Na urazy i stłuczenia

(25) info
Pokaż filtry Filtruj

Czym są stłuczenia?

Stłuczenia to jedne z najczęstszych urazów, do których może dochodzić w różnym wieku. Najczęściej mają miejsce w czasie uprawiania sportów, takich jak jazda na rowerze, na rolkach, bieganie lub narciarstwo. Dodatkowo dzieci i nastolatki mogą być bardziej podatne na stłuczenia ze względu na bardzo aktywny tryb życia, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, boisku piłkarskim czy na zajęciach z wychowania fizycznego. Stłuczenie definiowane jest jako obrażenie zamknięte, a to oznacza, że ciągłość skóry nie zostaje przerwana, natomiast mogą pojawiać się drobne zasinienia, zaczerwienienia, a nawet krwiaki. Stłuczenia mogą być bardzo powierzchowne lub głębsze. W tym drugim przypadku chodzi o sytuację, w której mięśnie były mocno napięte, a do tego siła uderzenia była dosyć duża. 

Jakie są objawy stłuczenia?

Stłuczenia zwykle dają nieprzyjemne objawy i związany z tym dyskomfort. Do najważniejszych symptomów można zakwalifikować: ostry ból, obrzęk, siniaki lub krwiaki, znaczną wrażliwość na dotyk, opuchliznę, zmniejszenie ruchomości lub problemy ze stawem. W niektórych przypadkach stłuczenia mogą powodować trudności w poruszaniu się przez kilka dni, ponieważ może pojawić się problem ze wstawaniem i opieraniem się na nodze (jeśli akurat ona została stłuczona). W większości przypadków ból utrzymujący się przez kilka dni nie jest powodem do niepokoju. 

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach i urazach

Stłuczenia przechodzą więc samoistnie, jednak można przyspieszyć proces leczenia, a także zmniejszyć dyskomfort, poprzez odpowiednie działania. Przede wszystkim jak najszybciej należy ochłodzić stłuczone miejsce, na przykład przy pomocy kostek lodu zawiniętych w ręcznik. Można użyć także specjalnego preparatu chłodzącego i w ten sposób zmniejszyć obrzęk oraz dyskomfort. Dodatkowo warto zastosować opatrunek, który ochroni dane miejsce, a także sprawi, że zmniejszy się ból. Miejsce, w którym pojawił się uraz, nie powinno być obciążone. Oznacza to, że dobrym rozwiązaniem jest pozostanie w domu na co najmniej dobę, leżenie i relaksowanie się. Po 24 godzinach można zamienić zimne okłady na ciepłe, a w tym celu warto zastosować termofor. W sytuacji gdy w miejscu stłuczenia pojawił się siniak, można zastosować różnego rodzaju maści. 

Opatrunki na stłuczenia i urazy

W naszej ofercie dostępne są różnorodne opatrunki na stłuczenia i urazy takich marek jak DOZ Product, Viscoplast i innych. Bardzo popularne są różnego rodzaju opaski podtrzymujące lub uciskowe, które idealnie sprawdzają się przy stłuczeniach. W naszym asortymencie dostępne są opaski DOZ Product (5 m x 8 cm oraz 5 m x 10 cm), opaski Peha Fix (4 m x 10 cm i 4 m x 6 cm), opaska Peha Haft bez lateksu oraz tkana opaska z zapinką

Na urazy i stłuczenia świetnie sprawdzą się także plastry, na przykład Matopat zestaw Family, który zawiera 17 sztuk o różnych wymiarach. Taki produkt przyda się również w trakcie wyjazdów krajowych i zagranicznych, ponieważ wtedy może pojawić się większe ryzyko różnego rodzaju urazów. Warto pamiętać o tym, że zastosowanie zimnych okładów ma sens do końca pierwszej doby po stłuczeniu, natomiast opaski, opatrunki i plastry można zmieniać przez cały proces leczenia. Dobrym rozwiązaniem jest zakup kilku sztuk, a następnie trzymanie ich w domu na wszelki wypadek. W ten sposób można szybko zadziałać, gdy dojdzie do urazu czy stłuczenia. 

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

W sytuacji gdy dany uraz powoduje duży dyskomfort, na ciele widoczne są: poważny obrzęk, zasinienie, a także krwiak, można zdecydować się na wizytę u specjalisty. Czasami zdarza się, że stłuczenie okazuje się być zwichnięciem, pęknięciem, a nawet złamaniem. Lekarz powinien przeprowadzić USG oraz RTG, a dodatkowo może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe lub zalecić specjalny opatrunek. Warto oczywiście pamiętać o tym, że krótkotrwały ból po uderzeniu nie wskazuje zwykle na nic poważnego, ale gdy ból utrzymuje się długo, można zacząć się niepokoić. Wtedy właśnie warto wybrać się do lekarza, ponieważ ten oceni, czy należy powziąć dodatkowe działania czy też nie.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij