Aspirin Effect, 500 mg, granulki w saszetkach, 10 szt.
PODOBNE PRODUKTY
INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ
Opis
Aspirin Effect to produkt leczniczy do stosowania w bólach różnego pochodzenia jak ból głowy, mięśni, stawów, w gorączce i dolegliwościach związanych z przeziębieniem. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.
Skład
Substancją czynną jest: kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum).
1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego (840 mg całego granulatu).
Substancje pomocnicze: mannitol, sodu wodorowęglan, sodu diwodorocytrynian, kwas askorbowy, aromat Cola H& R 290053, aromat pomarańczowy 290038 HR SPT, kwas cytrynowy, bezwodny, aspartam (E951).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Lek do stosowania doustnego, granulat umieścić bezpośrednio na języku i poczekać aż się rozpuści.
- Nie stosować leku dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.
- Leku nie stosować na czczo.
Dorośli: 1-2 saszetki, dawkę można powtórzyć co 4-8 godzin. Nie stosować więcej niż 8 saszetek na dobę.
Młodzież powyżej 12 lat: jedynie na zlecenie lekarza.
Działanie
Aspirin Effect zawiera kwas acetylosalicylowy, który należy do grupy leków NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek ten wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Kwas acetylosalicylowy hamuje wytwarzanie m.in. prostaglandyn i tromboksanu (wykazuje działanie przeciwagregacyjne).
Wskazania
- ból i dolegliwości bólowe: ból głowy, zębów, mięśni, stawów, pleców,
- gorączka,
- dolegliwości związane z przeziębieniem i grypą.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Aspirin Effect:
- w przypadku uczulenia na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta występują: skaza krwotoczna, ostra choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, ciężka niewydolność serca, ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek,
- jeśli w przeszłości występowały napady astmy po podaniu salicylanów lub substancjami o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ,
- jeśli pacjent stosuje metotreksat w dawkach 15 mg na tydzień lub większych,
- ostatni trymestr ciąży,
- dzieci poniżej 12 lat.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość nieznana:
- zgaga, nudności, wymioty, niestrawność, ból żołądka i brzucha, fusowate wymioty, smoliste stolce, choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy,
- zaburzenia czynności wątroby,
- szumy uszne i zawroty głowy,
- zwiększone ryzyko krwawień, krwiaki,
- zaburzona czynność nerek,
- reakcje nadwrażliwości - wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia oddychania,
- astma oskrzelowa.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Stosowanie leku omówić z lekarzem jeśli występuje nadwrażliwość na NLPZ, stosowane są leki przeciwzakrzepowe, występuje zaburzona czynność wątroby i/lub nerek, zaburzenia układu krążenia, jeśli w przeszłości występowała choroba wrzodowa, jeśli pacjentka karmi piersią.
- Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości - szczególnie narażeni są pacjenci u których występują przewlekłe choroby układu oddechowego.
- Lek ten należy odstawić na 5-7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. O stosowaniu tego leku należy poinformować lekarza.
- Lek ten nie powinien być stosowany w niektórych chorobach wirusowych jak ospa wietrzna i w infekcjach wywołanych wirusem grypy.
- Długotrwałe stosowanie może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
- Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do zaburzeń czynności nerek.
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Aspirin Effect może wchodzić w interakcje z:
- metotreksatem,
- lekami o działaniu przeciwzakrzepowym, lekami trombolitycznymi,
- glikokortykosteroidami, innymi lekami NLPZ,
- digoksyną,
- lekami przeciwcukrzycowymi,
- kwasem walproinowym,
- SSRI,
- lekami moczopędnymi,
- ACEI.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Łączne stosowanie alkoholu i ASA może prowadzić do podrażnień przewodu pokarmowego i żołądka, a także do owrzodzeń i krwawienia.
Ciąża i karmienie piersią
Lek Aspirin Effect jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować komplikacje w okresie okołoporodowym, zarówno u matki, jak i u noworodka.
Stosowanie leku u kobiet w ciąży w I i II trymestrze oraz w okresie karmienia piersią jedynie na zlecenie lekarza.
Wpływ na płodność
Lek może negatywnie wpływać na płodność u kobiet, działanie to ustępuje po zakończeniu terapii.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Stosowanie u dzieci powyżej 12 lat jedynie na zlecenie lekarza.
Podmiot odpowiedzialny
BAYER SP. Z O.O.Aleje Jerozolimskie 158
Warszawa
info-consumerhealth.pl@bayer.com
Producent
BAYER OTCAleje Jerozolimskie 158
Warszawa, Polska