Soledum forte, 200 mg, kapsułki dojelitowe miękkie, 20 szt.

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Opis

Soledum forte to lek wykrztuśny, czyli ułatwiający odkrztuszanie przy kaszlu mokrym. Produkt leczniczy ma postać kapsułek dojelitowych miękkich stosowanych w leczeniu produktywnego kaszlu oraz jako środek wspomagający w ostrym, nieropnym zapaleniu zatok. Soledum forte jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia osób dorosłych jak również dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Skład

Substancją czynną leku jest 1,8-cyneol (Cineolum)

1 kapsułka miękka dojelitowa zawiera 200 mg 1,8-cyneolu.

Substancje pomocnicze: triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, żelatyna, sorbitol ciekły, niekrystalizujący, glicerol 85%, woda oczyszczona, zawiesina Surelease - Nutrateric (etyloceluloza, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, kwas oleinowy, amonowy wodorotlenek stężony, woda oczyszczona), NS Enteric - Nutrateric (sodu alginian, kwas stearynowy), wosk Candelilla.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: stosować 1 kapsułkę 3 razy na dobę.

W kontynuacji terapii lub długotrwałym leczeniu dawka 1 kapsułka 2 razy na dobę jest zazwyczaj wystarczająca.

Sposób podawania: Podanie doustne. Produkt leczniczy Soledum forte należy przyjmować w całości, popijając wystarczającą ilością płynu o temperaturze pokojowej (najlepiej szklanka wody 200 ml), około 30 minut przed posiłkiem. Osoby o wrażliwym żołądku powinny przyjmować lek Soledum forte w trakcie posiłku.

Czas trwania leczenia powinien być zgodny z charakterem, nasileniem i rozwojem choroby.

Działanie

Soledum forte działa przeciwzapalnie w górnych i dolnych drogach oddechowych. Wspiera oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny oraz ogranicza nadprodukcję śluzu spowodowaną przez stan zapalny. Ma działanie rozkurczowe i zmniejszające nadreaktywność oskrzeli, zmniejsza intensywność kaszlu i pomaga efektywniej odkrztuszać. Działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie (w tym na biofilm) i przeciwgrzybiczo.

Substancją czynną leku Soledum forte jest 1,8-cyneol, dobrze tolerowany przez organizm, dzięki badaniom klinicznym ma udokumentowane działanie, a także korzystny profil bezpieczeństwa. Soledum forte nie wywołuje interakcji z innymi lekami i nie ma przeciwwskazań do stosowania wśród pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Wskazania

Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu.

Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok.

Leczenie wspomagające w zapalnych chorobach dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku u osób z uczuleniem na cyneol lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do podawania Soledum forte jest krztusiec lub pseudo-krztusiec.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często (od 1 do 10 na 1000 pacjentów) występujące działania niepożądane to: Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, biegunka).

Rzadko (od 1 do 10 na 10000 pacjentów) występujące działania niepożądane to: reakcje nadwrażliwości (obrzęk twarzy, świąd, zaburzenia oddychania, kaszel) i trudności w połykaniu.

Należy bezzwłocznie przerwać stosowanie leku Soledum forte jeśli wystąpią oznaki reakcji nadwrażliwości.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w  przypadku pacjentów z chorobą zawiązaną ze znaczną nadwrażliwością dróg oddechowych oraz gdy objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, jeśli występuje duszność, ropne czy krwawe odkrztuszanie albo gorączka.

Soledum forte w jednej kapsułce zawiera 17 mg sorbitolu, czyli 0,0015 jednostki chlebowej.

Przechowywać w temperaturze poniżej 30 ºC.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Soledum forte należy stosować co najmniej 30 minut przed posiłkiem. W przypadku osób z wrażliwym układem pokarmowym, lek można przyjąć podczas posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek przeznaczony dla dzieci powyżej 12 lat.

Podmiot odpowiedzialny

Klosterfrau Healthcare
Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
biuro@klosterfrau.pl