Gencjana 1% roztwór spirytusowy (Pyoctanina), 20 g (Hasco)

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Czym jest Gencjana 1% roztwór spirytusowy i kiedy stosować lek?

Gencjana 1% roztwór spirytusowy to produkt leczniczy w postaci fioletowego roztworu do stosowania na powierzchnię skóry. Dzięki zawartości metylorozanilinowego chlorku posiada właściwości odkażające, dlatego wskazany jest do odkażania powierzchownych ran naskórka i skóry, w trakcie kuracji ropnych zakażeń skóry oraz w niektórych chorobach grzybiczych i drożdżycach. Może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Jaki jest skład leku Gencjana 1% roztwór spirytusowy?

W 1 g roztworu znajduje się:

  • substancja czynna: metylorozanilinowy chlorek 10 mg
  • substancje pomocnicze: etanol 96%, woda oczyszczona.

Gencjana 1% roztwór spirytusowy - jak stosować?

Lek ten powinno się stosować zgodnie z ulotką dla pacjenta albo zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek niepewności zaleca się skorzystanie z porady lekarza lub farmaceuty.

Lek ten należy stosować miejscowo, na powierzchnię skóry.

Przeciwwskazania do stosowania leku Gencjana 1% roztwór spirytusowy.

Nie należy stosować tego leku, jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na metylorozanilinowy chlorek albo którykolwiek ze składników zawartych w tym produkcie leczniczym.

Nie jest wskazane używanie tego leku u osób cierpiących na porfirię.

Jak działa Gencjana 1% roztwór spirytusowy?

Zawarty w tym leku metylorozanilinowy chlorek jest barwnikiem anilinowym (trójfenylometanowym), który swoim działaniem grzybo- i bakteriobójczym obejmuje grzyby chorobotwórcze (w szczególności drożdżaki) oraz bakterie Gram-dodatnie. Ponadto, lek ten dzięki zawartości etanolu wywołuje efekt ściągający i osuszający.

Działania niepożądane leku Gencjana 1% roztwór spirytusowy.

Lek ten, jak wszystkie leki, może być przyczyną wystąpienia działań niepożądanych, jednak nie każdy pacjent ich doświadczy.

W przypadku stosowania tego leku często i przez dłuższy okres (szczególnie u dzieci) istnieje ryzyko pojawienia się podrażnienia albo owrzodzenia tego obszaru skóry, który ma bezpośrednią styczność z produktem leczniczym.

Czy Gencjana 1% roztwór spirytusowy wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Właściwości odkażające tego leku słabną w przypadku:

  • zakwaszenia
  • stosowania koloidalnego uwodnionego krzemianu glinu (bentonit)
  • występowania ropy albo wydzielin.

Ostrzeżenia.

Leku tego nie powinno się stosować do oczu, w obrębie błon śluzowych, ziarninujących ran, czy wrzodziejących zmian na twarzy.

Chlorek metylorozanilinowy jest substancją, która zabarwia tkanki, tkaniny i ubrania. Przebarwień z tekstyliów można się pozbyć, używając do tego celu roztworu etanolu z kwasem octowym.

Pacjentkom w ciąży, planujących lub podejrzewających bycie w ciąży, a także w okresie karmienia piersią zaleca się jest konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku.

Lek ten nie zaburza bądź nieznacznie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Podmiot odpowiedzialny

PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A.
Żmigrodzka 242 E
51-131 Wrocław

Producent

HASCO-LEK
Żmigrodzka 242e
Wrocław

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij