Siatki opatrunkowe
Siatka na opatrunek to wyrób medyczny przeznaczony do podtrzymywania gazy lub innego produktu jałowego bezpośrednio zabezpieczającego ranę. Siatki sprawdzają się szczególnie w przypadku rozległych uszkodzeń skóry. Dzięki swojej cienkiej, ale zarazem trwałej i elastycznej konstrukcji chronią opatrunek przed przesuwaniem. Są przewiewne i lekkie, co przyspiesza gojenie rany i zmniejsza ryzyko wystąpienia odparzeń.
Dostępne w aptece siatki opatrunkowe marek DOZ i Codofix są łatwe w użyciu i komfortowe w noszeniu. Szeroki wybór rozmiarów (np. Codofix 6, DOZ 3 czy DOZ 1) pozwala zabezpieczyć różne okolice ciała – od stawów i prostych odcinków kończyn, po palce, głowę i inne trudno dostępne miejsca. Modele takie jak DOZ 2 i DOZ 4 mogą stanowić alternatywę dla różnorodnych bandaży. Nawet elastyczna siatka opatrunkowa, dzięki specjalnej formule, nie wywołuje ucisku i podrażnień. Nie blokuje przepływu krwi i nie krępuje ruchów. Siatki opatrunkowe sprawdzają się w warunkach domowych, a także podczas udzielania pierwszej pomocy w terenie. W ofercie apteki znajdują się produkty w formie zwiniętej taśmy, dzięki czemu mocowanie na uszkodzonym obszarze ciała przebiega sprawnie, a siatka nie plącze się, nie zwija i nie zahacza.
Siatka opatrunkowa na głowę
Siatka opatrunkowa na głowę z apteki to wyrób medyczny o specjalnym przeznaczeniu. Służy do podtrzymywania opatrunków i zabezpieczania ran znajdujących się przede wszystkim w okolicy głowy, ale nie tylko. W asortymencie dostępne są siatki DOZ Codonet, które pasują też na udo oraz biodro, a także Codofix na kolano. Ze względu na wymiary i właściwości wyrobów można je wykorzystać również do innych okolic ciała. Siatka opatrunkowa na głowę sprawdzi się na rany powstałe po oparzeniach oraz w stanach pourazowych różnego rodzaju, np. stłuczeniach i złamaniach, a nawet w zabezpieczaniu wbitego ciała obcego. Mogą poza tym stanowić alternatywę dla bandaży i plastrów – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Siatki opatrunkowe tej kategorii przeznaczone są do jednorazowego użytku zewnętrznego. Nie należy ich stosować bezpośrednio na rany oraz pod opatrunki gipsowe czy innego rodzaju. Poza funkcją zabezpieczającą i chroniącą, siatki na głowę sprawdzą się też w przypadku podtrzymywania okładów i kompresów w okolicy głowy. Z tego powodu można je wykorzystać w rehabilitacji wielu nieprzyjemnych stanów w obrębie głowy, np. migreny czy obrzęków w okolicy szczęki po ekstrakcji zęba.
Siatki opatrunkowe na trudne miejsca
Siatki opatrunkowe z apteki, ze względu na różnorodność rozmiarów i innych właściwości, stanowią niezbędną pomoc medyczną przy opatrywaniu miejsc niewygodnych do bandażowania. W przypadku produktu takiego jak np. Codofix 4 do trwałego zamocowania gazy lub innego tworzywa jałowego pokrywającego uszkodzoną w różnym stopniu skórę wystarczy kilka zwojów. Nakłada się je szybko i trwale, a założone na stopy, ramię czy łokieć nie krępują ruchów. Również ich wymiana jest prosta i bezbolesna. Raz wykorzystaną siatkę opatrunkową należy traktować jako odpad medyczny, zwłaszcza jeśli została ona zabrudzona krwią lub innymi płynami ustrojowymi. W ofercie apteki znajduje się bogaty asortyment wyrobów medycznych, którymi można doposażyć zarówno domowe, jak i samochodowe apteczki, a także podręczne apteczki turystyczne.