Polibiotic, maść w saszetkach, 1 g, 10 szt.

PODOBNE PRODUKTY

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Czym jest Polibiotic i kiedy stosować lek?

Polibiotic to produkt leczniczy dla osób powyżej 12 roku życia w postaci maści do stosowania na skórę. W swoim składzie posiada trzy antybiotyki: neomycynę, polimyksynę B i bacytracynę. Substancje te działają na bakterie będące przyczyną większości infekcji skórnych, dlatego lek ten zaleca się w kuracji drobnych ran (takich jak otarcia, zadrapania, ukąszenia) oraz oparzeń i owrzodzeń skóry.

Jaki jest skład leku Polibiotic?

W 1 g maści do stosowania na skórę znajdują się:

  • substancje czynne: neomycyny siarczan 5 mg, polimyksyny B siarczan 5000 j.m., bacytracyna cynkowa 400 j.m. (*j.m. to jednostka międzynarodowa)
  • substancja pomocnicza: wazelina biała.

Polibiotic - jak stosować?

Lek ten powinno się podawać zgodnie z ulotką dla pacjenta albo zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości zaleca się skorzystanie z porady lekarza lub farmaceuty.

Lek stosować miejscowo na powierzchnię skóry.

Obszar uszkodzonej skóry oczyścić, a następnie nałożyć na niego niedużą ilość leku.

Lek stosować na zmienioną chorobowo skórę od 2 do 5 razy w ciągu 24 godzin.

Leczony obszar skóry po nałożeniu maści można przykryć opatrunkiem z gazy albo zostawić odkryty.

Nie stosować tego leku przez okres dłuższy niż 7 dni.

Wskazana jest konsultacja z lekarzem w przypadku braku zmniejszenia nasilenia objawów albo gorszego samopoczucia pacjenta w ciągu 7 dni od rozpoczęcia kuracji tym lekiem.

Nie stosować ponownie w czasie krótszym niż 3 miesiące od zakończenia poprzedniej kuracji tym lekiem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Polibiotic.

Leku tego nie stosować w przypadku:

  • pacjentów uczulonych na neomycynę, polimyksynę B, bacytracynę albo jakąkolwiek z substancji zawartych w tym leku
  • pacjentów cierpiących na zaburzenia słuchu
  • ran głębokich albo kłutych, ciężkich oparzeń albo rozległych obszarów zranionej skóry oraz sączących zmian chorobowych.

Nie stosować do oczu oraz na błony śluzowe.

Jak działa Polibiotic?

Lek ten zawiera neomycynę, polimyksynę B i bacytracynę, które działają przeciwbakteryjnie.

Działania niepożądane leku Polibiotic.

Lek ten, jak wszystkie leki, może być przyczyną wystąpienia działań niepożądanych, jednak nie każdy pacjent ich doświadczy.

Działania niepożądane, które mogą wystąpić z nieznaną częstością po zastosowaniu tego leku to: objawy nadwrażliwości (w tym reakcje skórne - świąd, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk i inne objawy podrażnienia), uszkodzenie słuchu, uszkodzenie nerek, zakażenie niewrażliwymi szczepami bakterii lub grzybów.

Czy Polibiotic wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Informację o aktualnie i ostatnio przyjmowanych lekach, a także o produktach leczniczych, które pacjent planuje przyjmować (również bez recepty) powinno się przekazać lekarzowi.

Stosowanie tego leku na duże obszary skóry albo uszkodzoną skórę może skutkować pojawieniem się interakcji z przyjmowanymi w tym samym czasie innymi produktami leczniczymi.

Jeśli pacjent stosuje doustnie neomycynę, powinien o tym poinformować lekarza.

Nie stosować tego leku, jeśli pacjent przyjmuje produkty lecznicze mogące uszkadzać nerki oraz narząd słuchu. Do takich substancji należą silnie działające leki moczopędne, które podawane jednocześnie z antybiotykami aminoglikozydowymi (neomycyna zawarta w tym produkcie) zwiększają ryzyko zaburzeń słuchu i mogą prowadzić do głuchoty, która pojawić się może również po zaprzestaniu przyjmowania tego leku.

Równoczesne przyjmowanie tego leku z produktami leczniczymi mogącymi uszkadzać nerki albo układ nerwowy może prowadzić do sumowania się objawów niepożądanych tych substancji.

Ostrzeżenia.

Pacjent powinien omówić stosowanie tego leku z lekarzem albo farmaceutą przed rozpoczęciem kuracji.

Nie stosować u osób poniżej 12 roku życia.

Pacjentkom w ciąży, planującym lub podejrzewającym bycie w ciąży, a także w okresie karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem tego leku.

Kobiety ciężarne oraz w okresie karmienia piersią nie powinny stosować tego leku.

W przypadku pojawienia się reakcji nadwrażliwości na ten lek, wskazane jest natychmiastowe zaprzestanie jego stosowania i konsultacja lekarska.

Przed pierwszym użyciem tego leku pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli ma:

  • uczulenie na jakikolwiek antybiotyk z grupy antybiotyków aminoglikozydowych albo polimyksyn
  • zaburzoną czynność nerek.

Stosowanie tego leku przez długi okres czasu może skutkować zbyt dużym namnażaniem bakterii i grzybów, które są niewrażliwe na ten produkt leczniczy.

W przypadku pojawienia się działań niepożądanych, szczególnie podrażnienia w obszarze, na który lek został zastosowany albo jeśli pacjent nie zauważy poprawy dolegliwości, wskazane jest zaprzestanie stosowania tego produktu leczniczego i konsultacja lekarska.

W przypadku nakładania leku na duże obszary uszkodzonej skóry może dojść do utraty słuchu, uszkodzenia nerek oraz toksycznego wpływu na układ nerwowy.

Osoby, u których występują zaburzenia czynności nerek, upośledzenie słuchu albo pacjenci przyjmujący równocześnie inne produkty lecznicze o możliwym szkodliwym działaniu na nerki i słuch powinni zasięgnąć porady lekarskiej przed pierwszym użyciem tego leku.

Lek ten powinno się przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i nieosiągalnym dla dzieci.

Podmiot odpowiedzialny

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Producent

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij