Xenna, zioła do zaparzania, 0,9-1,1 g, 40 saszetek

Xenna

Wybrany przez Ciebie produkt jest niedostępny. Możliwe, że wkrótce ponownie pojawi się w Aptece. Dodaj swoj adres e-mail, abyśmy mogli Cię o tym poinformować.

PODOBNE PRODUKTY

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Opis

Zioła do zaparzania w saszetkach Xenna to lek na zaparcia. Torebki zawierają liść senesu, który wykazuje działanie przeczyszczające. Xenna jest przeznaczona dla osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat do doraźnego stosowania.

Skład

Substancją czynną leku są związki antraidowe zawarte w liściu senesu.

1 saszetka zawiera: Sennae folium 0,9-1,1 g co odpowiada 30 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na sennozyd B.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie w formie naparu: 1 saszetkę należy zalać 200 ml wrzącej wody i zaparzać przez 10 minut.

Dawkowanie Xenny dla dzieci w wieku powyżej 12 lat i osób dorosłych to od pół do szklanki świeżego naparu przed snem.
Napar z 1 saszetki jest maksymalną dawką dobową.

Przyjmowanie dłużej niż 1-2 tygodnie wymaga nadzoru lekarskiego ze względu na możliwość przyzwyczajenia, co wymaga stosowania wyższych dawek leku, oraz ze względu na możliwość wywołania atonii jelita grubego, a przez to nasilenia zaparć.

Działanie

Działanie Xenny polega na przyspieszeniu pasażu jelitowego i ograniczeniu wchłaniania płynów w jelicie grubym. Napar również zmiękcza stolec, więc jego wydalenie staje się łatwiejsze.

Xenna usuwa zaparcia nie gwałtownie, bo działa po ok. 8-12 godzinach, co wynika z czasu przesuwania się treści pokarmowej w jelicie i przebiegu metabolizmu leku do uzyskania składników aktywnych.

Wskazania

Napar Xenna stosuje się w doraźnym leczeniu zaparć.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku u osób z nadwrażliwością na substancję czynną. Przeciwwskazaniami do zastosowania naparu Xenna jest również: zwężenie i niedrożność jelit, atonia jelit, ostre stany zapalne w jamie brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego), choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz niezdiagnozowane bóle w jamie brzusznej czy stany odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Xenna może powodować: reakcje nadwrażliwości

Częstość nieznana: (świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka), Przewlekłe przyjmowanie lub nadużywanie może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Biegunka może powodować hipokaliemię, która może być przyczyną zaburzeń pracy serca, astenii mięśni, w szczególności podczas równoczesnego przyjmowania glikozydów nasercowych, leków moczopędnych, adrenokortykosteroidów lub korzenia lukrecji.bóle brzucha, skurcze i wydalanie płynnych stolców w szczególności u pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego. Objawy te mogą jednak występować również generalnie jako konsekwencja indywidualnego przedawkowania. W takich przypadkach niezbędne jest zmniejszenie dawki. Przewlekłe stosowanie może powodować przebarwienie błony śluzowej okrężnicy (pseudomelanosis coli), które zwykle ustępuje po zaprzestaniu stosowania preparatu, Podczas stosowania może wystąpić nieistotne klinicznie żółte lub czerwono-brązowe (zależne od pH) przebarwienie moczu wywołane obecnością metabolitów leku. Przewlekłe stosowanie może powodować albuminurię i hematurię.

 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek można zastosować tylko wówczas, gdy zmiana diety, a następnie środki łagodnie przeczyszczające (np. pęczniejące) nie dały pożądanych efektów.
Pacjenci przyjmujący glikozydy nasercowe, leki antyarytmiczne, leki wydłużające odcinek QT, leki moczopędne, adrenokortykosteroidy lub korzeń lukrecji powinni skonsultować się z lekarzem przed równoczesnym stosowaniem liści senesu.
Jak wszystkie środki przeczyszczające, liście senesu nie powinny być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem w przypadku ciężkich zaparć powodujących powstawanie „kamieni kałowych” oraz w przypadkach niezdiagnozowanych ostrych lub przewlekłych schorzeń żołądkowo-jelitowych, np. ból brzucha, nudności, wymioty, ponieważ objawy te mogą oznaczać potencjalną lub istniejącą niedrożność jelit (ileus).
Jeśli leki przeczyszczające są potrzebne codziennie, powinna być zdiagnozowana przyczyna zaparć. Należy unikać dłuższego przyjmowania leków przeczyszczających.
Jeśli preparaty z liści senesu są stosowane przez osoby nie trzymające stolca, należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie higieny osobistej.
Pacjenci ze schorzeniami nerek powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwe zaburzenia elektrolitowe.

Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią. Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Xenna może wchodzić w interakcje z:

  • glikozydami nasercowymi,
  • lekami przeciwarytmicznymi,
  • lekami moczopędnymi, adrenokorytykosteroidami, korzeniem lukrecji.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Xenny nie należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek nie jest przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Producent

US PHARMACIA
Ziębicka 40
Wrocław

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij