Leczenie objawów

(593) info
Pokaż filtry Filtruj

Jakie są zalecenia w zakresie leczenia COVID-19?

Osoba, która jest zakażona koronawirusem, powinna przez cały czas monitorować swoje samopoczucie, gdyż przy COVID-19 istnieje zawsze ryzyko pogorszenia stanu zdrowia i ciężkiego przebiegu choroby. W przypadku gdy stan chorego znacznie się pogarsza, spada saturacja krwi, występują duszności i problemy z oddychaniem, trzeba zadzwonić po karetkę pogotowia i wdrożyć hospitalizację. Do leczenia szpitalnego kwalifikują się też osoby, które:

  • mają częstotliwość oddechów większą niż 30 na minutę i duszności, utrudniające swobodne mówienie;
  • mają saturację krwi niższą niż 94%, a do tego pojawia się u nich sinica;
  • zmagają się z temperaturą powyżej 39 stopni Celsjusza;
  • mają silny kaszel, utrudniający mówienie i oddychanie;
  • doświadczają bólu w klatce piersiowej;
  • ciśnienie tętnicze krwi spada poniżej 90/60 mmHg, a na co dzień mają wyższe ciśnienie;
  • straciły przytomność;
  • pogorszyła się jakości kontaktu z nimi.

Kiedy COVID-19 przebiega łagodnie, to można leczyć go w domu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wirusowych infekcji dróg oddechowych. Kiedy temperatura jest wyższa niż 38,5 stopnia Celsjusza, można sięgnąć po leki przeciwgorączkowe, np. paracetamol. Należy kontynuować dotychczasowe leczenie farmakologiczne, nadal przyjmować np. leki przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, na nadciśnienie czy statyny. Trzeba pić około 2 litrów płynów dziennie. Zalecane jest, aby nawet w lekkim przebiegu koronawirusa monitorować natlenienie krwi za pomocą pulsoksymetru.

Czego nie powinno się robić podczas COVID-19?

Nie ma konieczności stosowania antybiotykoterapii podczas COVID-19, chyba że wymaga tego leczenie innych przewlekłych chorób zapalnych, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Antybiotyk może być konieczny, jeżeli wypluwana, odkaszlnięta wydzielina ma charakter ropny i istnieje ryzyko nadkażenia bakteryjnego układu oddechowego.

Nie ma wyraźnych wskazań do tego, by stosować domową terapię tlenową. Może ona być nawet niebezpieczna, gdyby stan chorego nagle się pogorszył. Jeśli pacjent czuje się tak źle, że wymagane jest podanie tlenu, powinien być hospitalizowany.

Nie ma zalecenia, by stosować leki o działaniu przeciwwirusowym, takie jak: amantadyna, azytromycyna, chlorochina, lopinawir, rytonawir czy hydrochlorochina. Brak również wyraźnych wskazań, by włączać leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe.

Brakuje dowodów na to, by suplementacja witamin D, C i cynku miała wpływ na przebieg choroby COVID-19. Niemniej warto je stosować, gdyż np. polskie społeczeństwo cierpi na niedobór witaminy D, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Jak należy leczyć objawy COVID-19 w domu?

Najważniejsze w leczeniu COVID-19 jest zapewnienie sobie odpowiedniej dawki odpoczynku i snu. Unikanie wysiłku fizycznego da organizmowi siłę do walki z chorobą. Dbanie o odpowiednie nawodnienie wpływa łagodząco na niektóre objawy koronawirusa. Pozwala też na uzupełnienie utraconych płynów podczas intensywnego pocenia się w wyniku wysokiej temperatury. Przed użyciem jakiegokolwiek leku najlepiej skonsultować go z lekarzem pierwszego kontaktu. Na podrażnione gardło może pomóc picie wody z miodem. W gorączce i bólach mięśniowo-stawowych ulgę przyniesie paracetamol. Na zmagania z kaszlem warto zastosować syrop dostępny bez recepty.

Jak długo trwa COVID-19?

Ciężki przebieg COVID-19, który wymaga hospitalizacji i tlenoterapii, może potrwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy, zanim chory wróci do pełni sił. Łagodny przebieg tej choroby trwa najczęściej około 10–14 dni. Przez ten okres należy monitorować swoje samopoczucie, a w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia i nasilenia się objawów trzeba zadzwonić po karetkę pogotowia i poinformować, że jest się zakażonym.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij