Leki bez recpety do jamy ustnej

(101) info
Polecane
Polecane
Cena rosnąco
Cena malejąco
Nazwa rosnąco
Nazwa malejąco
Pokaż filtry Filtruj

Aktywne filtry

 

Pastylki do ssania na ból gardła

Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości o niemal każdej porze roku. Doraźnym rozwiązaniem na ból są pastylki, dostępne na aptecznych półkach bez recepty, w wielu smakach i wariantach, np.:

Zawierają one w swoim składzie substancje bakteriobójcze lub bakteriostatyczne (np. pochodne chlorheksydyny) oraz miejscowo znieczulające (np. lidokainę). Dzięki temu działają zarówno na przyczynę stanu zapalnego, jak i łagodzą jego objawy.

Aerozole do stosowania w jamie ustnej

Kolejną skuteczną grupą preparatów dostępnych bez recepty są aerozole, które pomogą opanować infekcję gardła. Wszystko dzięki obecności niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. benzydaminy), substancji bakteriobójczych (np. chlorheksydyny) i znieczulających (np. lidokainy). Ze względu na wygodę stosowania i mniejsze ryzyko zakrztuszenia się, są polecane nawet dla dzieci poniżej 6. roku życia. Dostępnych jest wiele aerozoli do stosowania w jamie ustnej. Oto kilka z nich:

Syropy

Popularnym i niezwykle skutecznym sposobem na leczenie zapalenia gardła są syropy. Warto  je stosować przede wszystkim przy suchym kaszlu, podrażnieniu błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Na aptecznych półkach znajdziesz różne preparaty z tej kategorii, np.:

Ze względu na słodki smak i możliwość stosowania już od 3. roku życia, są polecane także dla małych pacjentów.

Żele stomatologiczne

Żele stomatologiczne działają miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco w chorobach błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i przyzębia. Możesz zastosować je również na owrzodzenia i nadżerki w tych okolicach. Jednak w przypadku terapii małych pacjentów należy zachować ostrożność i najlepiej skonsultować się z lekarzem. Przykładowe żele to:

Niektóre żele można wykorzystać przy bolesnym ząbkowaniu.

Płyny do płukania jamy ustnej

W leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł wypróbuj także płyny do płukania. Działają one miejscowo przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwbakteryjnie i ściągająco. Zawierają bowiem niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. diklofenak) i środki bakteriobójcze (np. chlorheksydynę). Dzięki temu skutecznie łagodzą objawy infekcji tych okolic. Sprawdź m.in.:

Preparaty ziołowe

Zioła do zaparzania to grupa leków zainspirowanych „domowymi” sposobami leczenia przeziębień. Nie bez przyczyny możesz kojarzyć je z „babcinymi metodami”, ale w wygodnej, nowoczesnej formie. Należą do nich m.in.:

Leki bez recepty w wielu przypadkach pozwalają na samodzielne uporanie się z uciążliwymi dolegliwościami w jamie ustnej. Są skuteczne na początku infekcji i doraźnie. Pamiętaj jednak, by zapoznać się z ulotką dołączoną do leków. Natomiast jeśli dolegliwości nie ustępują lub nasilają się – skorzystaj z porady lekarza.

Menu dostępności

Profile ułatwień dostępu

Opcje ułatwień dostępu