Na wszy i pasożyty u dzieci

(28) info
Pokaż filtry Filtruj

Na wszy i pasożyty u dzieci

Dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym walka z wszami, owsikami i innymi pasożytami jest nie lada wyzwaniem. Na szczęście dostępnych jest wiele skutecznych środków, w tym szamponów, sprayów czy grzebieni do włosów na wszy, a także tabletek doustnych lub płynów do picia na owsiki. Ważne jest, aby wiedzieć, co i kiedy stosować, aby szybko i skutecznie pozbyć się pasożytów.

Przeczytaj również: Wszawica u dzieci – jak przebiega choroba i leczenie

Po czym poznać wszawicę u dzieci?

Wszawica to nic innego, jak obecność wesz oraz gnid we włosach – przylegają one do kosmyków blisko skóry głowy. Oprócz tego jednym z objawów może być uporczywy świąd w okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej. Ponadto często dochodzi do zaczerwienienia skóry na linii włosów i za uszami, a także wydzielania płynu surowiczego z miejsc ukąszeń wesz, co prowadzi do powstania kołtunów. Nadmierne drapanie może spowodować nadżerki, rany i uszkodzenia skóry, które są podatne na infekcje bakteryjne i grzybicze. Wówczas warto pamiętać o używaniu odpowiednich szamponów na wszy i gnidy dla dzieci.

Aby pozbyć się wszy i gnid, konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów, np. sprayów na wszy dla dzieci oraz grzebienia z gęstymi metalowymi zębami, który umożliwia usunięcie zabitych pasożytów i ich jaj.

Co na wszy u dzieci?

Istnieje wiele preparatów na wszy, a ich skuteczność zależy od zawartych w nich substancji aktywnych:

  • leki z insektycydami – zawierają neurotoksyczne substancje, takie jak permetryna powodująca paraliż wszy;
  • preparaty odstraszające z olejkami eterycznymi – wykazują działanie odstraszające, zawierają olejki eteryczne, takie jak olejek cytrynowy, limonkowy, lawendowy, z drzewa herbacianego lub z mięty pieprzowej;

  • środki z polimerami silikonowymi – przyczyniają się do zatykania porów oddechowych wesz, co tym samym prowadzi do ich uduszenia;
  • leki ziołowe – zawierają najczęściej wyciąg z ostróżeczki lub nalewkę piołunowo-wrotyczowej.

Pasożyty u dzieci – jak dochodzi do zarażenia?

Według badań dotyczących chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego Polska ma niski wskaźnik zachorowań. Jednakże owsica i lamblioza są jednymi z najczęstszych tego typu schorzeń występujących u dzieci. Maluchy są przede wszystkim narażone na zarażenie pasożytami ze względu na:

  • ich bliskie kontakty z rówieśnikami w żłobkach i przedszkolach;
  • zabawę w piaskownicach;
  • brak przestrzegania higieny mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety;
  • niewykształcony w pełni układ odpornościowy.

Zarażenie owsikami u dzieci – leczenie

Metodę leczenia zakażenia pasożytami u malucha dobiera lekarz na podstawie wyników przeprowadzonych badań. W przypadku owsicy warto sięgnąć po specjalne leki na owsiki dla dzieci zawierające takie substancje jak albendazol, mebendazol i pyrantelum. Ważne jest, aby cała rodzina poddała się leczeniu i przestrzegała odpowiedniego postępowania higienicznego, w tym krótkiego obcinania paznokci, częstej zmiany bielizny oraz dokładnego mycia rąk. Dodatkowo dieta powinna być bogata w białko i błonnik, a ograniczenie węglowodanów pomoże uniknąć zaparć u dziecka.

Sprawdź także: Pasożyty u dzieci

Jak chronić dzieci przed zakażeniem owsikami?

W celu uchronienia dzieci przed zakażeniem owsikami należy przede wszystkim zmienić nawyki higieniczne całej rodziny, zarówno dzieci jak i dorosłych. Stanowią one pomoc także w profilaktyce innych chorób pasożytniczych. Warto zatem:

  • dokładnie myć ręce i pilnować, aby nie wkładać ich do ust;

  • obciąć paznokcie na krótko;
  • z pomocą lekarską dobrać odpowiednią metodę leczenia farmakologicznego i objąć nią wszystkich domowników;

  • podmywać okolice intymne co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem specjalnymi płynami i żelami do higieny intymnej dla dzieci;

  • prać tekstylia w wysokiej temperaturze;
  • dokładnie myć i odkażać wszelkie powierzchnie oraz dezynfekować zabawki i inne przedmioty, z którymi dziecko miało kontakt.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij