Multibiotic, maść, 1 g, 10 saszetek

PODOBNE PRODUKTY

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Czym jest Multibiotic i kiedy stosować lek?

Jest to produkt leczniczy w postaci maści przeznaczony do stosowania na powierzchnię skóry u osób w wieku powyżej 12 roku życia. Dzięki zawartości antybiotyków – neomycyny, polimyksyny B oraz bacytracyny – lek ten działa przeciwbakteryjnie. Zalecany jest w celu zapobiegania wtórnym infekcjom niewielkich ran ciętych, zadrapań, otarć oraz oparzeń, a także do leczenia zakażeń skóry (infekcje niewielkich ran, zakażenia bakteryjne skóry w oparzeniach i odmrożeniach) spowodowanych przez gronkowce, paciorkowce oraz Gram-ujemne pałeczki, również z rodzaju Pseudomonas.

Jaki jest skład leku Multibiotic?

W 1 g maści znajduje się:

  • substancje czynne: neomycyny siarczan 5 mg, bacytracyna cynkowa 10 mg, polimyksyny B siarczan 0,833 mg
  • substancje pomocnicze: propylu parahydroksybenzoesan (E 216), metylu parahydroksybenzoesan (E 218), wazelina biała.

Należy zwrócić szczególną uwagę na zawarte w tym leku propylu parahydroksybenzoesan oraz metylu parahydroksybenzoesan, gdyż mogą one powodować miejscową reakcję alergiczną skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Multibiotic - jak stosować?

Lek ten powinno się stosować zgodnie z ulotką dla pacjenta albo zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepewności zaleca się skorzystanie z porady lekarza lub farmaceuty.

Lek ten stosować na powierzchnię skóry.

Przed zastosowaniem leku powinno się rozerwać opakowanie. Lek stosować natychmiast po otwarciu saszetki.

Za każdym razem przed zastosowaniem maści, miejsce zmienione chorobowo powinno się przemyć mydłem oraz wodą, a następnie starannie osuszyć skórę i nałożyć na nią cienką warstwę leku.

Jeśli nie ma innych zaleceń lekarskich, lek należy stosować od 2 do 5 razy w ciągu 24 godzin, w równych odstępach czasowych.

Miejsce zmienione chorobowo można po nałożeniu na nie maści zabezpieczyć jałowym opatrunkiem ochronnym z gazy.

Lek ten powinno się stosować przez okres 7 dni.

W przypadku braku poprawy lub gorszego samopoczucia pacjenta po 7 dniach od rozpoczęcia stosowania tego leku wskazana jest konsultacja lekarska.

Przeciwwskazania do stosowania leku Multibiotic.

Nie stosować tego leku:

  • u pacjentów uczulonych na substancje czynne, aminoglikozydy, polimyksyny albo którąkolwiek z substancji zawartych w tym leku
  • na błony śluzowe
  • na głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia
  • na duże obszary uszkodzonej skóry
  • do oczu
  • na sączące zmienione chorobowo obszary skóry.

Jak działa Multibiotic?

Lek ten zawiera trzy substancje wywołujące efekt przeciwbakteryjny (antybiotyki): neomycynę, polimyksynę B oraz bacytracynę. Swoim zakresem działania obejmują gronkowce, paciorkowce oraz pałeczki Gram-ujemne, również z rodzaju Pseudomonas.

Działania niepożądane leku Multibiotic.

Lek ten, jak wszystkie leki, może być przyczyną wystąpienia działań niepożądanych, jednak nie każdy pacjent ich doświadczy.

W trakcie leczenia tym produktem pacjent może doświadczyć:

  • reakcji uczuleniowych, w tym skórnych, z objawami takimi jak: świąd, wysypka, zaczerwienienie, opuchlizna
  • podrażnienia w miejscu stosowania leku
  • nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub drożdżakami
  • uszkodzenia słuchu.

Czy Multibiotic wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Informację o aktualnie i ostatnio przyjmowanych lekach, a także o produktach leczniczych, które pacjent planuje przyjmować (również bez recepty) powinno się przekazać lekarzowi.

Wskutek zastosowania leku na duży obszar skóry albo zmienioną chorobową skórę i wchłaniania substancji czynnych do krwi może dojść do pojawienia się interakcji tego leku z innymi jednocześnie stosowanymi produktami leczniczymi.

Stosowanie tego leku równocześnie z przyjmowaniem doustnym neomycyny może skutkować wzrostem ryzyka pojawienia się nadwrażliwości.

Leku tego nie powinno się stosować z lekami, które mogą negatywnie wpływać na słuch oraz nerki, takimi jak silnie działające leki moczopędne (np. furosemid, kwas etakrynowy). Leki te stosowane równocześnie z antybiotykami aminoglikozydowymi powodują wzrost ich stężenia w układzie krążenia i ryzyka pojawienia się uszkodzenia słuchu (nawet głuchoty), które mogą wystąpić również po zaprzestaniu stosowania leku.

W trakcie równoczesnego stosowania neomycyny na powierzchnię skóry pojawić się może reakcja krzyżowa uczuleniowa na inne antybiotyki aminoglikozydowe.

Jeśli pacjent stosuje równocześnie antybiotyki aminoglikozydowe albo inne leki mogące wpływać negatywnie na funkcjonowanie nerek lub leki wywierające toksyczny efekt na układ nerwowy, pojawić się może sumowanie się działań niepożądanych.

Ostrzeżenia.

Nie powinno się stosować tego leku u osób w wieku poniżej 12 roku życia.

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości, także skórnych jak wysypka, świąd lub objawy podrażnienia, wskazane jest zaprzestanie stosowania leku oraz konsultacja lekarska.

U pacjentów stosujących ten lek na duże obszary zmienionej chorobowo skóry istnieje ryzyko pojawienia się zaburzeń czynności nerek oraz słuchu (nawet utraty słuchu), a także objawów toksycznych związanych z układem nerwowym.

Pacjenci cierpiący na zaburzenia funkcji nerek albo upośledzenie słuchu podczas stosowania tego leku powinni zachować szczególną ostrożność.

Lek ten stosowany równocześnie z lekami uszkadzającymi nerki albo słuch, zwłaszcza u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek, może nasilać działanie tych leków.

Pacjentkom w ciąży, planujących lub podejrzewających bycie w ciąży, a także w okresie karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem tego leku.

Nie stosować tego leku u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Maść przechowywać w opakowaniach zamkniętych, w temperaturze poniżej 25°C.

Nie przechowywać maści w otwartej saszetce, maść zastosować natychmiast po jej otwarciu.

Lek ten powinno się przechowywać w miejscu niewidocznym i nieosiągalnym dla dzieci.

Podmiot odpowiedzialny

CHEMA-ELEKTROMET Spółdzielnia Pracy
ul. Przemysłowa 9
35-105 Rzeszów

Producent

CHEMA-ELEKTROMET
Przemysłowa 9
Rzeszów

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij