Magnez – leki z magnezem w tabletkach i suplementy diety

(244) info
Pokaż filtry Filtruj

Magnez – niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Magnez to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bierze udział w blisko 300 reakcjach enzymatycznych. Jest niezwykle istotny dla układu nerwowego, ponieważ wpływa na przesyłanie sygnałów w tym właśnie układzie (działa na pamięć i koncentrację, czyli prawidłowe funkcjonowanie szarych komórek). Jest niezastąpiony, jeśli chodzi o układ mięśniowy. W połączeniu z witaminą D3 i wapniem stanowi element budulcowy kości. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia chorób w układzie sercowo-naczyniowym, hamuje powstawanie kamicy nerkowej, wzmacnia układ immunologiczny. Poprawia również trawienie i łagodzi objawy przewlekłych chorób układu oddechowego. Magnez ma też wpływ na prawidłową pracę tarczycy. Jego niedobory mogą skutkować problemami ze zdrowiem.

Niedobór magnezu w organizmie manifestuje się szeregiem objawów. Najpopularniejsze to drżenie powiek, skurcze łydek, a także drętwienie i mrowienie w kończynach. Towarzyszy temu ogólne osłabienie, nadmierne zmęczenie, bóle oraz zawroty głowy. Przewlekły niedobór magnezu sprzyja również rozwojowi niektórych chorób, np. cukrzycy, insulinooporności, arytmii, nadciśnienia, a nawet depresji.

Suplementy z magnezem

Magnez jest pierwiastkiem dostępnym w pożywieniu, ale dzienne zapotrzebowanie na niego nie zawsze można pokryć przy pomocy diety. W takich sytuacjach związek powinno się dodatkowo suplementować. Preparaty zawierające ten pierwiastek można kupić w aptekach bez recepty. Występują one w różnych połączeniach. Dostępny jest m.in.: chelat magnezu, cytrynian, mleczan, węglan oraz chlorek. Łączy się je z innymi związkami np. witaminami (Magnez+witamina B6 Optimal) lub potasem (Aspargin).

Dostępne są także rozmaite postacie suplementów. Można kupić m.in.:

Dawkowanie magnezu zależy od wieku, płci i potrzeb pacjenta, jednak zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi w ulotce dołączonej do opakowania. Częstotliwość podawania magnezu warunkuje też zawartość tego pierwiastka w jednej kapsułce bądź tabletce konkretnego suplementu.

Potas i witamina B6 w suplementach z magnezem

W suplementach diety z magnezem często spotyka się dwa związki. Są to witamina B6 i potas. Sama witamina, choć pełni ważną funkcję w organizmie człowieka, ma jeszcze dodatkowe znaczenie, o ile łączy się ją z magnezem. Zwiększa bowiem wchłanialność tego pierwiastka i umożliwia jego lepsze przyswajanie. Przykładem preparatu, który zawiera takie połączenie, jest m.in. Olimp Magmax B6, który oprócz witaminy B6 i magnezu ma w składzie również witaminę B1.

Potas z kolei jest niezastąpiony w przypadku skurczów mięśniowych. Wzmacnia ponadto działanie magnezu, gdy jest z nim połączony. Suplement taki jak Aspargin nie jest jedynym tego typu połączeniem na rynku. Spotyka się również preparaty, które zawierają wszystkie wymienione składniki, np. KatelinMAG B6 oraz Olimp Chela-Mag B6 Skurcz.

 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij