Na problemy z układem pokarmowym u dzieci

(273) info
Pokaż filtry Filtruj

Na problemy z układem pokarmowym u dzieci – dla zdrowia brzuszka

Problemy z układem pokarmowym potrafią przytrafić się nawet najmniejszym dzieciom, co nieraz spędza sen z powiek rodziców. Bóle brzucha, biegunka, gazy, zaparcia, kolki – to tylko niektóre z trudności, jakie mogą stanąć na drodze małych brzuszków. Niestety, ich przyczyn może być bardzo wiele, lecz warto poświęcić czas i energię na poszukiwania źródła problemu. Jego usunięcie jest bowiem najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie. Nie oznacza to jednak, że można odpuścić łagodzenie pojawiających się na bieżąco objawów – zdecydowanie nie! Współcześnie na problemy z układem pokarmowym u dzieci dostępnych jest wiele środków, które mogą przynieść maluchom dużo ulgi, przywracając tym samym siły i chęci do dalszego poznawania świata.

Biegunka – jak wesprzeć organizm dziecka?

Jednym z częstszych problemów brzusznych u maluchów jest biegunka (rozwolnienie). Charakteryzuje się tym, że dziecko oddaje zwiększoną liczbę stolców, a dodatkowo zazwyczaj mają one także zmieniony charakter – są bardziej płynne, nieraz nawet wodniste. Przyczyny wystąpienia biegunki mogą być zróżnicowane. Często są to zakażenia wirusowe, za które odpowiadają np. rotawirusy. Mogą być to również bakterie, nadwrażliwość pokarmowa, alergia czy chociażby przyjmowanie określonych farmaceutyków.

W przypadku leczenia biegunki, nie zawsze konieczna jest konsultacja lekarska – jeśli nie pojawiają się dodatkowe objawy, a zmienione stolce wracają do normy po maksymalnie kilku dniach, nie ma zazwyczaj powodów do obaw. Należy jednak pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu malucha. To właśnie odwodnienie, w efekcie którego może dojść do zaburzeń w równowadze wodno-elektrolitowej, jest jednym z największych zagrożeń. Chcąc mu zapobiec, należy podawać dzieciom specjalne środki, które uzupełnią utracone składniki.

Co więcej, do dyspozycji są też środki na biegunkę dla dzieci, które pomagają wyhamować tego typu epizod i przywrócić właściwą przepuszczalność błon śluzowych przewodu pokarmowego. Co ważne, tego typu środki zawsze należy dopasować do wieku dziecka, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, dodatkowe objawy lub nasilenie problemu, konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Jak poradzić sobie z zaparciami u dzieci?

Przeciwnym problemem do biegunek są zaparcia, czyli utrudnione oddawanie stolca. Dziecko oddaje wtedy stolec rzadko i nawet jeśli czuje parcie, towarzyszą mu wzdęcia czy gazy, w wielu przypadkach cały proces jest bardzo utrudniony. Potrafi być to wyjątkowo bolesne i powodować ogromny generalny dyskomfort, stąd też maluszki nieraz stają się przy tym płaczliwe, mają trudności ze snem, pojawić się może także brak apetytu etc.

Pomocne w takich sytuacjach są m.in. środki o działaniu przeczyszczającym oraz mające właściwości hydrofilowe (wykazują zdolność cząsteczek do łączenia się z wodą). Pomagają zmiękczyć stolec, w efekcie czego wypróżnienie staje się łatwiejsze. Są pomocne nie tylko w opisywanym tu problemie, lecz także w różnego rodzaju zaburzeniach pracy jelit. Co ważne, na zaparcia dla dzieci należy wybierać środki, które nie powodują uczucia nagłego parcia, skurczów czy bólów (zwykle tak właśnie działają preparaty hydrofilowe).

Refluks, kolka, ból brzucha – co stosować na problemy z układem pokarmowym u dzieci?

Specjalne preparaty stworzono także w odpowiedzi na inne problemy z małym brzuszkiem, jak np. kolki, refluks czy ból. W przypadku pierwszego, często pomocne są krople, które zmniejszają napięcie ścian jelit (to ono zwykle powoduje bolesność i dyskomfort), a także wspierają usuwanie gazów. Jeśli zaś chodzi o preparaty na refluks dla dzieci, warto zwrócić uwagę, by nie tylko hamowały cofanie się treści żołądkowej, lecz także wspierały regenerację śluzówki żołądkowo-przełykowej i krtaniowo-gardłowej, które mogą być bardzo podrażnione (w wyniku cofania się kwasów).

Co ważne, nie można zapominać także o byciu blisko dziecka i np. wykonywaniu delikatnego masażu brzuszka. Często ciepła dłoń rodzica może nie tylko złagodzić problemy somatyczne, lecz także emocjonalnie wesprzeć cierpiący organizm – by działać jak najbardziej holistycznie!

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij