Emolienty dla dzieci – zdrowa skóra na co dzień

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wymaga szczególnego wsparcia. Niezwykle pomocne mogą okazać się w tym zakresie emolienty. To grupa tzw. składników lipofilowych, które mają skłonność do rozpuszczania się w tłuszczach. Tego typu cząsteczki najczęściej wykazują również cechy hydrofobowe, co oznacza, że łączą się z wodą (inaczej określa się je wodolubnymi). Opisywane tu składniki są niezwykle istotne dla nawilżania, natłuszczania oraz uelastyczniania skóry, stąd też stanowią bazę dla różnego rodzaju emulsji, balsamów, kremów, żelów etc. Co zatem warto wiedzieć o emolientach dla dzieci i jak dbać o skórę swoich pociech?

Jak działają emolienty dla dzieci?

Skóra to największy narząd organizmu człowieka. Pełni bardzo wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim stanowi główną barierę pomiędzy ciałem a światem zewnętrznym. To właśnie ona na co dzień stawia czoło różnym potencjalnie zagrażającym nam czynnikom, stąd też utrzymywanie jej w dobrej formie jest kluczowe. W tym kontekście szczególnie istotne jest zadbanie o prawidłowo wykształconą warstwę rogową – to właśnie ona jest bazą warunkującą odpowiednie funkcjonowanie całej bariery naskórkowej.

Do jej osłabienia mogą przyczyniać się m.in. bakterie, alergie oraz inne stany chorobowe. Gdy w ich wyniku dochodzi o nieprawidłowości w strukturze wspomnianej warstwy rogowej, może pojawić się wzrost pH skóry, wzrost liczby cytokin prozapalnych etc. To zaś prowadzi do stanu zapalnego, a ten pogłębia tylko nieprawidłowości w funkcjonowaniu bariery naskórkowej.

Widać zatem, jak ważne jest odbudowanie owej bariery ochronnej skóry, w czym pomocne mogą być m.in. właśnie emolienty dla dzieci. Sprawdzają się np. w terapii AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, a zwłaszcza w łagodzeniu niezwykle nieprzyjemnego objawu, jakim jest suchość skóry.

Emolienty dla dzieci – wsparcie w szerokim zakresie

W przypadku emolientów, niezwykle istotne są właściwości okluzyjne. Oznacza to, że dany preparat wytwarza na powierzchni skóry tzw. płaszcz, który hamuje „ucieczkę” wody, a konkretnie – jej parowanie. Jest to o tyle ważne, że jeśli zostaje zatrzymana w naskórku, pomaga w uszczelnianiu przestrzeni międzykomórkowych, co zwiększa integralność bariery naskórkowej.

Co więcej, niektóre składniki emolientów – tzw. humektanty – przyciągają wodę z głębszych warstw naskórka, a następnie wiążą ją i utrzymują w warstwie rogowej. W wielu przypadkach równie istotne są dodane do opisywanych tu kosmetyków substytuty fizjologicznych lipidów naskórka, jak np. nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli czy fosfolipidów. Biorąc to wszystko pod uwagę, w składzie tego typu produktów m.in. można znaleźć:

  • wazelinę,
  • olej parafinowy,
  • masło shea,
  • mocznik,
  • lanolinę,
  • woski,
  • beta-glukan,
  • pantenol,
  • oleje bogate w kwas linolowy.

Każdy z wymienionych tu elementów może stanowić ważne wsparcie dla bariery naskórkowej – nieść pomoc w jej odbudowie, jak i działać prewencyjnie, zmniejszając ryzyko przyszłych zaburzeń.

Należy też pamiętać, że emolienty dla dzieci zawsze należy dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Niektóre kosmetyki są bowiem dodatkowo uzupełniane np. w substancje przeciwświądowe, jak chociażby kamfora czy mentol, a inne działają immunomodulująco, np. beta-glukan. Co więcej, choć wiele emolientów dla dzieci może być stosowanych już u niemowląt, przed użyciem zawsze należy sprawdzić, czy oby na pewno dany kosmetyk odpowiada wiekowi dziecka – by wsparcie jego skóry były przede wszystkim bezpieczne!

Jak stosować emolienty u dziecka z problemami skórnymi?

W przypadku różnych problemów skórnych, mogą pojawić się nieco odmienne wskazania. Jeśli jednak chodzi o działanie emolientów w przebiegu AZS, trzeba pamiętać, że istotne są nie tylko kosmetyki same w sobie, lecz także sposób ich aplikacji.

Po pierwsze, powinny być stosowane na skórę regularnie – najczęściej poleca się uzupełnianie warstwy kosmetyku co 4-6 godzin. Po drugie, warto brać niezbyt długie kąpiele, trwające do 15 minut, a do tego w ograniczonej temperaturze – do 37–38°C. Do wody powinno się zaś dodać różnego rodzaju oleje mineralne, unikając przy tym stosowania detergentów. Po trzecie, zaraz po zakończeniu kąpieli, wskazana jest aplikacja emolientu dla dzieci w formie balsamu czy żelu – najlepiej nie później niż 5 minut po wyjściu z wody. Dzięki temu skóra malucha uzyska ogromne wsparcie, zwiększając przy tym swoją funkcjonalność, a jednocześnie komfort codziennego życia dziecka.

 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij