Płyny i żele do higieny intymnej dla dzieci

(20) info
Pokaż filtry Filtruj

Płyny i żele do higieny intymnej dla dzieci

Nieprawidłowa pielęgnacja i oczyszczanie delikatnych obszarów ciała dziecka z użyciem zwykłych produktów myjących może zaburzyć równowagę mikroflory i zwiększyć podatność na infekcje. Właściwy wybór preparatu do higieny intymnej dla dzieci i niemowląt jest kluczowy w utrzymaniu prawidłowej czystości oraz zdrowia dziecka. Specjalny skład tego typu produktów, a także odpowiednie pH sprawia, że mikroflora okolic intymnych pozostaje w równowadze, a rozmnażanie się szkodliwych drobnoustrojów jest ograniczone.

Rodzaje preparatów do higieny intymnej dla dzieci

Codzienna pielęgnacja okolic intymnych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ochrony przed infekcjami i zachowania zdrowia. W tym celu, w ofercie kosmetyków dedykowanych dla dzieci, znajdują się specjalne produkty do higieny intymnej, takie jak:

  • płyny,
  • żele,
  • pianki,
  • olejki.

Ważne jest, aby stosować kosmetyki o łagodnym działaniu, które zapewnią skuteczną ochronę przed infekcjami, a jednocześnie nie spowodują niepożądanych reakcji alergicznych, np. w postaci zmian skórnych u dzieci. Korzystanie z produktów bazujących na naturalnych składnikach wspiera utrzymanie właściwego pH, zapobiega wysuszaniu błony śluzowej pochwy oraz łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia.

Po co płyn do higieny intymnej dla dzieci?

Preparaty do pielęgnacji miejsc intymnych skupiają się na utrzymaniu optymalnego pH i mikroflory tych obszarów ciała. Ich regularne stosowanie zapobiega wysuszaniu się błony śluzowej oraz łagodzeniu podrażnień i odparzeń okolic intymnych. Wszystko dzięki specjalnej formule opartej na składnikach o delikatnym działaniu. W tego typu kosmetykach znaleźć można przede wszystkim jak kwas mlekowy, alantoina oraz d-pantenol, znane z właściwości łagodzących oraz kojących.

Płyny do higieny intymnej dla dziewczynek

Higiena intymna dziewczynek wymaga szczególnej uwagi, ponieważ mikroflora pochwy jest wrażliwa i łatwo może zostać zaburzona. Odczyn pH pochwy u dziewczynek jest zwykle obojętny lub zasadowy, dlatego stosowanie typowych kosmetyków dla dzieci o kwaśnym odczynie może zaburzyć naturalne pH i zwiększyć podatność dziecka na infekcje. Aby uniknąć takich niepożądanych skutków, należy wybierać specjalne środki do higieny intymnej dla dzieci, które nie powinny zmieniać naturalnego pH. Najlepszy będzie płyn o delikatnych właściwościach myjących i łagodnym składzie, wolnym od parabenów i innych drażniących substancji. Warto wybierać produkty naturalne i hipoalergiczne, które nie będą przeciwwskazaniem do stosowania nawet u dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Jak myć okolice intymnych dziewczynek?

Podczas pielęgnacji okolic intymnych dziewczynek ważne jest mycie we właściwym kierunku, czyli od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Ta zasada dotyczy zarówno kąpieli, jak i podmywania, podcierania i osuszania. Mycie i wycieranie pupy dziecka w przeciwnym kierunku może przenieść bakterie z okolic odbytu na cewkę moczową i pochwę, co zwiększa ryzyko infekcji.

Jak myć okolice intymne u chłopców?

Mycie okolic intymnych u chłopców najlepiej rozpocząć od pachwin, a następnie umyć fallusa i mosznę, a na końcu okolice odbytu. W przypadku używania chusteczek nawilżanych lub podczas kąpieli należy dokładnie oczyścić te strefy ciała, ponieważ są to obszary, gdzie skóra jest najbardziej podatna na pojawienie się odparzeń. Po kąpieli trzeba chwilę odczekać, aż wilgoć odparuje, a następnie nałożyć ochronny krem.

Co stosować oprócz płynów do higieny intymnej dla dzieci?

Po umyciu i osuszeniu skóry zaleca się smarowanie krocza, pachwin, a także okolic odbytu niemowląt i dzieci noszących pieluchy kremami lub maściami o właściwościach natłuszczających oraz nawilżających. Do pielęgnacji tych obszarów można  zastosować maść o prostym składzie na bazie lanoliny lub wazeliny z dodatkiem naturalnego oleju, np. lnianego. W przypadku wystąpienia odparzeń warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty łagodzące stany zapalny w przypadku odparzeń. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj zawierają one tlenek cynku, który może działać wysuszająco na skórę i nie powinien być stosowany do codziennej pielęgnacji.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij