Przyrządy do usuwania kleszczy

(4) info
Pokaż filtry Filtruj

Przyrządy do usuwania kleszczy

Od razu po zauważeniu kleszcza na swojej skórze, ważne jest, aby działać szybko, dzięki czemu można zminimalizować ryzyko zakażenia patogenami. Nie ma potrzeby odwoływania swojej wycieczki lub spaceru, ale nie należy zwlekać z usunięciem kleszcza. Im dłużej pajęczak jest przywiązany do skóry, tym większe ryzyko zakażenia. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie narzędzie do usuwania kleszczy, które umożliwi szybkie i skuteczne usunięcie pasożyta. Warto również mieć przy sobie gazik nasączony preparatem dezynfekującym, aby oczyścić skórę po usunięciu kleszcza.

Wybierając się na spacer ze swoją pociechą, dobrze jest mieć w torbie lub plecaku plastry na kleszcze i komary dla dzieci.

Kleszcze – jak wyciągnąć ze skóry?

Sposób usunięcia kleszcza jest kluczowy, ponieważ ugryzienie może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób. Aby pozbyć się kleszcza, należy skorzystać z odpowiednich akcesoriów lub narzędzi, takich jak pęseta, lasso, kleszczołapki lub pompka ssąca. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i delikatnym, ale pewnym ruchem wyciągnąć go lub wykręcić, zwracając uwagę na to, by usunąć również jego głowę. W przypadku trudności lub obaw wizyta w gabinecie lekarskim i oddanie się w ręce specjalistów jest konieczne.

Po pojawieniu się bąbla na skórze malucha warto także użyć żelu na ukąszenia dla dzieci.

Wyjęcie kleszcze za pomocą kleszczołapek

Najczęściej do usuwania kleszczy wiele osób wybiera kleszczołapkę składającą się z dwóch haczyków różnej wielkości, dostosowanych do rozmiaru pajęczaka. Aby skutecznie usunąć kleszcza, należy umieścić go między ząbkami kleszczołapki. Następnie wystarczy delikatnie pociągnąć narzędzie prostopadle do góry, zapobiegając ukręceniu kleszcza. Ta metoda sprawdza się również w przypadku usuwania kleszczy u zwierząt, ale należy pamiętać o posiadaniu oddzielnego zestawu kleszczołapek dla pupila. Ważne jest, aby kleszcza usunąć pionowo do góry, a nie kręcić go, aby uniknąć pozostawienia aparatu gębowego w skórze.

Jak wyjąć kleszcza specjalną pęsetą?

Do usuwania kleszczy często używa się pęsety, ale nie każda pęseta jest odpowiednia. Pęseta do usuwania kleszcza charakteryzuje się mniejszym oraz cieńszym zakończeniem w przeciwieństwie do większości pęset kosmetycznych. Nieumiejętne użycie zwykłej pęsety może spowodować, że część kleszcza pozostanie w skórze. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne narzędzie tego typu do usuwania kleszczy.

Podczas usuwania kleszcza pęsetą należy uważać, aby nie przycisnąć go zbyt mocno i nie przeciąć, co może skutkować pozostawieniem jego części w ciele. Ponadto przez nieumiejętne chwycenie pęsetą za odwłok kleszcza może dojść do zwrócenia treści pokarmowych (w tym chorobotwórczych toksyn) pajęczaka. Można tego uniknąć – wystarczy wykazać się ostrożnością przy wyciąganiu kleszcza odpowiednim narzędziem.

Przeczytaj więcej: Jaki preparat wybrać na kleszcze u dzieci?

Co zrobić z kleszczem po wyciągnięciu pajęczaka ze skóry?

Po wyciągnięciu kleszcza ze skóry należy pozbyć się go w odpowiedni sposób. Jaki? Za najskuteczniejszą metodę uważa się miażdżenie tego pajęczaka za pomocą twardego przedmiotu, np. szklanki. Metoda ta okazuje się skuteczna w przypadku dorosłych kleszczy oraz poczwarek (młodych kleszczy). Ponadto w pozbawieniu funkcji życiowych pajęczaka sprawdza się 40-procentowy alkohol, środek czyszczący z chlorem oraz preparat dezynfekujący. Warto również pamiętać, że kleszcze nie powinny być spuszczane do toalety, ponieważ mogą przetrwać w wodzie stosunkowo długo.

Jak uchronić dziecko przed ugryzieniem kleszcza?

Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy stosować odpowiednie preparaty, np. płyny i spraye na kleszcze i komary dla dzieci. Jednak ważna jest ich częsta aplikacja, aby skutecznie ochronić ciało przed atakiem pajęczaków. Ponadto można stosować napary i mgiełki z ziół takich jak wrotycz czy czystek. Co więcej, trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze – przed wyjściem do lasu warto założyć długie spodnie, koszulkę z długim rękawem oraz buty zakrywające okolice kostek. Przy spacerowaniu po ścieżkach porośniętych trawą, warto chodzić ich środkiem. Po powrocie do domu z lasu zaleca się wykonanie dokładnego przeglądu ciała, szczególnie takich miejsc jak zgięcia pod kolanami i w łokciach, pachwiny czy skóra za uszami.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij