Jak sobie radzić z bólem gardła u dziecka?
Ból gardła to dolegliwość, która towarzyszy przeziębieniu i innym infekcjom górnych dróg oddechowych. Nie jest to z pewnością sytuacja komfortowo dla nikogo, ale może być szczególnie dokuczliwa w przypadku małych dzieci. Aby zapewnić choremu maluchowi odpowiednią opiekę, należy jak najszybciej zadbać o zniwelowanie albo przynajmniej zmniejszenie dolegliwości bólowych. Złagodzenie objawów będzie sprzyjało lepszemu funkcjonowaniu dziecka, a tym samym jego szybszemu zdrowieniu. W przypadku każdej infekcji potrzeba czasu i sił na walkę z chorobą, dobrze więc aby maluch borykający się z infekcją dużo odpoczywał. Aby układ immunologiczny miał możliwość rozprawienia się z chorobą, dziecko powinno często leżeć i niepotrzebnie się nie nadwyrężać. Kiedy mimo stosowania preparatów i leków na ból gardła u dziecka objawy długo nie przechodzą lub się nasilają, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, który dobierze odpowiednie leczenie.
Domowe sposoby radzenia sobie z infekcją gardła
Z domowych sposób, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności, wymienić można odpowiednie nawodnienie, zaniechanie palenia w pomieszczeniach, do których wstęp ma dziecko, płukanie gardła roztworem soli lub naparami ziołowymi (np. szałwią), a także wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej. Wszystkie te procedury pozwalają nawilżyć jamę gardłową, pomóc w oczyszczeniu błon śluzowych oraz zmniejszyć obrzęk, co skutecznie wpływa na zmniejszenie objawów bólowych. Domowe sposoby radzenia sobie z dolegliwościami zawsze warto stosować, niemniej jednak ważne jest również wczesne włączenie odpowiednich środków farmakologicznych, które są do kupienia w aptece bez recepty. Preparaty i leki na ból gardła u dziecka należy podawać zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza i farmaceuty lub według zasad zapisanych w ulotce informacyjnej bądź etykiecie produktu.
Rodzaje leków i preparatów na ból gardła u dzieci
Preparaty i leki na ból gardła u dzieci potrafią szybko i skutecznie łagodzić dolegliwości oraz nieprzyjemne objawy związane z infekcją górnych dróg oddechowych. W aptece można znaleźć wiele różnych preparatów, od tabletek i pastylek do ssania, przez lizaki, syropy, spraye i aerozole. Te ostatnie działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Oprócz takich składników jak mentol czy eukaliptus, które dają uczucie orzeźwienia i zmiękczają podrażnione miejsca, często zawierają także substancje znieczulające i uśmierzające ból. Aplikowane bezpośrednio do jamy ustnej przynoszą natychmiastową ulgę. Z kolei syropy na ból gardła to produkty, które zawierają aktywne składniki, takie jak lidokaina czy benzokaina. One również łagodzą dolegliwości, a dodatkowo występują w wielu smakach, nawet tych mocno egzotycznych. Z pewnością dzieciom któryś z preparatów na ból gardła zasmakuje na tyle, że nie będzie problemu z podawaniem lekarstwa. Tabletki i pastylki do ssania rozpuszczają się w buzi dziecka, co pozwala na rozprowadzenie substancji aktywnych po całej jamie ustnej. Skutecznie radzą sobie z bólem gardła, jednak ich działanie jest mniej trwałe niż syropów, czy aerozoli. Z drugiej strony doskonale sprawdzają się w podróży, gdyż są małe i poręczne. Zawierają w sobie m.in. olejki eteryczne, miód lub propolis, które mają działanie przeciwzapalne i łagodzące dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych.
Czy gumy lub lizaki jako preparaty na ból gardła u dzieci to dobre rozwiązanie?
Wśród preparatów i leków na ból gardła u dzieci można znaleźć także te bardziej nietypowe jak gumy do żucia czy smakowe lizaki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, nawilżającym śluzówkę i łagodzącym dolegliwości. Guma do żucia zawiera często olejek miętowy lub eukaliptusowy, zapewniający uczucie orzeźwienia. Poprzez stymulowanie wydzielania śliny, guma pomaga również w naturalnym oczyszczaniu jamy ustnej. O ile zarówno lizaki, jak i gumy to również skuteczne rozwiązanie w walce z bólem gardła, to lepiej dawać je starszym dzieciom, które będą potrafiły bezpiecznie z nich skorzystać.