substancjami czynnymi leku są: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol (Octenidinum dihydrochloridum, Phenoxyethanolum).
100 g płynu zawiera: 0,10 g oktenidyny dichlorowodorku i 2,00 g fenoksyetanolu.
Substancje pomocnicze: kokamidopropylobetaina - roztwór 30% lub 38% (octan dimetyloamoniowy kwasu amidopropylokokosowego, sodu chlorek, woda), sodu D-glukonian, glicerol 85%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek stosuje się na skórę. Zaleca się, aby Octenisept stosować nierozcieńczany.
- Zaleca się stosować lek minimum raz na dobę na leczony obszar poprzez spryskanie, przetarcie jałowym gazikiem lub stosowanie przymoczka.
- Okres ważności po otworzeniu opakowania 3 lata.
Dezynfekcja skóry i błony śluzowej: partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym produktem leczniczym lub zwilżone poprzez rozpylenie leku bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania - minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp produkt leczniczy rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
Antyseptyka powierzchownych ran: ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem. Leku należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. W ranach z wysiękiem należy użyć leku w postaci przymoczka, zapewniając kontakt z raną oraz jej nawilżenie przez minimum 1 minutę, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut.
Pielęgnacja szwów pooperacyjnych: ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem. Leku należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. Lek działa odkażająco i znieczulająco. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym lekiem octenisept, promieniście od środka na zewnątrz rany.
Antyseptyka błony śluzowej pochwy: Lekiem należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej pochwy zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek skutecznie działa bakteriobójczo na różne bakterie m.in. Gram dodatnie i Gram ujemne.
Antyseptyka żołędzi prącia mężczyzny: lekiem należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej żołędzi prącia zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę.
Dezynfekcja jamy ustnej: Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku przez 20 sekund.
Pielęgnacja kikuta pępowinowego: do pielęgnacji kikuta pępowinowego należy używać gazika nasączonego lekiem. Po 1 minucie należy osuszyć kikut oraz skórę wokół. Należy utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.
Działanie
Octenisept zawiera substancje czynne, które działają odkażająco:
- oktenidyna działa na powierzchni skóry oraz rany,
- fenoksyetanol uzupełnia zakres działania w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych.
Octenisept wykazuje właściwości przeciwbakteryjnie (w tym na Chlamydium i Mycoplasma), przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe a także działa niszcząco na pierwotniaki (Trichomonas) i wirusy (Herpes simplex, inaktywuje HBV i HIV).
Wskazania
- leczenie wspomagające i odkażanie małych ran powierzchownych,
- dezynfekcja skóry przed zabiegami niechirurgicznymi,
- wspomagająco w postępowaniu antyseptycznym w obrębie powierzchni zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych,
- wielokrotne i krótkotrwałe leczenie antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego,
- do pielęgnacji kikuta pępowinowego,
- dezynfekcja jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej),
- wspomagające leczenie antyseptyczne grzybicy międzypalcowej,
- stany zapalne pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować Octenisept:
- w przypadku uczulenia na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którykolwiek składnik leku,
- do płukania jamy brzusznej.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość nieznana:
- uczucie ciepła i/lub pieczenia w przypadku stosowania na błony śluzowe pochwy,
- uczucie gorzkiego posmaku po stosowaniu płynu w jamie ustnej (jest to związane z działaniem leku).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Należy zachować ostrożność stosując lek u noworodków, szczególnie wcześniaków.
- Leku nie stosować do oczu, do wnętrza ucha, nie połykać roztworu!
- Leku nie należy stosować w postaci wstrzyknięć lub wprowadzać do tkanki pod ciśnieniem. Stosując ten lek należy również pamiętać o odpowiednik odpływie płynu z jam rany (np. drenaż, odsysacz).
Przechowywanie:
- Okres ważności po otworzeniu opakowania 3 lata.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
- Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Octenisept może wchodzić w interakcje z:
- antyseptykami na bazie PVP-jodu (jod+powidon) - fioletowe/brązowe przebarwienia skóry,
- anionowymi środkami myjącymi, detergentami - ryzyko tworzenia się trudno rozpuszczalnych pozostałości.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie stosować leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.