Ból ucha u dziecka – najczęstsze przyczyny

Ból ucha u dzieci jest dolegliwością, która może mieć różne przyczyny. Niekiedy wystarczą nagłe zmiany pogody, np. w okresie jesienno-zimowym lub długotrwałe narażanie aparatu słuchowego na działanie wody (częste kąpiele w morzu, lub basenie), aby wystąpił stan zapalny. Dzieci są też szczególnie narażone na infekcje uszu spowodowane infekcją nosogardzieli. Wystarczy katar, który w sprzyjających okolicznościach przedostanie się do jamy bębenkowej i problem z bólem ucha gotowy.  Chorobą uszu, która objawia się bólem oraz wysoką gorączką, jest ostre zapalenie ucha środkowego. Ta jednostka chorobowa może być spowodowana zarówno przez wirusy, jak i bakterie. W tym drugim przypadku raczej będzie konieczna antybiotykoterapia zlecona przez lekarza pediatrę lub laryngologa. Lepiej działać szybko, gdyż stan zapalny może doprowadzić nawet do pęknięcia błony bębenkowej i wycieku z ucha. Na ból ucha u dziecka mogą także wpływać inne czynniki. Na skutek silnego stanu zapalnego w obrębie zębów, dolegliwość bólowa może promieniować i stwarzać pozory bólu ucha. Z kolei osoby, które często mają kontakt z wodą, np. dzieci trenujące pływanie, mogą zmagać się z tzw. uchem pływaka. To stan zapalny ucha zewnętrznego, powstały na skutek długotrwałej ekspozycji przewodu słuchowego na wodę. Charakteryzuje się bólem, uciskiem, obrzękiem,  zaczerwienieniem wewnątrz ucha, a także niewielkim wysiękiem z niego. Czasami za ból ucha u dziecka odpowiada uraz mechaniczny lub podrażnienie wywołane nieodpowiednią higieną uszu, np.  przez czyszczenie uszu patyczkami.

Jak pomóc dziecku z bólem ucha?

Ból ucha to dolegliwość, która może wystąpić u każdego, bez względu na wiek. W przypadku dzieci jest to problem szczególnie dotkliwy, ponieważ maluchy nie są w stanie dokładnie określić źródła bólu, a dyskomfort nim spowodowany skutecznie burzy dobry nastrój i sprawia, że dziecko staje się apatyczne i rozdrażnione. Istnieją na szczęście sposoby, które mogą pomóc w łagodzeniu tego typu dolegliwości. W przypadku infekcji ucha środkowego przebiegającej z wysoką gorączką lepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą – być może potrzebny będzie antybiotyk.  Na ból ucha u dzieci warto mieć w apteczce leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz odpowiednie krople do uszu. Te zawierające w sobie olejek eteryczny z mięty pieprzowej lub rumianku  powinien szybko przynieść ulgę. Dobrym pomysłem jest także stosowanie ciepłych okładów, np. z przygrzanej w piekarniku poduszeczki wypełnionej solą. Można również spróbować zmniejszyć ból u dziecka poprzez wykonanie lekkiego masażu w okolicy skroni i pod uchem.

Preparaty na ból ucha dla dzieci

W przypadku łagodnych dolegliwości bólowych ze strony aparatu słuchu można niwelować objawy przy pomocy środków na ból ucha u dziecka. Przydatne będą np. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak paracetamol czy ibuprofen oraz krople z salicylanem cholin, czy spraye w aerozolu, które mają działanie łagodzące i redukujące obrzęk przewodu słuchowego. W przypadku zapalenia ucha środkowego specjalista może przepisać antybiotyki lub krople do ucha zawierające antybiotyki bądź sterydy. Zawsze należy odpowiednio je dawkować i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty czy też zasad zapisanych w ulotce informacyjnej.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij