Żelazo dla dzieci

(10) info
Pokaż filtry Filtruj

 

Jakie są objawy niedoboru żelaza u dzieci?

Do najważniejszych objawów niedoboru żelaza u dzieci należą:

  • zmniejszenie apetytu,

  • osłabienie organizmu,

  • szybsze męczenie się,

  • anemia, która może objawiać się zwiększoną drażliwością, zmęczeniem czy też wystąpieniem duszności.

Dlatego warto być czujnym i jeżeli u dziecka pojawią się niepokojące objawy, to należy to jak najszybciej skonsultować z lekarzem pediatrą. Wówczas będziemy mogli zrobić badania krwi. Na ich podstawie da się stwierdzić, czy dziecko ma niedobór żelaza i czy konieczne jest uzupełnienie go w postaci suplementacji.

W jakiej formie można podawać żelazo?

Na rynku dostępnych jest wiele form, w jakich nasze dziecko może przyjąć żelazo

  • Żelazo dla dzieci w formie zawiesiny, np. Innofer Baby, zawiesina doustna, które można podawać wcześniakom, noworodkom, niemowlętom i starszym dzieciom. Charakteryzuje się wysoką bioprzyswajalnością. Nie wywołuje skutków ubocznych w postaci zaparć, biegunek czy bólów brzucha. Dodatkowo ma neutralny smak i zapach, a także nie barwi zębów.

  • Żelazo w saszetkach do rozpuszczania, np. Actiferol FE, 30 MG, proszek do rozpuszczania w saszetkach, 30 szt., które charakteryzuje się tym, że jest przyswajane dopiero w jelitach, a nie w żołądku. W ten sposób ogranicza się negatywne reakcje układu pokarmowego. Preparat jest przeznaczony dla dzieci od 3. roku życia i dla dorosłych. Nie powoduje zabarwienia zębów i nie pozostawia metalicznego posmaku.

  • Żelazo w formie kropli, np. Actiferol FE krople, zawiesina doustna, 30 ml, które jest przeznaczone dla niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Określoną dawkę kropli należy odmierzyć na łyżeczkę i podać bezpośrednio do jamy ustnej.

  • Żelazo w formie kapsułek, np. Olimp Chela Ferr Med, kapsułki, 30 szt., które jest przeznaczone dla dzieci od 3. roku życia i dla dorosłych. Preparat nie wchodzi w interakcje z innymi witaminami i minerałami. Charakteryzuje się wysoką bioprzyswajalnością i jest dobrze tolerowany przez przewód pokarmowy.

  • Żelazo w formie płynu, np. Ferradrop, żelazo elementarne, płyn, 100 ml, przeznaczone dla osób dorosłych, kobiet w ciąży, dzieci, niemowląt, noworodków, a także wcześniaków. W tym przypadku należy wstrząsnąć buteleczką przez około 30 sekund, aby składniki płynu dobrze się wymieszały, a następnie odmierzyć zalecaną dawkę.

Stosowanie żelaza, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, trzeba skonsultować z lekarzem, tak aby dobrać najlepszy preparat i odpowiednią dawkę. 

Dlaczego żelazo jest tak ważnym pierwiastkiem dla ludzkiego organizmu?

Żelazo pełni bardzo ważną funkcję w wytwarzaniu hemoglobiny, która jest podstawowym składnikiem czerwonych krwinek, transportujących tlen w naszym organizmie. Jeśli organizm nie dostanie właściwej dawki, nie będzie w stanie wytworzyć należytej ilości czerwonych krwinek. W wyniku tego nie zostanie dostarczona wystarczająca ilość tlenu do tkanek i narządów.

W związku z tym rodzice powinni być bardzo uwrażliwieni na to, aby dbać o odpowiedni poziom żelaza u swoich pociech. Młody organizm rozwija się – jeśli dziecko boryka się z niedoborem żelaza, to mogą pojawić się u niego różne opóźnienia rozwojowe. Może wówczas gorzej rozwijać się zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Dlatego też trzeba zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, które pojawiają się u dziecka i konsultować je z lekarzem.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij