Leki i kosmetyki na atopowe zapalenie skóry u dzieci

(332) info
Pokaż filtry Filtruj

Leki i kosmetyki na atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną. Schorzenie charakteryzuje się wysypką oraz uporczywym świądem, a także mocno wysuszoną cerą. Problem ten dotyka w znacznej mierze dzieci, ale występuje również u dorosłych. Podstawą leczenia tej choroby jest odpowiednia pielęgnacja oraz środki, które wykazują właściwości natłuszczające i nawilżające.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – co to takiego?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą alergiczną skóry, która polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne. Schorzenie objawia się przede wszystkim stanem zapalnym i zmianami skórnymi, a także uporczywym swędzeniem. AZS najczęściej występuje u dzieci w wieku niemowlęcym (większość przypadków pojawia się między 3. a 6. miesiącem życia). Choroba ma przewlekły przebieg z naprzemiennymi okresami nasilenia i remisji. Ważne jest wcześniejsze rozpoznanie i odpowiednie leczenie choroby, aby zmniejszyć ryzyko pogorszenia stanu skóry i zapobiec powikłaniom.

Przyczyny AZS u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci jest chorobą dermatologiczno-alergiczną. Do przyczyn tego schorzenia zaliczają się genetycznie uwarunkowane nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego na alergeny, co prowadzi do nadmiernego wytwarzania antygenów IgE i limfocytów T oraz wydzielania cytokin prozapalnych. Zmniejszenie właściwości ochronnych skóry umożliwia łatwiejsze przedostawanie się alergenów do organizmu. Co więcej, substancje drażniące, takie jak niektóre pokarmy, pyłki roślin, kurz i składniki chemiczne kosmetyków również mogą wywoływać objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci.

Objawy AZS u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci objawia się przede wszystkim suchą, zaczerwienioną i łuszczącą się skórą, której towarzyszy silny i uporczywy świąd. Dochodzi także do zmian skórnych, takich jak ogniska rumieniowe, grudki i pęcherzyki. Objawy AZS u dzieci nasilają się pod wpływem czynników drażniących, takich jak pot, ubrania, kosmetyki i alergeny. W przypadku pojawienia się ranek wskutek drapania skóry warto sięgnąć po specjalne preparaty na rany i skaleczenia dla dzieci.

Obraz kliniczny AZS u dzieci dzieli się na trzy okresy, w zależności od wieku dziecka. Okres niemowlęcy charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych na głowie, twarzy, tułowiu i kończynach. W okresie dziecięcym zmiany skórne pojawiają się przede wszystkim w fałdach skórnych i zgięciach stawów. W okresie młodzieżowym objawy AZS obejmują obszary ciała w zgięciach łokciowych, kolanowych, na karku i powierzchni grzbietowej rąk. Należy jednak pamiętać, że nie każde dziecko z AZS przejawia objawy w sposób charakterystyczny, a mogą one przybierać różne formy. Z tego względu zaleca się wizytę u pediatry, by specjalista mógł postawić właściwą diagnozę.

Odpowiednia pielęgnacja skóry – podstawa leczenia AZS u dzieci

Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka stanowi ważny element w leczeniu AZS. Kosmetyki dla dzieci takie jak balsamy, kremy, olejki i emulsje do kąpieli zostały specjalnie opracowane dla delikatnej skóry niemowląt oraz dzieci w każdym wieku. Tego typu preparaty mają działanie nawilżające i natłuszczające, a ich receptury zostały dostosowane do potrzeb skóry atopowej, aby skutecznie ją nawilżać, zmniejszając uczucie swędzenia oraz suchości. Zawarte w tych produktach związki aktywne tworzą na powierzchni naskórka ochronną barierę, chroniąc skórę przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych.

Emolienty dla dzieci są preparatami, które sprawdzają się w pielęgnacji skóry atopowej. Ceni się je przede wszystkim za korzystne właściwości – utrzymywanie oraz przywracanie prawidłowego poziomu nawilżenia oraz natłuszczenia naskórka. Dzięki regularnemu stosowaniu tego typu produktów funkcja ochronna naskórka ulega poprawie. Dodatkowo emolienty zapobiegają uporczywym objawom, takim jak świąd czy stan zapalny skóry. Wszystko za sprawą cennych składników – naturalnych tłuszczów roślinnych, wazeliny, koloidalnych płatków owsianych, witaminy E, a także ceramidów.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt

W przypadku atopowego zapalenia skóry u niemowląt należy odpowiednio pielęgnować skórę poprzez nawilżanie i natłuszczanie za pomocą specjalnych maści dla dzieci. Decyzja o podjęciu leczenia zależy od nasilenia zmian skórnych oraz wieku dziecka, a przy znacznych ogniskach zapalnych mogą być przepisane specjalne leki. Ponieważ choroba ta ma skłonność do nawrotów, ważne jest unikanie czynników środowiskowych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, takich jak zanieczyszczenia, związki chemiczne, temperatura powietrza, nasłonecznienie i wilgotność.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij