Polocard, 75 mg, tabletki dojelitowe, 30 szt.

PODOBNE PRODUKTY

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Czym jest Polocard i kiedy stosować lek?

Polocard to lek przeciwpłytkowy przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia. Stosowany jest w profilaktyce chorób układu krążenia (zawał serca, stabilna i niestabilna choroba wieńcowa) oraz innych chorób, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Lek ten ma postać tabletek dojelitowych, które rozpuszczając się dopiero w jelicie, chronią błonę śluzową żołądka przed podrażnieniem.

Jaki jest skład leku Polocard?

Substancją czynną tego leku jest kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum), którego zawartość w jednej tabletce dojelitowej wynosi 75 mg.

Substancje pomocnicze zawarte w tym produkcie leczniczym to: skrobia kukurydziana, celuloza proszek, karboksymetyloskrobia sodowa, hypromeloza, kopolimer kwasu metakrylowego, trietylu cytrynian, tytanu dwutlenek (E 171), talk, sodu laurylosiarczan, czerwień koszenilowa, lak (E 124), krzemionka koloidalna bezwodna, sodu wodorowęglan.

Czerwień koszenilowa zawarta w tym produkcie leczniczym może powodować reakcje alergiczne.

Polocard - jak stosować?

Lek ten zawsze powinno stosować się według zaleceń opisanych w ulotce lub tak jak zostało to wskazane przez lekarza lub farmaceutę, do których należy udać się w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Dorośli i młodzież powyżej 16 roku życia: doustnie 1 do 2 tabletek dojelitowych na dobę. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody, w czasie posiłku lub po nim.

W świeżym zawale serca lub jego podejrzeniu: doustnie 3 do 4 tabletek raz na dobę. Tabletki należy rozgryźć i połknąć.

Przeciwwskazania do stosowania leku Polocard.

Przeciwwskazania do stosowania tego produktu leczniczego są następujące:

  • uczulenie na kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum), inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek z pozostałych składników zawartych w tym leku
  • astma oskrzelowa, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączka sienna, obrzęk błony śluzowej nosa
  • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca
  • niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  • dna moczanowa.

Jak działa lek Polocard?

Kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum) przyjmowany w małych dawkach hamuje zlepianie się ze sobą płytek krwi, chroniąc przed powstawaniem zakrzepów w świetle naczyń krwionośnych. Zakrzepy te mogą być szczególnie groźne, jeśli zatkają kluczowe do przeżycia naczynia. Dlatego hamując zlepianie się ze sobą płytek krwi, osoby z czynnikami ryzyka mogą uniknąć groźnych dla życia zdarzeń, takich jak udar mózgu czy zawał.

Działania niepożądane leku Polocard.

Jak każdy lek, również Polocard może wywoływać działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że występują one tylko u niektórych osób.

Do możliwych częstych (u 1 na 10 do 100 osób) działań niepożądanych należą: krwotok okołooperacyjny, zgaga, nudności, wymioty, bóle brzucha, brak łaknienia, krwiaki, zwiększone ryzyko krwawień (w tym z dróg moczowo-płciowych, nosa i dziąseł), wydłużenie czasu krwawienia.

Do możliwych rzadkich (u 1 na 1 000 do 10 000 osób) działań niepożądanych należą: martwica brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek (po długotrwałym stosowaniu leku), przemijające zaburzenia czynności wątroby ze zwiększeniem aktywności aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny, stany zapalne błon śluzowej żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwotok mózgowy (szczególnie u osób z niekontrolowanym nadciśnieniem lub przyjmujących leki hamujące krwawienie), reakcje nadwrażliwości (astma, odczyny skórne, wysypka, pokrzywka, obrzęk, świąd, zaburzenia sercowo-oddechowe), wydłużenie czasu protrombinowego, trombocytopenia, przewlekła lub ostra niedokrwistość, niedokrwistość hemolityczna (u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej), leukopenia, agranulocytoza, eozynopenia.

Nie są to wszystkie działania niepożądane, ich szczegółowa lista znajduje się w ulotce.

Czy Polocard wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza lub farmaceutę o każdym leku aktualnie przyjmowanym przez pacjenta oraz każdym leku stosowanym w ostatnim czasie, jak i o lekach, których zażywanie pacjent planuje rozpocząć. Dotyczy to również produktów leczniczych przyjmowanych bez recepty.

Produkt ten nie powinien być stosowany jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień i większych.

Wykazano możliwe interakcje podczas jednoczesnego stosowania tego produktu z następującymi lekami: przeciwzakrzepowymi, metotreksatem w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego z moczem, przeciwcukrzycowymi, trombolitycznymi i innymi hamującymi agregację płytek krwi, moczopędnymi, glikokortykosteroidami przyjmowanymi systemowo z wyjątkiem hydrokortyzonu, inhibitorami konwertazy angiotensyny, kwasem walproinowym, fenytoiną, inhibitorami anhydrazy węglanowej, zobojętniającymi sok żołądkowy, adsorbentami, przeciwbakteryjnymi, przeciwwymiotnymi, antagonistami leukotrienów, digoksyną, metamizolem.

Ostrzeżenia.

Pacjentkom w ciąży, planującym lub podejrzewającym bycie w ciąży, a także w okresie karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem tego leku.

Lek ten może być stosowany w I i II trymestrze ciąży, wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W III trymestrze ciąży i w okresie laktacji stosowanie tego produktu jest przeciwwskazane.

Ze względu na wydłużony czas krzepnięcia krwi, należy odstawić ten produkt leczniczy na 5 do 7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Spożywanie alkoholu podczas terapii tym produktem leczniczym, zwiększa ryzyko wstąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.

Podczas terapii tym produktem, wyniki badań czynnościowych tarczycy mogą być zafałszowane.

Lek należy przechowywać w otoczeniu o temperaturze nie wyższej niż 25°C, w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed światłem i wilgocią. Zaleca się przechowywać lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Lek ten można stosować u osób poniżej 16 roku życia tylko gdy jest to wskazane przez lekarza.

Nie są to wszystkie ostrzeżenia, ich szczegółową listę można znaleźć w ulotce.

Producent

POLPHARMA OTC
Pelplińska 19
Starogard Gdański

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij