Grzybica skóry i paznokci

(43) info
Pokaż filtry Filtruj

Grzybica skóry i paznokci

Grzybica skóry i jej wytworów to dolegliwość, za którą odpowiadają liczne patogeny grzybowe. Grzybice są stanami łatwo przenoszonymi między ludźmi w kontakcie zarówno bezpośrednim, jak i pośrednim – na przykład przez zanieczyszczenia w basenach, przedmioty związane z higieną osobistą (ręcznik, grzebień), a także odzież i obuwie. Grzybica jest dolegliwością szczególnie często występującą w pewnych grupach ryzyka, takich jak cukrzycy, osoby z chorobami układu krążenia krwi, o obniżonej odporności, również u tych, których organizm został osłabiony stosowaniem antybiotykoterapii oraz preparatów steroidowych. 

Grzybica skóry i paznokci – leczenie

Zmiany grzybicze różnią się między sobą rozległością i rodzajem infekującego patogenu. Wiele pojawiających się zmian o podłożu grzybiczym można z powodzeniem leczyć w domu, wykorzystując preparaty dostępne bez recepty lekarskiej. Szczególnie jeśli grzyb zainfekował paznokcie lub drobne fragmenty skóry, można spróbować leczenia preparatami niewymagającymi konsultacji z lekarzem. Natomiast jeśli chorobowe zmiany są szerokie, powodują znaczny dyskomfort lub szybko się powiększają, warto odwiedzić lekarza i zastosować się do sugerowanego sposobu leczenia. 

Preparaty do leczenia grzybicy skóry

Leczenie zmian grzybiczych skóry najczęściej rozpoczyna się od kremów zawierających klotrymazol – związek grzybobójczy będący pochodną imidazolu. Preparaty te są bezpieczne i łatwe w użyciu, również produkowane są przez różne koncerny – Ziaja, GSK, Hasco oraz Aflofarm. Maści tego typu stosuje się na obszary skóry, w których widać zmiany grzybicze – wyraźnie oddzielone zaczerwienienie. Preparaty w formie kremu pozwalają na szybkie i skuteczne zredukowanie świądu i podrażnienia oraz zapobiegają roznoszeniu się patogenów. Innym rozwiązaniem na chorobę grzybiczą skóry jest użycie płynów na skórę lub preparatów w formie sprayu. Tego typu środki najczęściej dedykowane są do leczenia grzybicy stóp oraz paznokci. 

Czas leczenie grzybicy skóry zależny jest od wielu czynników, w tym rozległości i nasilenia zmian. Z reguły wynosi około trzech tygodni. Proces leczenia, szczególnie gdy grzybica wystąpiła jako powikłanie po kuracji antybiotykowej, można wspomagać stosowaniem leków bez recepty – doustnych probiotyków, które pomogą odbudować barierę ochronną organizmu. 

Preparaty do leczenia grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka osoby w każdym wieku. Objawia się zmienionym odcieniem paznokcia, a czasem też jego odchodzeniem od łożyska. Występujące przebarwienia grzybicze warto leczyć specjalistycznymi lakierami do paznokci, których substancje aktywne niszczą zarodniki grzybów. Leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe, zazwyczaj nie krótsze niż 4 tygodnie, jednak w przypadku opornych zmian, może wynosić nawet 6–12 miesięcy. 

Jak zapobiegać grzybicy skóry i paznokci?

Najlepszym sposobem zapobiegania grzybicy jest właściwa higiena stóp. Dlatego zawsze warto pamiętać o klapkach na basenie, właściwej higienie i obserwacji swojego ciała. Również warto dezynfekować swoje przybory toaletowe przed i po użyciu, gdyż mogą być one źródłem zarazków. Polecamy zapoznanie się z ofertą płynów antybakteryjnych. 

Osoby zmagające się z cukrzycą powinny zwrócić szczególną uwagę na kondycję swoich stóp. W ich przypadku każda zmiana skórna może być trudna w zaleczeniu i prowadzić do długofalowych konsekwencji. Dla diabetyków polecamy stosowanie nawilżających i regenerujących kremów do stóp, które wspomogą procesy odnowy naskórka. Warto także sięgać po specjalne dezodoranty do stóp wspomagające ochronę stóp przed nadmiernym poceniem.