Płukanie nosa i zatok u dzieci

(16)
Pokaż filtry Filtruj
z 1

Płukanie nosa i zatok u dzieci to skuteczny i bezpieczny sposób na pozbycie się kataru i infekcji. Regularne irygacje nawilżają śluzówkę i wzmacniają barierę ochronną układu oddechowego. W aptece można znaleźć specjalne akcesoria do płukania tych okolic u najmłodszych.

Dlaczego warto płukać nos i zatoki u dzieci?

Regularne płukanie nosa i zatok u dzieci ułatwia dbanie o codzienną higienę tych miejsc oraz zapobiega rozwojowi infekcji. Ponadto pozwala bezpiecznie, szybko i bezinwazyjnie pozbyć się kataru i zapchanego nosa. Z irygacji mogą korzystać zarówno dzieci, jak i kobiety ciężarne oraz w trakcie laktacji. Irygacje nosa i zatok oczyszczają je ze znajdujących się wewnątrz patogenów, np. bakterii, wirusów i alergenów. Wskazaniem do tego typu zabiegu pielęgnacyjnego są następujące sytuacje:

  • ostry nieżyt nosa spowodowany infekcją albo alergią,

  • zapchany nos,

  • zapalenie zatok,

  • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku,

  • zabieg chirurgiczny nosa lub zatok.

Irygację można też wykonywać profilaktycznie w trosce o higienę jamy nosowej. Doskonale nadaje się do tego woda morska, w którą bez problemu można zaopatrzyć się w aptekach. Zestaw do płukania nosa np. Fixsin Junior udrażnia i oczyszcza nos, ale także ogranicza gromadzenie się czynników przyczyniających się do rozwoju infekcji. Nadaje się dla dzieci powyżej 4. roku życia.

Zabłocka mgiełka solankowa jodowo-bromowa ma wiele zastosowań. Może służyć zarówno do inhalacji, jak i nawilżania powietrza. Sprawdzi się też do płukania ust, a także gardła i zatok. Produkt może być stosowany bez ograniczeń wiekowych – również u niemowlaków. Zawiera brom, czyli pierwiastek, który działa łagodząco na podrażnienia i powoduje rozszerzenie oskrzeli. Dzięki temu ułatwia oddychanie. Natomiast jod rozrzedza zalegający śluz. W mgiełce znajdują się też wapń i magnez, które ułatwiają przyswajanie minerałów oraz działają antyalergicznie i przeciwzapalnie.

Jaki zestaw do płukania nosa i zatok u dzieci wybrać?

W aptekach łatwo odszukać można akcesoria do domowego płukania nosa i zatok u dzieci. Do irygacji służy specjalna butelka oraz proszek z roztworem izotonicznym albo hipertonicznym. Elementy do aplikacji roztworu można kupować osobno, jednak najwygodniej zaopatrzyć się w zestaw dostępny w aptece.

Zestaw do płukania nosa i zatok Zatoxin Rinse zawiera irygator zaprojektowany w specjalny sposób. Umożliwia łatwe i kontrolowane płukanie – bez użycia dodatkowej siły i bez konieczności ściskania butelki. Zestaw do irygacji Iriclean DOZ Product, z kolei, jest wyposażony w butelkę z wygodnym aplikatorem i 16 saszetek z roztworem izotonicznym chlorku sodu. Nie tylko pomoże pozbyć się śluzu, odblokować nos i oczyścić zatoki, ale dodatkowo wzmacnia system obronny układu oddechowego.

Do oczyszczania nosa i zatok mogą też służyć wyroby w sprayu. Ibuprom Zatoki Hipertonic Spray nie tylko eliminuje zalegającą wydzielinę z nosa, lecz również przynosi ulgę podczas zapalenia śluzówki lub nieprzyjemności związanych z zatokami. Producent zaopatrzył roztwór w wygodną butelkę z aerozolem, dzięki czemu proces aplikacji jest łatwiejszy.

Zestaw do płukania nosa i zatok Irigasin Junior składa się z butelki i dwóch rodzajów roztworu: izotonicznego i hipertonicznego. Ten pierwszy oczyszcza jamę nosa oraz zatoki z zalegającej wydzieliny, natomiast roztwór hipertoniczny działa osmotycznie, czyli zmniejszając obrzęk śluzówki.

Jak płukać nos i zatoki u dzieci?

Aby wykonać irygację, należy rozpuścić substancję z saszetki w przegotowanej wodzie o temperaturze pokojowej. Dziecko powinniśmy ustawić nad zlewem lub wanną w pozycji lekko pochylonej, przyłożyć końcówkę butelki do jednej dziurki w nosie i płynnym ruchem ścisnąć tak, aby zawartość butelki wraz z wydzieliną wypłynęła drugą dziurką. Ważne, aby dziecko w trakcie zabiegu oddychało przez usta. W ten sam sposób oczyszcza się drugą dziurkę. Na koniec maluch musi solidnie wydmuchać nos, aby pozbyć się resztek płynu i wydzieliny.

Aby irygacja przyniosła zamierzone efekty, trzeba ją wykonywać dwa razy dziennie przez co najmniej 7 dni. Zabieg należy przeprowadzać wyłącznie pod kontrolą osoby dorosłej.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij