Fluimucil Muko Junior, 100 mg / 1 g, granulat, 20 saszetek

Kod produktu: 5909990724314

PODOBNE PRODUKTY

Czym jest Fluimucil Muko Junior i kiedy stosować lek?

Fluimucil Muko Junior to produkt leczniczy w postaci granulatu do przygotowywania roztworu doustnego, przeznaczony dla osób powyżej 3 roku życia. Dzięki zawartości acetylocysteiny, lek ten powoduje upłynnienie śluzu oraz wydzieliny śluzowo-ropnej. Produkt ten podaje się przez krótki okres osobom z objawami infekcji górnych dróg oddechowych w celu rozrzedzenia wydzieliny dróg oddechowych oraz ułatwienia jej odkrztuszania.

Jaki jest skład leku Fluimucil Muko Junior?

W 1 g granulatu (1 saszetce) do przygotowywania roztworu doustnego znajduje się:

  • substancja czynna: acetylocysteina 100 mg
  • substancje pomocnicze: aspartam, β-karoten (zawiera sacharozę i mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu), aromat pomarańczowy (zawiera glukozę i laktozę), sorbitol.

Aspartam zawarty w tym leku jest źródłem fenyloalaniny, dlatego produkt ten może działać szkodliwie na osoby cierpiące na fenyloketonurię.

Ze względu na zawartość sacharozy, glukozy oraz laktozy, osoby z nietolerancją niektórych cukrów powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed rozpoczęciem terapii tym lekiem.

Fluimucil Muko Junior zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu. Oznacza to, że lek ten uznawany jest za “wolny od sodu”.

Sorbitol (762,7 mg) zawarty w tym produkcie leczniczym jest źródłem fruktozy. Z tego względu, jeśli u pacjenta (lub jego dziecka) rozpoznana została nietolerancja niektórych cukrów albo dziedziczna nietolerancja fruktozy, powinien on skorzystać z porady lekarskiej przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku albo przed podaniem go dziecku.

Fluimucil Muko Junior - jak stosować?

Lek ten powinno się podawać zgodnie z ulotką dla pacjenta albo zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości zaleca się skorzystanie z porady lekarza lub farmaceuty.

Wskazana jest konsultacja z lekarzem w przypadku braku zmniejszenia nasilenia objawów albo gorszego samopoczucia pacjenta w ciągu 5 dni od rozpoczęcia kuracji tym lekiem.

Nie przyjmować tego leku przez okres dłuższy niż 5 dni bez zasięgnięcia porady lekarskiej.

Lek podawać doustnie po sporządzeniu roztworu.

Przygotowanie roztworu leku: zawartość saszetki rozpuścić w ½ szklanki letniej wody oraz wymieszać, jeśli to konieczne. Tak przygotowany lek jest gotowy do spożycia. Roztwór pić od razu po jego sporządzeniu. W okresie terapii tym lekiem wskazane jest picie większej ilości płynów.

Ostatnia porcja leku nie powinna być podawana później niż 4 godziny przed zaśnięciem.

Dawki zalecane:

Osoby od 3 do 6 roku życia - 1 saszetka (1 x 100 mg) od 2 do 3 razy dziennie.

Osoby od 7 do 14 roku życia - 2 saszetki (2 x 100 mg) 2 razy dziennie lub 1 saszetka (1 x 100 mg) 4 razy dziennie.

Osoby powyżej 14 roku życia - 2 saszetki (2 x 100 mg) od 2 do 3 razy dziennie.

Jeśli pacjent odczuwa, że produkt wywołuje zbyt mocny albo słaby efekt powinien skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Fluimucil Muko Junior.

Leku tego nie podawać osobom:

  • uczulonym na acetylocysteinę albo jakąkolwiek z substancji zawartych w tym produkcie leczniczym
  • w stanie astmatycznym
  • cierpiącym na fenyloketonurię.

Jak działa Fluimucil Muko Junior?

Acetylocysteina zawarta w tym leku rozrywa wiązania dwusiarczkowe w polipeptydach śluzu w drogach oddechowych, co powoduje upłynnienie śluzu oraz wydzieliny śluzowo-ropnej w drogach oddechowych.

Działania niepożądane leku Fluimucil Muko Junior.

Lek ten, jak wszystkie leki, może być przyczyną wystąpienia działań niepożądanych, jednak nie każdy pacjent ich doświadczy.

Najczęściej odnotowywane w badaniach klinicznych działania niepożądane tego leku dotyczyły żołądka oraz jelit, rzadziej były to reakcje nadwrażliwości.

Działania niepożądane, jakie niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób) mogą pojawić się po podaniu tego leku to: nadwrażliwość, ból głowy, szum w uszach, tachykardia, wymioty, biegunka, zapalenie jamy ustnej, ból brzucha, nudności, pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk skóry i błon śluzowych, który najczęściej dotyczy: twarzy, gardła, krtani, narządów płciowych, jelit), świąd, gorączka, obniżenie ciśnienia krwi.

Działania niepożądane, jakie rzadko (rzadziej niż u 1 na 1 000 osób) mogą pojawić się po podaniu tego leku to: skurcz oskrzeli, duszność, niestrawność.

Powyżej wymienione nie stanowią pełnej listy możliwych działań niepożądanych. Aby poznać pozostałe, należy przeczytać ulotkę dla pacjenta dołączoną do opakowania leku.

Czy Fluimucil Muko Junior wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Informację o aktualnie i ostatnio przyjmowanych lekach, a także o produktach leczniczych, które pacjent planuje przyjmować (również bez recepty) powinno się przekazać lekarzowi.

Leku tego nie powinno się podawać z substancjami o działaniu przeciwkaszlowym, ponieważ może to skutkować zaleganiem wydzieliny.

Produkty lecznicze, które mogą wchodzić w interakcje z tym lekiem to:

  • węgiel aktywny
  • antybiotyki
  • nitrogliceryna
  • karbamazepina.

Nie jest zalecane mieszanie tego leku z innymi produktami leczniczymi.

Ostrzeżenia.

Nie podawać osobom poniżej 2 roku życia.

Pacjentkom w ciąży, planującym lub podejrzewającym bycie w ciąży, a także w okresie karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem tego leku.

W okresie ciąży zalecane jest unikanie podawania tego leku. Może on być stosowany przez kobiety ciężarne wyłącznie w sytuacjach, gdy jest to bezwzględnie konieczne i musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską.

Nie powinno się podawać tego produktu leczniczego kobietom karmiącym piersią.

Lek ten może mieć wpływ na badania laboratoryjne dotyczące stężenia salicylanów mierzonego metodą kalorymetryczną oraz ketonów w moczu.

Powyżej wymienione nie stanowią pełnej listy ostrzeżeń dotyczących tego leku. Aby poznać pozostałe, należy przeczytać ulotkę dla pacjenta dołączoną do opakowania leku.

Lek ten przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, w miejscu niewidocznym i nieosiągalnym dla dzieci.

Zapach tego leku przypominający siarkę jest charakterystyczny dla acetylocysteiny zawartej w tym produkcie.

Podmiot odpowiedzialny

ZAMBON S.p.A.
Via Lillo del Duca, 10
20091 Vicenza, Włochy

Producent

ZAMBON

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij