Faringan, 5 mg + 1,5 mg, tabletki do ssania, 20 szt.

Wybrany przez Ciebie produkt jest niedostępny. Możliwe, że wkrótce ponownie pojawi się w Aptece. Dodaj swoj adres e-mail, abyśmy mogli Cię o tym poinformować.

PODOBNE PRODUKTY

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Opis

Faringan to produkt leczniczy w postaci tabletek do ssania stosowany w zakażeniach bakteryjnych błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła.

Smak: miętowy.

Skład

Substancją czynną leku jest chloroheksydyna i benzokaina. 

Każda tabletka do ssania zawiera 5 mg chloroheksydyny dichlorowodorku (Chlorhexidini dihydrochloridum) i 1,5 mg benzokainy (Benzocainum).

Substancje pomocnicze: izomalt (E 953), makrogol 6000, aromat miętowy (mentol, menton, olejek mięty pieprzowej, maltodekstryna, skrobi oktenylobursztynian sodu (E 1450)), aspartam (E 951), agnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat: Ssać po jednej tabletce kilka razy na dobę. Jeśli jest taka potrzeba, ssać jedną tabletkę co 1-2 godziny, nie przekraczając 8 tabletek na dobę.

Stosowanie leku należy rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów. Tabletki do ssania należy ssać aż do ich rozpuszczenia się w jamie ustnej. Nie należy połykać ani rozgryzać. Przez 30 minut po zastosowaniu leku nie zaleca się spożywania pokarmów ani picia. Lek zaleca się przyjąć co najmniej 30 minut po posiłku i co najmniej 30 minut po umyciu zębów, przed snem.

Działanie

Chloroheksydyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Benzokaina działa miejscowo znieczulająco.

Wskazania

Lek Faringan jest stosowany w leczeniu miejscowym stanaów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej (zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, afty) oraz gardła (zapalenie gardła).

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na substancje czynne lub którykolwiek ze składników preparatu; pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy; ran i owrzodzeń jamy ustnej i gardła; małego stężenie cholinoesterazy w osoczu; dzieci w wieku poniżej 12 lat; methemoglobinemii.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rzadkie (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1 000 osób): reakcje alergiczne, miejscowe podrażnienie.

Bardzo rzadkie (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): reakcje nadwrażliwości, wstrząs anafilaktyczny.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): methemoglobinemia (choroba krwi związana z powstaniem nieprawidłowej hemoglobiny), przebarwienie zębów, przebarwienie języka, pieczenie języka, mrowienie języka i (lub) zaburzenia smaku podczas długotrwałego (ponad tydzień) stosowania.

Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się do lekarza lub skontaktować się z oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala, jeśli wystąpią reakcje nadwrażliwości i (lub) wstrząs anafilaktyczny. Objawami mogą być: wysypka, świąd, omdlenia, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka, trudności w połykaniu lub oddychaniu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność, jeśli pacjent: ma nietolerancję estrowych środków miejscowo znieczulających (zwłaszcza pochodnych kwasu para-aminobenzoesowego (PABA)), parabenów lub p-fenylenodiaminy; zmiany nadżerkowe lub złuszczanie w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.

Chloroheksydyna zwiększa odkładanie kamienia nazębnego, dlatego podczas stosowania leku zaleca się szczególną dbałość o higienę jamy ustnej i rozważenie stosowania pasty do zębów, zapobiegającej odkładaniu kamienia.

Podczas długotrwałego stosowania (dłużej niż 7 dni) leku mogą wystąpić odwracalne przebarwienia zębów oraz powierzchni języka.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek Faringan może wchodzić w interakcje: z innymi lekami zawierającymi substancje bakteriobójcze (np. z sulfonamidami); z inhibitorami cholinoesterazy (lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń poznawczych).

Należy unikać równoczesnego stosowania leku z innymi lekami stosowanymi miejscowo.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Nie należy jeść ani pić przez 30 minut po zastosowaniu leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Faringan nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku Faringan u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Podmiot odpowiedzialny

Solinea Sp. z o.o. Sp. K.
Elizówka 65, Hala I
21-003 Ciecierzyn

Producent

Solinea Sp. z o.o. Sp. K .
Elizówka 65, Hala I
21-003 Ciecierzyn

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij