Folik, 0,4 mg, tabletki, 30 szt.

Kod produktu: 5909990400218

PODOBNE PRODUKTY

Czym jest Folik i kiedy stosować lek?

Folik to produkt leczniczy w postaci tabletek do stosowania doustnego, zawierający kwas foliowy będący witaminą z grupy B. Stosowanie tego leku przez kobiety planujące poczęcie oraz we wczesnym okresie ciąży zalecane jest celem profilaktyki wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego u potomstwa.

Jaki jest skład leku Folik?

W 1 tabletce do stosowania doustnego znajduje się:

  • substancja czynna: kwas foliowy 0,4 mg
  • substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, wapnia wodorofosforan bezwodny, krzemionka koloidalna bezwodna, aromat Maracuja.

Folik - jak stosować?

Lek ten powinno się podawać zgodnie z ulotką dla pacjenta albo zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości zaleca się skorzystanie z porady lekarza lub farmaceuty.

Lek stosować doustnie, w trakcie spożywania posiłku. Po połknięciu tabletki należy popić wodą.

Dawka stosowana zazwyczaj to: 1 tabletka (0,4 mg kwasu foliowego) raz dziennie, przez okres minimum jednego miesiąca przed poczęciem oraz w trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży.

Jeśli pacjentka odczuwa, że lek działa zbyt słabo lub za mocno, powinien skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.

Przeciwwskazania do stosowania leku Folik.

Leku tego nie podawać osobom uczulonym na kwas foliowy albo jakąkolwiek inną substancję zawartą w tym produkcie.

Jak działa lek Folik?

Zwiększona podaż kwasu foliowego, który jest substancją czynną tego leku, w okresie przed poczęciem oraz pierwszych trzech miesięcy ciąży stanowi element profilaktyki wad cewy nerwowej płodu.

Działania niepożądane leku Folik.

Lek ten, jak wszystkie leki, może być przyczyną wystąpienia działań niepożądanych, jednak nie każdy pacjent ich doświadczy.

Działania niepożądane, jakie niezbyt często (u co najmniej 1 na 1000, ale rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów) mogą pojawić się po podaniu tego leku to: skórne reakcje alergiczne (wysypka, świąd).

Działania niepożądane, jakie rzadko (u co najmniej 1 na 10 000, ale rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) mogą pojawić się po podaniu tego leku to: gorzki smak w ustach, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka, brak łaknienia, trudności w zasypianiu, senność, nadmierna pobudliwość nerwowa, depresja.

Powyżej wymienione nie stanowią pełnej listy możliwych działań niepożądanych. Aby poznać pozostałe, należy przeczytać ulotkę dla pacjenta dołączoną do opakowania leku.

Czy Folik wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Informację o aktualnie i ostatnio przyjmowanych lekach, a także o produktach leczniczych, które pacjent planuje przyjmować (również bez recepty) powinno się przekazać lekarzowi.

Produkty lecznicze i substancje, które mogą wchodzić w interakcje z tym lekiem to:

  • doustne środki antykoncepcyjne (zawierające estrogeny)
  • leki przeciwgruźlicze
  • alkohol
  • żywice jonowymienne
  • antagoniści kwasu foliowego (sulfonamidy, trimetoprim, pirymetamina, sulfasalazyna)
  • leki przeciwnowotworowe (metotreksat)
  • środki o działaniu przeciwdrgawkowym (fenobarbital, fenytoina, prymidon).

Ostrzeżenia.

Pacjentkom w ciąży, planującym lub podejrzewającym bycie w ciąży, a także w okresie karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem tego leku.

Lek ten można podawać kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią.

Jeśli u pacjentki pojawią się objawy reakcji alergicznej (swędzenie, wysypka, opuchnięcie twarzy, warg, języka albo duszność), powinna zasięgnąć porady lekarskiej.

Kwas foliowego nie należy stosować w ilości większej niż 0,4 mg dziennie poza okresem ciąży oraz karmienia piersią, bez uprzedniej konsultacji lekarskiej i wykluczenia niedokrwistości megaloblastycznej.

U kobiet, które urodziły w przeszłości dziecko cierpiące na wadę wrodzoną układu nerwowego istnieje zwiększone ryzyko, że kolejne dziecko urodzi się z taką wadą. Z tego względu przed zajściem w kolejną ciążę, takie pacjentki powinny skorzystać z porady genetycznej. W takich przypadkach zalecane jest podawanie kwasu foliowego w ilości 4-5 mg dziennie przez okres minimum trzech miesięcy przed planowanym poczęciem.

Lek przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C oraz tak, aby był on niewidoczny i nieosiągalny dla dzieci. Należy chronić ten produkt przed wpływem światła.

Producent

GEDEON RICHTER POLSKA
ks. J. Poniatowskiego 5
05-825 Grodzisk Mazowiecki

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij