Soki i nektary dla dzieci

Soki oraz nektary dla dzieci można podawać maluchom wraz z początkiem rozszerzania diety malucha. Należy je jednak traktować jako przekąskę, a nie źródło nawodnienia. Dzięki niskiej zawartości kwasów takie produkty nie przyczyniają się do podrażniania delikatnego przewodu pokarmowego niemowlęcia. Soki i nektary dla najmłodszych stanowią źródło cennych makro- oraz mikroelementów, podobnie jak owocowe deserki dla dzieci, które wspierają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie każdego z układów w organizmie dziecka.

Sok a nektar dla dzieci – jaka różnica?

Soki i nektary dla dzieci różnią się między sobą. Czym? Przede wszystkim bazą soków owocowych lub warzywnych są zdrowe, dojrzałe owoce lub warzywa z jednego bądź kilku gatunków. W przypadku zakupu soku owocowego dla dziecka warto pamiętać, że słodki smak wynika jedynie z obecności cukrów naturalnego pochodzenia. Ponadto taki produkt jest pozbawiony sztucznych barwników i konserwantów. Skąd zatem bierze się pomarańczowy kolor w soku owocowo-warzywnym?  Wszystko za sprawą beta-karotenu obecnego w dyni lub marchwi, które są również składnikami niektórych gotowych dań dla dzieci.

Nektary owocowe dla dzieci produkuje się z soków owocowych, np. przez rozcieńczenie ich z wodą. Sporą popularnością cieszą się nektary z kwaśnych owoców, np. z aronii lub żurawiny. Co istotne, w gotowym nektarze dla dzieci określa się również minimalną ilość soku owocowego, co zależy w głównej mierze od rodzaju owocu. Najlepiej więc sprawdzać zawartość soku na opakowaniu.

Czemu warto podawać dziecku soki do picia?

Soki są dobrym zamiennikiem słodyczy i przekąsek dla dzieci. Przede wszystkim dzięki temu, że składają się głównie z owoców i warzyw, można w łatwy sposób zadbać o odpowiednią ilość cennych składników w diecie dziecka. Soki przecierowe wspierają zatem rozwój dziecka poprzez dostarczanie do organizmu witamin i minerałów. Dodatkowo podnoszą odporność, przykładowo dzięki witaminie C obecnej, m.in. w malinach, czy mango. Tego typu produkty są również bogate w błonnik pokarmowy – ważny element diety dziecka. Odpowiada on głównie za właściwą pracę jelit oraz zapobiega zaparciom u niemowląt. W przypadku wystąpienia trudności w wypróżnianiu u malucha zaleca się podanie mu leków na zaparcia u dzieci.

Od kiedy można podawać dziecku sok?

Należy mieć na uwadze fakt, iż nie zaleca się podawania soku niemowlętom do 6. miesiąca życia. Dla maluchów w tym wieku podstawą żywienia jest pokarm od matki lub mleko modyfikowane. Ewentualnie można dopajać je wodą – zdatną do spożycia po przegotowaniu i ostygnięciu. Wraz z rozszerzaniem diety warto jednak zacząć przygodę z sokami i nektarami dla dzieci. Wówczas nieco starsze niemowlę może przyjmować około 150 ml napoju dziennie. Początkowo lepiej sięgnąć po sok jednoskładnikowy, a wraz z wprowadzaniem kolejnych smaków do codziennemu menu malucha, można pokusić się o dwu- lub kilkuskładnikowe soki. Dziecko między 1. a 3. rokiem życia może wypić jedną szklankę soku lub nektaru dziennie – około 250 ml. Taką porcję trzeba liczyć jako jeden z pięciu dziennych posiłków, a nie jako napój gaszący pragnienie. Z tego względu soki oraz nektary nie mogą zastąpić wody czy też herbatki dla niemowląt i dzieci.

Jakich owoców i warzyw szukać w sokach dla dzieci?

Najczęściej składnikami soków dla dzieci są takie owoce i warzywa jak:

  • jabłko – jest bogatym źródłem witaminy C, potasu, żelaza oraz błonnika;
  • banan – również bogaty błonnik, a także potas, który jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego;
  • burak – stanowi przykład prawdziwej bomby minerałów oraz witamin. Zawiera, np. mangan, żelazo, chlor, fluor, cynk, wapń;
  • marchew – znajduje się w niej duża ilość witaminy A oraz witaminy E, czyli przeciwutleniacza;
  • dynia – zawiera nie tylko potas, ale i cynk, fosfor, witaminy z grupy B i A;
  • seler naciowy – występuje w nim kompleks witamin B, również kwas foliowy i witamina PP. Ponadto można w nim znaleźć sporą dawkę wapnia, cynku, a także potasu.