Preparaty na ciemieniuchę

(19) info
Pokaż filtry Filtruj

Preparaty na ciemieniuchę

Maluchy często borykają się ze zmianami skórnymi, które potrafią zaniepokoić niejednego rodzica. Choć ciemieniucha jest dolegliwością powszechną i raczej niegroźną, bywa trudna do uniknięcia i może przeszkadzać małemu dziecku. Warto do codziennej pielęgnacji skóry malucha wprowadzić, oprócz klasycznych kosmetyków myjących do kąpieli, również te, które wspierają skórę w walce z ciemieniuchą i przesuszeniami.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha jest przypadłością dermatologiczną dotykającą bardzo wielu dzieci poniżej pierwszego roku życia. Najczęściej rozpoczyna się około drugiego miesiąca życia i trwa kilka tygodni lub miesięcy. Zmiany nie zagrażają zdrowiu malucha, a leczeniu ich sprzyja odpowiednio dobrana specjalistyczna pielęgnacja skóry dziecka. By odpowiednio zadbać o higienę i codzienną pielęgnację malucha, polecamy zapoznać się z preparatami do pielęgnacji skóry dziecka.

Przeczytaj także: Atopowe zapalenie skóry

Choroba skóry najczęściej zaczyna się od pojawienia się jasnego, białawego nalotu w tylnej części głowy, przy ciemiączku. Następnie w miejsce nalotu pojawiają się, stale złuszczające się, płatki naskórka o żółtawym zabarwieniu. Pod warstwami odchodzącego naskórka skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, a nad nią może pojawić się gruba warstwa żółtawo zabarwionych, martwych komórek. Nasilone zmiany sprzyjają infekcjom grzybiczym patogenami z rodziny drożdżaków. Wspomagająco w leczeniu podrażnień skórnych u najmłodszych warto sięgnąć po spraye i żele na rany dla dzieci.

Czym grozi nieleczenie ciemieniuchy?

Nieleczona i zaniedbana ciemieniucha może roznosić się poza obręb skóry głowy maluchów. Zmiany te mogą pojawiać się również w okolicy brwi dziecka, za jego uszami, na czole i w okolicach skrzydełek nosa. Ponadto, zaniechanie leczenia ciemieniuchy może skutkować wypadaniem włosów, a nawet silnego zakażenia skóry. Nasilone zmiany warto leczyć pod kontrolą lekarza – pediatry lub dermatologa, gdyż mogą wymagać wprowadzenia preparatów przeciwgrzybiczych. Jako genezę ciemieniuchy wskazuje się zaburzenia w produkcji łoju. Naukowcy sugerują, że prawdopodobnie istotnym czynnikiem wpływającym na powstanie zmian chorobowych jest czynność wewnątrzwydzielnicza matki z okresu ciąży.

Ciemieniucha a pielęgnacja

Ciemieniucha, jeśli jest szybko zauważona i odpowiednio traktowana, powinna ustąpić po kilku tygodniach właściwej pielęgnacji. Zmiany o niewielkim, delikatnym nasileniu ustają po wprowadzeniu kosmetyków natłuszczających, których formuły pozwalają na zmiękczenie skorupek skórnych, dzięki czemu ułatwiają ich oddzielanie. By właściwie natłuścić i nawilżyć skórę dziecka z ciemieniuchą, można sięgnąć po oliwki i tłuste kremy pielęgnacyjne, tworzące warstwę okluzyjną na powierzchni zmienionej chorobowo. Istotne jest także właściwe i dokładne mycie ciała malucha, by usuwać z powierzchni skóry namnażające się patogeny. Ważnym krokiem jest również delikatne usuwanie powstających łusek i płatków naskórka. Należy jednak pamiętać, by robić to dopiero wtedy, gdy naskórek łatwo odchodzi od skóry i jest właściwie natłuszczony odpowiednimi preparatami.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij