Elektrolity

(50) info
Pokaż filtry Filtruj

Elektrolity

Elektrolity to jony mineralne powszechnie występujące w ludzkim ciele. Ich obecność zapewnia prawidłowe funkcjonowanie biochemiczne organizmu, a od właściwych ich stężeń zależy utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Wiele powszechnych przypadłości może zaburzać gospodarkę jonową, a co za tym idzie – nieść za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. 

Elektrolity – kiedy jesteśmy narażeni na utratę jonów mineralnych?

Jony substancji mineralnych zanurzone są w płynach ludzkiego ciała – w osoczu, substancji międzykomórkowej, płynie mózgowo–rdzeniowym, substancji wypełniającej komórki ciała – cytozolu. Ich rolą jest zapewnianie sprawnego, funkcjonalnego transferu innych jonów między elementami budowy organizmu, co przekłada się na sprawną wymianę informacji między poszczególnymi strukturami ludzkiego ciała, a także zapewnia utrzymanie właściwego ciśnienia krwi obwodowej i odpowiednie nawodnienie. 

Na utratę cennych elektrolitów człowiek jest szczególnie narażony podczas: 

  • kaca spowodowanego nadmiernym spożyciem alkoholu, 

  • chorób infekcyjnych, 

  • biegunki, 

  • wymiotów, 

  • wysokich temperatur na zewnątrz, 

  • uprawiania sportu. 

Elektrolity – jakie są objawy zaburzenia gospodarki jonowej?

Wszystkie sytuacje kończące się nadmierną utratą elektrolitów objawiają się podobnie. Zaburzenia gospodarki jonowej wiążą się z: bólami i zawrotami głowy, uczuciem osłabienia oraz zmęczenia, dysfunkcjami pochodzącymi z dróg pokarmowych – biegunką lub zaparciami, drżeniami mięśni, nadmiernym magazynowaniem wody w tkankach ciała i obrzękami, nudnościami, złym samopoczuciem i nadmierną drażliwością. Każda osoba doznająca podobnych objawów powinna sięgnąć po elektrolity. Dostępne na rynku preparaty, dedykowane dorosłym lub dzieciom, pozwalają wrócić do sił i właściwie wzmocnić swój organizm. 

Elektrolity – po jakie preparaty sięgnąć?

Wybór suplementów diety jest szeroki, stąd decyzja o wyborze właściwych elektrolitów może nie być najłatwiejsza. Producenci zadbali o zapewnienie właściwych preparatów przeznaczonych dla odbiorców w różnych grupach wiekowych – dla dzieci oraz dorosłych. Środki dedykowane młodszym pacjentom zawierają nieco niższe stężenia elektrolitów – dopasowane do potrzeb małych odbiorów. 

Suplementy dla sportowców wzbogacane są o glikogen – związek chemiczny składający się z reszt cukrowych, który w znacznych ilościach magazynowany jest w mięśniach szkieletowych. Intensywny wysiłek fizyczny powoduje rozkładanie glikogenu, jako efekt zapotrzebowania na wysokoenergetyczny cukier. Utrata tego rodzaju rezerwy węglowodanowej skutkuje obniżeniem jakości wykonywanych ćwiczeń fizycznych, negatywnie odbija się również na funkcjonowaniu mózgu. 

Preparaty farmakologiczne z elektrolitami to doskonały wybór dla wszystkich osób zmagających się z biegunką lub wymiotami. Objawy takie wiążą się ze znaczną utratą wody i soli mineralnych niezbędnych do utrzymania homeostazy organizmu i dobrego samopoczucia. Dlatego w przypadku chorób układu pokarmowego oraz przy antybiotykoterapii warto stosować elektrolity, najlepiej w połączeniu z dobranymi probiotykami i prebiotykami.