Krople do oczu, krople do nosa, alergia skórna – maści, syropy

(105) info
Pokaż filtry Filtruj

Jakie leki bez recepty na alergię można dostać w aptece?

Na aptecznych półkach znajdziemy szeroki asortyment leków przeciwalergicznych, dostępnych bez recepty. W ich składzie są substancje nawilżające, łagodzące świąd lub udrożniające nos. Są one dostępne w różnych postaciach. Można nabyć m.in.:

Substancją przeciwdziałającą alergii jest też wapno. Dostępne w postaci tabletek musujących oraz syropu, jest uważane za środek pierwszej potrzeby, gdy u chorego rozpoczyna się reakcja alergiczna.

Działanie tabletek w na alergię

Objawy alergii dość często kumulują się i występują zbiorowo, obniżając jakość życia chorego. Aby zapobiec temu zjawisku, stosuje się preparaty doraźne, które mają na celu złagodzenie symptomów i ochronę organizmu przed kolejnym atakiem alergenów. Działanie tabletek na alergię bez recepty opiera się na blokowaniu receptorów histaminowych. Dzieje się tak dzięki związkom chemicznym obecnym w ich składzie. Do takich substancji zalicza się m.in.:

  • loratadynę, której czynnym metabolitem jest desloratadyna – łagodzi ona katar, zapalenie błony śluzowej nosa oraz pokrzywkę skórną. Przykładem leku, który zawiera tę substancję, jest Claritine Allergy 10 mg;

  • dichlorowodorek cetyryzyny – jako jeden z nielicznych leków przeciwhistaminowych nie wywołuje senności. Z jego pomocą łagodzi się przewlekłą pokrzywkę idiopatyczną oraz alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Lekiem z tym składnikiem jest m.in. Allertec WZF 10 mg;

  • chlorowodorek feksofenadyny – związek ten jest składnikiem wielu preparatów antyhistaminowych. Stosuje się go w łagodzeniu sezonowego alergicznego kataru przebiegającego ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Zawiera go m.in. Allegra 120 mg, która zgodnie z informacją od producenta nie wykazuje działania sedatywnego.

Rynek farmaceutyczny obfituje także w inne postacie leków na alergię. Można je dostać np. w tabletkach ulegających rozpadowi w jamie ustnej, które działają szybko i są bardzo wygodne w użytkowaniu. Dostępny wariant to także tabletki musujące o różnych smakach.

Krople do nosa i oczu na alergię

Osobom zmagającym się z katarem siennym przydadzą się krople do nosa, jednak nie wszystkie można stosować przez cały sezon. Niektóre preparaty, zwłaszcza te z chlorowodorkiem ksylometazoliny, wolno przyjmować wyłącznie przez 5 dni. Bardzo obkurczają one śluzówkę i używane dłużej, mogą ją podrażniać. Poza tym ich długotrwałe stosowanie prowadzi do uzależnienia.

W złagodzeniu objawów alergicznego zapalenia śluzówki nosa lub spojówek pomogą też krople do oczu. W ich składzie znaleźć można ketotifen, chlorowodorek tetryzoliny lub kromoglikan sodu. Łagodzą one podrażnienie, nawilżają i niwelują stany zapalne. Krople o takim składzie i działaniu to m.in. Polcrom 20 mg/ml i Starazolin 0,5 mg/ml.