Maść na odleżyny

W kategorii leków bez recepty znajdują się produkty lecznicze do miejscowego stosowania zewnętrznego na odleżyny, takie jak maści, które dzięki skoncentrowanym substancjom aktywnym przyspieszają regenerację uszkodzonego naskórka, neutralizują liczebność i aktywność gromadzących się na jego powierzchni chorobotwórczych patogenów i tworzą warstwę ochronną, zabezpieczającą ranę przed bezpośrednim kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym. Ponadto utrzymują odpowiednie mikrośrodowisko w zajętej uszkodzeniami okolicy.

Pielęgnacja odleżyn z zastosowaniem dostępnych w asortymencie apteki produktów jest łatwa. Wystarczy odpowiednią ilość maści nanieść na odleżynę i delikatnym ruchem okrężnym lub poprzez głaskanie wmasować ją w skórę. Niektóre maści na odleżyny mogą być stosowane w ramach leczenia, inne zaś polecane są również do profilaktyki. Dzięki właściwościom antyseptycznym, przeciwzapalnym i ochronnym rokowanie odnośnie do nawet zaawansowanej odleżyny na pośladku, pięcie, potylicy czy kości krzyżowej jest bardziej pomyślne.

W ofercie apteki dostępne są wyroby od znanych producentów, takich jak B. Braun, Starpharma czy Aflofarm. Preparaty można stosować jednocześnie z innymi metodami leczenia tego typu uszkodzeń skóry. Wiele maści, jak Braunovidon lub Nagietex, sprawdza się ponadto w leczeniu podrażnień skóry, otarć, pęknięć i stanów maceracji naskórka, ograniczonych zapaleń skóry, pourazowych zasinień. Co więcej, wskazane środki sprawdzają się także na owrzodzenia, zakażone powierzchniowe ubytki skóry, niewykazujące tolerancji do gojenia się z odczynem zapalnym, ropne zmiany skóry czy choroby bakteryjnego i grzybiczego pochodzenia.

W aptece znajdują się produkty do stosowania na odleżyny na piętach i innych częściach ciała, przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Leczenie odleżyn maścią z apteki jest efektywne pod warunkiem długotrwałego stosowania.

Profilaktyka i leczenie odleżyn

Maści z apteki zapobiegające odleżynom są wskazane osobom długotrwale unieruchomionym w łóżku lub poruszającym się na wózku. Stosuje się je na okolice ciała najbardziej narażone na odleżyny I stopnia, czyli na rumień z tendencją do blednięcia pod wpływem zmniejszenia ucisku skóry. Pielęgnacja powoduje, że odleżyny nie postępują, a mikrokrążenie tkanek zostaje zachowane. Wśród dostępnych wyrobów leczniczych w ramach profilaktyki polecamy m.in. Maść tranową na bazie oleju wątłuszowego – tranu. I choć wskazana jest ona na leczenie odleżyn, sprawdza się na odmrożenia. Podobne działanie wykazują też inne maści. Dzięki zawartym w nich substancjom czynnym, takim jak wodorotlenek sody, wazelina, parafina, gliceryna, woda oczyszczona, kwas benzoesowy, lanolina, alkohol stearynowy, powidon jodowany czy mocznik, są bezcenne w regeneracji skóry po odmrożeniach, zwłaszcza I stopnia. Dodatkowo przyspieszą powrót do zdrowia po odparzeniach i poparzeniach termicznych. Produkty na problemy tego typu można stosować razem z innymi metodami leczenia.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij