Żelazo

(48)
Pokaż filtry Filtruj
z 3

 

Dlaczego żelazo jest ważne dla organizmu?

Żelazo jest podstawowym składnikiem znajdującym się we krwi. Bierze udział w transporcie tlenu z płuc do wszystkich komórek. Zapobiega niedotlenieniu mięśni i mózgu, sprzyja regeneracji tkanek, redukuje zmęczenie i wzmacnia wydajność. Żelazo ma kluczowe znaczenie u kobiet w ciąży, odpowiada bowiem za prawidłowy rozwój płodu. Zbyt mała ilość żelaza może nawet doprowadzić do poronienia lub opóźnienia dziecka w rozwoju psychicznym i fizycznym. Niedobór żelaza można poznać po:

 • bladości skóry,

 • osłabieniu,

 • senności,

 • braku energii,

 • podatności na infekcje,

 • wypadaniu włosów,

 • dekoncentracji,

 • zaburzeniach rytmu serca.

Gdy zaobserwujemy któreś z powyższych objawów, to znak, że powinniśmy wzbogacić dietę o suplementy z wysoką zawartością żelaza. Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu Szelazo + SR, poza żelazem i witaminą C, zawierają także witaminę B6, B12 oraz kwas foliowy. Kapsułki Ferrum DOZ Product zapewniają 200 proc. dziennej dawki żelaza, wspomagając prawidłową produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Gdzie znaleźć żelazo i co jest powodem jego niedoboru?

W naszym organizmie znajdują się dwa rodzaje żelaza. Są to dwuwartościowe żelazo hemowe pochodzenia zwierzęcego oraz trójwartościowe żelazo niehemowe pochodzenia roślinnego. Pierwsze z nich znajdziemy m.in. w czerwonym mięsie, podrobach, rybach i owocach morza. Niehemowe natomiast jest np. w roślinach strączkowych, żółtku jaj bądź suszonych owocach.

Powodem niedoboru żelaza w organizmie może być:

 • uboga bądź restrykcyjna dieta spowodowana odchudzaniem, 

 • choroby jelit, 

 • ciąża, 

 • obfite i długie miesiączki, 

 • wzmożona aktywność fizyczna, 

 • dializy nerek bądź 

 • zażywanie leków powodujących utratę żelaza. 

Za niewłaściwy poziom żelaza we krwi odpowiadają także: niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Preparaty z żelazem

Suplementy diety z żelazem, np. tabletki powlekane Feminovit żelazo, zazwyczaj wzbogacone są witaminą C, która zwiększa jego przyswajalność. Przykładem mogą tu być tabletki trójwarstwowe Ibuvit żelazo +C, które zawierają żelazo w postaci trzech form chemicznych oraz witaminę C. Przyczyniają się one do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia oraz wspomagają utrzymanie prawidłowych funkcji poznawczych.

Z kolei żelazo elementarne w płynie Ferradrop przeznaczone jest dla wcześniaków, niemowląt, dzieci oraz osób dorosłych, w tym kobiet w ciąży. Sprawdza się w codziennej suplementacji oraz jako środek pomocny w leczeniu anemii lub niedoborów żelaza. Również dla dzieci polecana jest zawiesina doustna Innofer Baby. Ma neutralny smak i zapach. Zawiera dobrze tolerowane żelazo, które nie powoduje bólów brzucha, biegunek i zaparć. W opakowaniu znajduje się wygodna strzykawka dozująca z precyzyjną podziałką.

W aptekach nabyć można także inne postacie tego pierwiastka. Proszek Olimp Chela-ferr ma wygodną postać saszetek typu stick. W jednej saszetce znajduje się 30 mg żelaza w dwóch bardzo dobrze tolerowanych postaciach.

Płyn żelazo i witaminy Floradix to suplement dla kobiet przemęczonych, w ciąży, w okresie laktacji, odchudzających się bądź prowadzących aktywny tryb życia. Poza żelazem zawiera ekstrakt z marchwi, szpinaku, pokrzywy, kopru włoskiego oraz alg oceanicznych. Wzbogacony jest też o wyciągi z owoców i innych składników pochodzenia naturalnego.

Jakie produkty z żelazem wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających żelazo. Ich wybór zależy od potrzeb pacjenta. Mogą mieć postać kapsułek, tabletek rozpuszczalnych bądź toników wzmacniających. Można kupić samo żelazo lub kompleks witamin i minerałów, np. tabletki Acti Vita-miner + rutyna, które dodatkowo wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. 

Zanim zażyjemy preparaty z żelazem, należy przeczytać ulotkę leku i stosować się do zaleceń producenta.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij