Leki na gorączkę u dziecka

(163) info
Pokaż filtry Filtruj

Wyboru leku na gorączkę należy dokonać w oparciu o wiek i masę dziecka. Syropy, czopki i tabletki w większości dostępne są bez recepty. Sprawdź dostępność.

Leki na ból i gorączkę u dziecka – domowa apteczka

Gorączka oraz ból u dziecka to jedne z najbardziej niepokojących rodziców objawy. Stanowią przyczynę dużej części wszystkich konsultacji pediatrycznych, a wiązać się mogą z wieloma bardzo zróżnicowanymi problemami. Znalezienie ich źródła jest kluczowe dla generalnego leczenia, lecz warto pamiętać, że niemniej ważna jest terapia objawowa. W przypadku leków na ból i gorączkę u dzieci najczęściej zastosowanie znajdują paracetamol oraz ibuprofen. Możliwe jest też przeprowadzenie terapii łączącej oba te preparaty, co wywołuje efekt tzw. synergii – zwiększa się dodatkowo potencjał przeciwgorączkowy podawanych środków.

Kiedy można mówić o gorączce i co warto o niej wiedzieć?

Za termoregulację odpowiada przede wszystkim ośrodek znajdujący się w podwzgórzu. Jeśli jednak występują jakiekolwiek zaburzenia pomiędzy wytwarzaniem a utratą ciepłoty ciała, może dojść do obniżenia lub podwyższenia standardowej dla organizmu temperatury. Dzieci zaraz po urodzeniu mają zwykle 37,6–38,1°C. Po około dwóch dobach owa temperatura ulega normalizacji, lecz i tak warto pamiętać, że niemowlęta często mają nieco wyższy jej poziom niż starsze dzieci i dorośli. Dodatkowo należy mieć na uwadze także zmienność dobową, która może powodować wahania w zakresie 0,5-1°C (zwykle najniższa temperatura występuje w godzinach 2-6 rano, zaś najwyższa – 17-19). Zawsze należy brać po uwagę także właściwości indywidualne – niektóre osoby naturalnie mają nieco podwyższoną lub obniżoną temperaturę i nie musi świadczyć to o żadnych nieprawidłowościach.

Co więcej, warto wiedzieć, że znana wszystkim norma – 36,6°C – jest wskaźnikiem bardzo uśrednionym. Wyniki w dużej mierze zależą bowiem od miejsca dokonywania pomiaru, np. wskazuje się, że temperatura w odbycie jest nieco wyższa (średnio osiąga 37,0°C). Jest to istotne także w kontekście ewentualnej gorączki. Według definicji klinicznych, dochodzi do niej w momencie, gdy temperatura ciała przekroczy:

  • mierzona w odbycie – 38,0°C;
  • w dole pachowym – 37,8°C;
  • w ustach – 37,2°C .

Należy przy tym pamiętać, że gorączka jest jednym z ważnych mechanizmów obronnych organizmu – daje znać, że układ odpornościowy działa prawidłowo, odpowiadając na zakażenie. Czy to jednak oznacza, że jeśli wystąpi, nie należy reagować? Zdecydowanie nie! Warto działać na wielu frontach, włączając w to sposoby farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Leków zwykle nie stosuje się jednak wcześniej niż w przypadku, gdy temperatura przekroczy 38,0°C.

Przyczyny gorączki u dzieci

Najczęściej gorączka u dzieci związana jest z infekcją (wirusową, bakteryjną, pasożytniczą etc.), choć warto pamiętać, że mogą stać za nią także inne problemy. Wśród nich wymienia się m.in. kwestie autoimmunologiczne, alergie czy chociażby reakcję poszczepienną.

Ibuprofen i paracetamol na gorączkę oraz ból u dzieci 

Paracetamol oraz ibuprofen (jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych) są podstawowymi środkami w leczeniu gorączki i bóli u dzieci. Konieczne jest jednak odpowiednie dopasowywanie ich dawek do wieku oraz masy ciała malucha.

  • Ibuprofen – działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne. Jeśli chodzi o formę podania, niektóre dane wskazują, iż w postaci płynnej działa przeciwgorączkowo znacznie szybciej niż podany w tabletkach.
  • Paracetamol – on także działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, choć nie wykazuje właściwości przeciwzapalnych. Najlepiej podawać go doustnie, w formie płynnej działa najszybciej. Nie podrażnia przy tym błony śluzowej żołądka.

Obie te substancje uznaje się za bezpieczne, a do tego jest wiele leków na ból i gorączkę u dzieci, które można dostać bez recepty. Dostępne są w formie kropli, granulatów do rozpuszczania na język, tabletek, czopków dla dzieci czy chociażby syropów na gorączkę. Warto jednak pamiętać, że jeśli po około 3 dniach nie przyniosą poprawy, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij