Septogard, 1,5 mg/ml, roztwór do płukania jamy ustnej, 100 ml
PODOBNE PRODUKTY
INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ
Czym jest Septogard i kiedy stosować lek?
Lek Septogard wykazuje działanie zmniejszające stan zapalny, związany z nim ból oraz obrzęk w obrębie jamy ustnej. Stosowany jest w łagodzeniu dolegliwości bólowych gardła i jamy ustnej po zabiegach stomatologicznych, urazach oraz podczas stanów zapalnych.
Jaki jest skład leku Septogard?
Substancja czynna: 15 ml roztworu do płukania jamy ustnej zawiera 22,5 mg benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum).
1 ml roztworu zawiera 1,5 mg benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum).
Substancje pomocnicze zawarte w leku:
- glicerol
- etanol 96%
- metylu parahydroksybenzoesan (E218)
- sacharyna sodowa (E954)
- sodu wodorowęglan
- polisorbat 20
- aromat miętowy SC-5230-AT (maltodekstryna i mentol)
- żółcień chinolinowa (E104)
- błękit patentowy V (E131)
- woda oczyszczona.
Metylu parahydroksybenzoesan (E218), zawarty w leku Septogard, może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Septogard - jak stosować?
Lek należy stosować w sposób, jaki zostało to opisane w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie pojawienia się wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.
Dzieci powyżej 12. roku życia, dorośli oraz osoby starsze: Jamę ustną lub gardło płukać 15 ml płynu (odmierzone za pomocą miarki dołączonej do opakowania lub 1 łyżki stołowej) co 1,5-3 godziny. Po zakończonej czynności wypluć roztwór. Leku nie należy połykać.
Dzieci poniżej 12 roku życia: Lek nie jest przeznaczony dla dzieci w wieku 12 lat i poniżej.
Leku Septogard nie stosuje się dłużej niż 7 dni poza przypadkami, w których zostało to zalecone przez lekarza.
Lek Septogard na ogół stosowany jest w postaci nierozcieńczonej, zaś w przypadku, gdy wystąpi pieczenie, można rozcieńczyć roztwór wodą.
Przeciwwskazania do stosowania Septogard.
Uczulenie na substancję czynną benzydaminy chlorowodorek lub którąkolwiek z substancji pomocniczych leku wymienionych powyżej.
Jak działa Septogard?
Benzydamina, będąca pochodną indazolu, należy do słabych inhibitorów syntezy prostaglandyn, przez co wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i w efekcie zmniejsza obrzęk.
Działania niepożądane leku Septogard.
Lek ten, jak wszystkie leki, może być przyczyną wystąpienia działań niepożądanych, jednak nie każdy pacjent ich doświadczy.
W przypadku pojawienia się któregokolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych, należy jak najszybciej zwrócić się po pomoc lekarską:
- ciężkie reakcje alergiczne (w tym reakcje anafilaksji), do których objawów należą: silny świąd skóry lub pojawienie się wypukłych grudek na skórze, duszność, ból lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) zawroty głowy/omdlenia, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła potencjalnie zagrażające życiu.
Pozostałe możliwe działania niepożądane:
Niezbyt często (może wystąpić u 1 na 1000 osób):
- uczucie drętwienia i/lub pieczenia w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i/lub gardła.
Bardzo rzadko (może wystąpić u mniej niż 1 na 10000 osób):
- świąd, pokrzywka, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, reakcje fotoalergiczne, reakcje nadwrażliwości wraz z towarzyszącą czerwoną wysypką przebiegającą z łuszczeniem, niekiedy z pęcherzami, skurcz krtani oraz skurcz oskrzeli.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- obrzęk lub zaczerwienienie skóry, reakcja alergiczna (nadwrażliwość), obrzęk naczynioruchowy.
Czy lek Septogard wchodzi w Interakcje z innymi lekami?
Pacjent powinien przekazać lekarzowi informacje o aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, a także o produktach leczniczych, które planuje przyjmować (również tych bez recepty).
Ostrzeżenia.
Należy unikać kontaktu leku Septogard z oczami i okolicą oczu. W przypadku dostania się leku do oczu, należy natychmiast przemyć je zimną wodą.
Ciąża i karmienie piersią: Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek Septogard nie powinien być stosowany w ciąży, ani w trakcie karmienia piersią poza przypadkami, gdy lekarz zaleci inaczej.
Dzieci poniżej 12 roku życia: Lek Septogard nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Septogard należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdy:
- u pacjenta występuje lub kiedykolwiek występowała astma oskrzelowa lub alergia, co może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia skurczu oskrzeli lub reakcji alergicznych;
- pacjent uczulony jest na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Lek Septogard zawiera 10,1% obj. etanolu (alkohol), tj. do 1,2 g na dawkę, co odpowiada 30 ml piwa, 12,5 ml wina na dawkę. Alkohol szkodzi osobom z chorobą alkoholową. Należy wziąć to pod uwagę podczas stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci oraz grup wysokiego ryzyka, do których należą pacjenci ze schorzeniami wątroby lub padaczką.
Sposób przechowywania: Lek przechowywać poza zasięgiem dzieci.
Nie stosować dłużej niż 12 miesięcy po otwarciu.
Producent
Farmak International Sp. z o.o.Al. Jana Pawła II 22
00-133 Warszawa
biuro@farmakinternational.pl